Skiepai ir toliau išliks pagrindinė pandemijos valdymo priemonė?

Šimonytė mano, kad skiepai išliks pagrindinė COVID-19 valdymo priemonė: Veryga kelia klausimą dėl vakcinų efektyvumo

Epidemiologams vis garsiau kalbant apie rudenį gresiančią dar vieną COVID-19 bangą, premjerė Ingrida Šimonytė akcentuoja, kad skiepai ir toliau išliks pagrindinė pandemijos valdymo priemonė.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad Vyriausybė turėtų įsivertinti galimybę, kad pasaulyje plintant naujoms koronaviruso atmainoms šiuo metu naudojami COVID-19 skiepai gali tapti nebeefektyvūs.

Tuo tarpu ekspremjeras Saulius Skvernelis teigia pasigendąs Vyriausybės pasiruošimo ir konkrečios veiksmų strategijos galimam koronaviruso atvejų šuoliui rudenį.

I. Šimonytė: skiepai yra vienintelis realus instrumentas

„Aš manau, kad tai yra vienintelis realus instrumentas, nes, kaip ten bebūtų, ką besakytų žmonės, kurie netiki skiepais, statistika yra negailestinga. Tiek, kiek mes renkame statistiką apie mirtingumą nuo praėjusių metų birželio – kada jau vakcinos tapo visuotinai prieinamos, – tai 75 proc. dalis neskiepytų mirusių žmonių yra stabili“, –  duotame interviu teigė I. Šimonytė.

Premjerė sako abejojanti, kad rudenį reikės sugrįš drastiškos COVID-19 valdymo priemonės. Pasak jos, greičiausiai tam tikri apribojimai bus numatyti nebent kai kurių profesijų žmonėms, sveikatos sektoriui.

„Žmonės turėjo ir patys per tą laiką išmokti saugoti save ir savo artimuosius. Yra priemonės, yra būdai, o valstybės atsakomybė yra užtikrinti veikiančią sveikatos sistemą“, – akcentavo ji.

I. Šimonytė viliasi, kad rudenį vėl sugrįžus poreikiui vakcinuotis nuo COVID-19 ligos Prezidentūra nuosekliai palaikys skiepijimo politiką.

„Mes savo pamokas išmokome ir tikiuosi, kad iš Prezidentūros negirdėsime viena kitai prieštaringų žinučių, kai vieną savaitę visi yra raginami skiepytis, o kitą savaitę Vyriausybė jau barama už tai, kad perlenkė lazdą.

Manau, kad tai nepadėjo skiepijimosi procesui ir, manau, kad žinutės tokiu atveju, bent jau krypties prasme, turi būti gana vieningos“, – sakė Vyriausybės vadovė.

A. Veryga: klausimas, ar vakcinos bus vis dar efektyvios

Visgi buvęs sveikatos apsaugos ministras, „valstietis“ Aurelijus Veryga teigia abejojantis premjerės strategija dėl pandemijos valdymo. Seimo narys atkreipia dėmesį į tai, kad šiuo metu naudojamos COVID-19 vakcinos nebūtinai išliks efektyvios ir rudenį.

„Norint pasakyti, kad vakcinos bus pagrindinis suvaldymo įrankis, reikia žinoti, kiek tos vakcinos, kurias dabar turime, kiek jos efektyviai apsaugo nuo tos cirkuliuojančios viruso atmainos, o dabar jau ir naujų kažkokių atsiranda.

Tai norint pasakyti, kad tai yra pagrindinis įrankis, reikia tikrai žinoti, kad tas įrankis yra efektyvus“, – pabrėžė jis.

Todėl parlamentaras neslepia, kad Vyriausybės vadovės prognozės jam atrodo keistos.

„Nebent premjerė turi krištolinį rutulį, ji gali nuspėti, žino, kad yra pagaminta vakcinų, kurios apsaugos nuo kažko ateityje.

Bet tai yra viso labo spėjimai. Manau, kad tai yra spekuliacija tam tikra“, – sakė A. Veryga.

„Net gripo vakcinos kasmet atkeliauja vis kitos. Ir kiekvienais metais mes kalbame apie tai, kad kažkoks naujas viruso tipas atkeliauja, ir nesakome, nespėliojame, kad ta prieš trejus metus buvusi vakcina bus efektyvi, niekas taip nešneka nerimtai.

Tai premjerė, nebūdama medikė, gal ir gali sau leisti tokį džiazą, o šiaip tai labai nedėkingas dalykas yra spėlioti, kaip čia viskas bus, nes mes spėliojame apie veiksnį, kuriam neturime jokios poveikio galios“, – pažymėjo jis.

A. Veryga mano, kad rudenį sugrįžus koronavirusui labiausiai teks kliautis žmonių sąmoningumu.

„Prie kai kurių dalykų pripratome ir net dėmesio nekreipiame: dažniau plauname rankas, truputį atsargiau žiūrime į žmones, kurie šalia mūsų kosėja ar čiaudi. Ir lyg ir norėtume, kad tie žmonės mus pasaugotų, būtų sąmoningesni.

Tai va šitie dalykai, manau, ir liks. Ir būtų labai gerai, jei žmonės jų nepamirštų ir suslogavę, pradėję kosėti, užsidėtų kaukę, apsaugotų kitus žmones, jų neužkrėstų, nes yra ir kitų virusų ne tik COVID-19“, – sakė jis.

S. Skvernelis: nereikėtų kliautis tik skiepais

Savo ruožtu Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis mano, kad rudenį COVID-19 skiepai vėl bus aktualūs. Tačiau parlamentaras įsitikinęs, kad kliautis tik skiepais būtų neteisinga strategija.

„Mes matėme, kad paskiepyti žmonės taip pat sirgo ir serga, ir persirgę dar kartą serga, tai, matyt, vien kliautis skiepais būtų neteisinga strategija.

O kitokios strategijos mes kaip ir nematėme, net tos ir naujosios strategijos, kuri buvo žadama prieš porą metų, jos tiesiog nebuvo.

Buvo besiblaškymas, tiesiog pavėluoti sprendimai daromi. Ir šiek tiek gąsdina šiuo metu esanti olimpinė ramybė“, –  teigė S. Skvernelis.

Todėl parlamentaras akcentuoja, kad rudenį turėtų sugrįžti ne tik skiepai, bet ir kaukės, patalpų dezinfekcija bei vėdinimas bei kitos COVID-19 valdymo priemonės.

Tačiau S. Skvernelis pažymi, kad kol kas Vyriausybė rudeniui ir galimai COVID-19 pandemijos bangai nesirengia.

„Kol kas, atrodo, kad pas mus niekas nevyksta. Tai šiek tiek gąsdina.

Prisimenu, kaip kažkada kaltino mus, kad kažko mes nedarėme ar pavėluotai darėme, nors darėme viską pagal mokslininkų rekomendacijas, tai irgi nesinorėtų, kad tai baigtųsi pertekliniu karantinu, kas buvo padaryta pas mus“, – sakė politikas.

Parlamentaras taip pat akcentuoja, kad galimos COVID-19 bangos akivaizdoje Vyriausybė su Prezidentūra turėtų suderinti savo komunikaciją, kad pasitikėjimas vakcinomis didėtų.

„Kai sklinda skirtingos žinios, skirtingos patariamosios tarybos dirba, tai irgi nėra gerai.

Manau, kad tai irgi nėra vienas tų teigiamų pavyzdžių, kai yra prie Vyriausybės ekspertų taryba, paskui buvo suformuota iš esmės alternatyvi Prezidentūroje.

Tai taip negali būti. Negali būti dviejų tokių centrų ir tai yra didžiausia rizika, yra viešas blaškymasis ir žmonės tiesiog nepasitiki“, – pabrėžė politikas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!

 

Skaitomiausi portalai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder