Svarbu: neišnaudotos atostogos nuo Naujųjų bus nubrauktos
Lietuvos buhalterių ir auditorių asociacija primena, kad nuo kitų metų sausio 1 d. bus nubrauktos neišnaudotos atostogos, jei darbuotojas jomis nepasinaudojo, o teisė į jas buvo įgyta seniau nei prieš 3 metus nuo tos dienos, kada darbuotojas įgijo teisę į jas.
O darbuotojas įgyja teisę į atostogas po 6 mėnesių darbo, todėl pirmas darbuotojo 3 metų terminas skaičiuojamas taip: darbo pradžia + 6 mėnesiai.
Taigi nuo sausio 1 d. bus nubrauktos atostogos, sukauptos:
*už 2018 m. ir 2019 m., jei darbuotojo darbo pradžia buvo 2018 m. II pusmetį;
*už 2019 m., jei darbuotojo darbo pradžia buvo 2019 m. I pusmetį.
Jeigu dirbti pradėta 2019 m. II pusmetį, pirmą kartą atostogos bus nubraukiamos tik 2024 m.
2024 m. bus nubraukiamos:
*dvejų metų (2019 m. ir 2020m.) atostogos visiems, kurie įsidarbino 2019 m. II pusmetį;
*vienerių metų (2020 m.) atostogos visiems, kurie įsidarbino iki 2019 m. liepos 1 d., (jiems 2019 m. atostogos nusibraukė 2023-01-01, todėl 2024 m. nubraukiamos tik vienerių metų (2020 m.) neišnaudotos atostogos).
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) primena, kad dalį kasmečių atostogų būtina panaudoti kartą per metus.
Darbo kodekse nurodytas nepertraukiamos trukmės atostogų laikotarpis, dėl kurio panaudojimo abiem darbo santykių šalim kyla pareiga.
Taigi darbuotojas turi pareigą pasinaudoti nurodytos trukmės kasmetėmis atostogomis, o darbdavys - užtikrinti, kad šias atostogas darbuotojas panaudotų.
Kokia kasmečių atostogų nepertraukiama trukmė?
Bent viena iš kasmečių atostogų dalių negali būti trumpesnė kaip dešimt darbo dienų arba ne mažiau kaip dvylika darbo dienų, jeigu darbuotojas dirba šešias darbo dienas per savaitę. Jeigu darbo dienų per savaitę skaičius yra mažesnis arba skirtingas, atostogų dalis negali būti trumpesnė kaip dvi savaitės.
Likusios kasmetės atostogos suteikiamos taip, kaip iš anksto nustatoma kasmečių atostogų eilėje arba susitariama šalių susitarimu.
Kaip ilgai galima kaupti kasmetes atostogas?
Kasmetės atostogos skirtos darbuotojo darbingumui atkurti, taigi šiuo atveju darbuotojas įpareigotas kasmetėmis atostogomis pasinaudoti, o darbdavys - jas suteikti bent vieną kartą per darbo metus.
Anot Darbo teisės skyriaus vedėjos Ievos Piličiauskaitės, suprantant kasmečių atostogų tikslą, neturėtų būti atvejų, kai darbuotojas kelis metus kaupia ir nenaudoja kasmečių atostogų.
Taigi Darbo kodekse numatyti apribojimai dėl kasmečių atostogų kaupimo trukmės.
Kaip apskaičiuoti atostogų dienų skaičių už tam tikrą laikotarpį?
Atostogų dienų skaičius, pavyzdžiui, už trejų metų laikotarpį, gali skirtis, atsižvelgiant į darbuotojo pareigybę, statusą, darbo stažą konkrečioje darbovietėje.
Pavyzdžiui, minimalioji atostogų trukmė - 20 darbo dienų, vadinasi, nebus galimybės pasinaudoti atostogomis daugiau kaip 60 darbo dienų.
Pedagoginių darbuotojų atostogų trukmė - 40 darbo dienų, vadinasi, jie atitinkamai praras ilgesnes nei 120 darbo dienų atostogas.
Kada kasmetės atostogos gali būti nubrauktos?
Praėjus trejiems metams, kai darbuotojas įgijo teisę į visos trukmės kasmetes atostogas, tačiau jomis nepasinaudojo, atostogos nubraukiamos, t. y. jis praranda teisę pasinaudoti jomis arba gauti piniginę kompensaciją už jas, kaip tai nurodyta Darbo kodekse.
Visgi yra išimčių. Išlyga - tie atvejai, kai darbuotojas faktiškai negalėjo pasinaudoti atostogomis.
Jei darbuotojas negalėjo pasinaudoti kasmetėmis atostogomis dėl laikinojo nedarbingumo, dėl vaiko priežiūros atostogų ar dėl darbdavio veiksmų, atostogų panaudojimo terminas turi būti pratęstas tiek laiko, kiek darbuotojas faktiškai negalėjo pasinaudoti kasmetėmis atostogomis.
Kada ir kokiais atvejais suteikiamos kasmetės atostogos?
Darbo kodekse nustatyta, kad už pirmuosius darbo metus visos kasmetės atostogos paprastai suteikiamos išdirbus bent pusę darbo metams tenkančių darbo dienų skaičiaus.
Pasak Darbo teisės skyriaus vedėjos I.Piličiauskaitės, darbuotojas turi teisę pasinaudoti kasmetėmis atostogomis arba gauti kompensaciją už jas už pirmuosius darbo metus tais kalendoriniais metais, kai jis pradėjo dirbti ir išdirbo pusę darbo metams tenkančių darbo dienų skaičiaus, ir, jiems pasibaigus, dar trejus kalendorinius metus.
Specialistė pažymi, kad už antrus ir vėlesnius darbo metus darbuotojas gali pasinaudoti kasmetėmis atostogomis arba gauti kompensaciją už jas tais kalendoriniais metais, kai prasidėjo darbuotojo darbo metai, už kuriuos suteikiamos kasmetės atostogos, ir, jiems pasibaigus, dar trejus kalendorinius metus.
LBAA, VDI, Respublika.lt inf.
Rašyti komentarą