Iki vasario 23-iosios izoliuotis privalėjo kartu su sergančiuoju COVID-19 gyvenantys asmenys, nepaisant to, ar yra pasiskiepiję, ar ne. Išimtis buvo taikoma tik ne anksčiau kaip prieš 90 dienų COVID-19 liga persirgusiems asmenims (kuriems liga patvirtinta teigiamu PGR ar greitojo antigeno tyrimo, atliekamo laboratorijoje, rezultatu).
O nuo vasario 23 d. žmonėms, turėjusiems sąlytį su COVID-19 sergančiu asmeniu, izoliuotis nebereikia, tačiau ir toliau išlieka rekomendacijos, esant galimybei, dirbti nuotoliniu būdu, stebėti savo sveikatos būklę, atlikti savikontrolės greituosius antigeno testus, vengti fizinio kontakto su kitais asmenimis ir dėvėti respiratorius ar medicinines kaukes.
Artimą kontaktą su sergančiuoju COVID-19 liga turėjusiems asmenims, kuriems izoliavimas buvo paskirtas iki vasario 23 d., izoliavimo terminas gali būti nutrauktas, jiems kreipiantis į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą.
Norintys nutraukti izoliaciją turi užpildyti prašymą, esantį paslaugų portale epaslaugos.lt. Rekomenduojama prašymus teikti užpildant elektroninę formą per paslaugų portalą - Elektroninius valdžios vartus epaslaugos.lt.
NVSC specialistai atkreipia dėmesį, kad, pateikus prašymą, izoliaciją galima nutraukti - atsakymo iš NVSC sulaukti nereikia.
Visais atvejais, kai asmuo pajaučia COVID-19 ligai būdingus simptomus - kosulį, karščiavimą, galvos skausmą, dusulį, gerklės skausmą, slogą, rekomenduojama izoliuotis ir registruotis PGR tyrimui arba laboratorijoje atliekamam antigeno testui internetu www.1808.lt arba telefono numeriu 1808.
Asmenims, gavusiems teigiamą PGR tyrimo arba antigeno testo atsakymą, svarbu nedelsiant izoliuotis ir kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, esant poreikiui, paskirs tinkamiausią gydymą, nustatys izoliacijos trukmę ir, jei reikės, išrašys nedarbingumo pažymėjimą.
Sprendimas atšaukti privalomą izoliaciją sąlytį turėjusiems asmenims priimtas dėl stebimos situacijos, kai asmenys, kuriems patvirtinta COVID-19 liga, dažnai nenurodo kartu gyvenančių asmenų, kaip sąlytį turėjusių, todėl jie faktiškai nėra izoliuojami.
Sprendimas atsisakyti privalomos izoliacijos taip pat susijęs su stebima gerėjančia epidemiologine situacija: stebimas sergamumo COVID-19 mažėjimas, mažėjantis pandemijos pagreitis, naujausiais duomenimis, siekiantis 1,4 proc. Per paskutines 7 dienas užfiksuota ir sąlyginai mažesnė teigiamų tyrimų dalis - 51,3 proc. Naujų COVID-19 atvejų pokytis, lyginant su praėjusia savaite, siekė 29,8 proc.
Dėl kaukių pradinukams - į teismą
Trečiadienį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) kaukių pradinukams byloje nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą. Nes LVAT išplėstinei teisėjų kolegijai kilo abejonė, ar nebuvo pažeidžiamas iš konstitucinio teisinės valstybės principo kylantis reikalavimas žmogaus teisių ir laisvių ribojimus nustatyti įstatyme. Šiuo metu byla sustabdyta, kol LR Konstitucinis Teismas išnagrinės pateiktą prašymą.
Į teismą su pareiškimu ištirti sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio sprendimą dėl kaukių mokiniams kreipėsi opozicijoje esančių Seimo narių grupė. Pareiškėjai abejojo, kad įpareigojimas mokiniams dėvėti kaukes atitinka Konstitucijos nuostatą, jog žmogaus orumas yra neliečiamas, bei geriausius vaiko interesus.
Tuo metu atsakovų atstovai teigė, kad operacijų vadovo spendimas buvo teisėtas, sprendimas pradinukams dėvėti kaukes buvo priimtas atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją, nes kaukė padeda sumažinti viruso sklaidą, ji nepažeidžia žmogaus privataus gyvenimo ir pareiškėjų skundas turi būti atmestas.
Privalomos kaukės mokyklose, uždarose patalpose, vyresniems mokiniams buvo įvestos lapkritį, o gruodį toks reikalavimas nustatytas ir pradinukams.
Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys trečiadienį pranešė, kad šiuo metu yra vertinama galimybė mokyklose atsisakyti kaukių ir srautų valdymo, dėl to sprendimus priimti planuojama kitą savaitę.