2 mokslu pagrįsti būdai laimingesniam gyvenimui

Šiame įraše aptariamos dviejų neseniai atliktų tyrimų, kaip gyventi laimingesnį ir prasmingesnį gyvenimą, išvados. Šiuose straipsniuose nagrinėjami du būdai: „gyvenimo kūrimas" ir „tapimas savo istorijos herojumi".

Kas yra gyvenimo kūrimas?

Gyvenimo kūrimas reiškia tyčinius pokyčius, kuriuos žmonės atlieka norėdami kontroliuoti savo likimą, patenkinti svarbius psichologinius poreikius (pvz., siekti savarankiškumo ir nepriklausomybės) ir gyventi autentišką bei prasmingą gyvenimą.

Neseniai žurnale „Emerging Adulthood" paskelbtame dokumente Napier ir bendradarbiai aptaria, kaip gyvenimą formuojanti intervencija gali padėti besiformuojantiems suaugusiems gyventi autentiškesnį ir prasmingesnį gyvenimą.

Gyvenimo kūrimo intervencijos paprastai apima asmeninių vertybių tyrinėjimą, vidinių interesų ugdymą, rūpestingų santykių puoselėjimą, tikslų nustatymą ir prasmingos gyvenimo istorijos kūrimą.

Gyvybės formavimo intervencijų komponentai

Tai yra keletas gyvenimo kūrimo intervencijų sudedamųjų dalių, taip pat teiginių ir klausimų pavyzdžiai, kurie gali padėti apmąstyti ir kurti savo gyvenimą.

Vertybės: iš vertybių sąrašo pasirinkite tas, kurias laikote svarbiausiomis. Pagalvokite, kuo šios vertybės ypatingos ir kaip jos atsispindi jūsų kasdienėje veikloje.
Vidiniai interesai: ar kokia nors jūsų kasdienė veikla yra iš esmės motyvuota?

 Iš esmės motyvuota veikla reiškia tokias, kurios iš prigimties yra prasmingos ir malonios, priešingai nei atliekamos tik dėl išorinio spaudimo ar atlygio. Pabandykite į savo kasdienį gyvenimą įtraukti daugiau naudingos veiklos.

Santykiai: kas yra svarbiausi žmonės jūsų gyvenime ir kodėl? Apsvarstykite būdus, kaip pagerinti artimus santykius su jais.

Socialinis įnašas: ar tai, ką darote, daro įtaką kitiems ir visuomenei? Kaip? Apsvarstykite, kaip jūsų elgesys, požiūris ir tikslai daro įtaką kitų žmonių laimei ir gerovei.

Prasminga gyvenimo istorija: įsivaizduokite savo gyvenimą kaip knygą su skirtingais skyriais. Kaip knyga prasidėjo? Kuriame skyriuje esate? Kas turi nutikti, kad pereitumėte į kitą? Kokios pamokos buvo išmoktos iki šiol? Ar knyga turi temą?

Tikslai: ko norite pasiekti gyvenime? Tai gali būti tikslai tokiose srityse kaip romantiški santykiai, darbas, mokslai, sveikata ir pomėgiai. Pasinaudokite savo vertybėmis ir pomėgiais, kad išsikeltumėte realius trumpalaikius ir ilgalaikius tikslus.

Labiau suvokdami savo interesus, siekdami vertingų tikslų, kurdami ir nukreipdami savo gyvenimo istoriją bei padėdami kitiems gyventi geriau, galime patenkinti svarbius psichologinius poreikius, todėl mūsų gyvenimas taps „integruotas, autentiškesnis ir prasmingesnis".

Tapkite savo istorijos herojumi

Antrasis būdas yra tapti „savo istorijos herojumi".

Mes linkę matyti savo gyvenimus kaip istorijas, kurios vystosi laiku, ir vaidiname personažus ne tik savo, bet ir kitų žmonių istorijose.

Kartais save laikome pagrindiniais veikėjais – tais, kurių sprendimai skatina istoriją, kurių veiksmai priartina prie jų tikslų ir kurių įtaka jaučiama net kitų gyvenime.

Kartais matome save kaip mažus veikėjus – bejėgius žiūrovus, kontroliuojamus įvykių ir žmonių, neturinčius gebėjimo formuoti savo istorijos, jau nekalbant apie įtaką kieno nors kito gyvenimui.

Neseniai atliktas Goffredi ir Sheldon tyrimas ištyrė savęs suvokimo kaip pagrindinio (palyginti su nepilnamečiu) veikėjo padarinius.

Jų darbe, paskelbtame žurnale „Journal of Research in Personality", padaryta išvada, kad savęs vertinimas kaip pagrindinio veikėjo teigiamai veikia gerovę ir savarankiškumą, kompetencijas ir priklausymo jausmus.

Tyrėjai atliko tris tyrimus. Pirmasis įvertino ryšį tarp jautimosi pagrindiniu / neaktualiu veikėju ir būsimos gerovės. Antrasis nurodė dalyviams prisiminti laiką, kai jie jautėsi kaip pagrindiniai / neaktualūs savo gyvenimo istorijos veikėjai, kad sužinotų, ar tai numatytų gerovę ir psichologinių poreikių patenkinimą (pvz., priklausymą, nepriklausomybę, patenkinamus santykius). 

Trečiasis nagrinėjo ryšį tarp savarankiško tikslo siekimo ir suvokimo, kad yra pagrindinis veikėjas savo gyvenimo istorijoje. Taip pat buvo įvertintas jausmų vaidmuo.

Tyrimai atskleidė, kad žmonės, kurie save laikė pagrindiniais (palyginti su neaktualiais) savo gyvenimo istorijų veikėjais arba prisiminė tokias patirtis, turėjo aukštesnę gerovę, psichologinių poreikių tenkinimą, ir savarankišką tikslų siekimą.

Taigi, suvokimas, kad yra pagrindinis veikėjas, galintis valdyti išorinius įvykius savo veiksmais ir sprendimais, teigiamai veikia gerovę ir laimę.

Priešingai, suvokus save kaip nesvarbų, išorinių įvykių gailestingumą arba kitų žmonių kontroliuojamą, jaučiamės nekompetentingi ir nesugebame patenkinti pagrindinių psichologinių poreikių.

Pratimas: jautiesi kaip pagrindinis veikėjas savo gyvenime

Pagalvokite apie atvejį, kai jautėtės kaip pagrindinis veikėjas savo ar kito žmogaus gyvenimo istorijoje. Keli pavyzdžiai: atsakomybės prisiėmimas darbe, pasipriešinimas priekabiautojui, svarbus vaidmuo padedant komandai laimėti žaidimą, sėkmingai kandidatuoti į pasirinktą universitetą ar renginio planavimas (pvz., gimtadienio vakarėlis, atostogos, vestuvės).

Kas vyko? ką tu padarei? O kaip jūsų veiksmai ar sprendimai paveikė rezultatą?

Prisiminkite, kaip jautėtės būdamas tas, kuris kontroliuoja savo likimą ir yra vertingas kitiems. Atkurkite tą jausmą ir pabūkite su juo kurį laiką.

Apmąstykite, kaip pratimas paveikė jūsų gyvenimo prasmės jausmą, laimę ir gerovę.

Šaltinis: www.psychologytoday.com

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder