Prezidento rinkimai

2024-ųjų Seimo rinkimai – pagrindiniai faktai

(2)

Lietuvoje sekmadienį vyksta eiliniai Seimo rinkimai. Lietuvos piliečiai rinks 14-ąjį Seimą, tačiau po nepriklausomybės atkūrimo 1991 metais tai yra devinti eiliniai rinkimai.

 

Vilnius, spalio 13 d. (BNS). 

Seimų numeracija skaičiuojama nuo praėjusio amžiaus pirmosios pusės, 1920–1940 metais veikusių I–IV Seimų, 1920–1922 metais veikęs Steigiamasis Seimas neskaičiuojamas. Nepriklausomybę atkūrusi Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas dirbo 1990–1992 metais.

Rinkėjų skaičius. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) patvirtintuose rinkėjų sąrašuose yra 2 mln. 375 tūkst. 800 balso teisę turinčių piliečių. Tai yra beveik 82 tūkst. daugiau rinkėjų nei 2020 metais.

Apygardos. Seimo rinkimuose ketverių metų kadencijai renkamas 141 parlamentaras: 70 – pagal sąrašus daugiamandatėje apygardoje ir 71 – vienmandatėse apygardose. 

Kandidatai. Iš viso rinkimuose dalyvauja 1740 politinių jėgų iškeltų bei savarankiškai išsikėlusių kandidatų, 1090 arba 62,6 proc. vyrų ir 650 arba 37,4 proc. moterų. Lyginant su 2020 metais, šiemet į Seimą kandidatuoja keliolika asmenų mažiau. Prieš ketverius metus VRK buvo registravusi 1755, 2016-aisiais – 1416 kandidatų.

Portretas. VRK sudarė statistinį kandidato portretą, tai – 49-erių vyras vardu Andrius, kurio turtas, vertybiniai popieriai ir piniginės lėšos siekia beveik 166 tūkst. eurų.

Partijos. Į Seimą kandidatų sąrašus iškėlė 14 partijų bei viena koalicija. Per 2020 metų rinkimus kandidatų sąrašus daugiamandatėje apygardoje kėlė 17 partijų, iš jų į Seimą pateko šešios.

Kartelė. Daugiamandatėje apygardoje mandatų gauna partijos, surinkusios ne mažiau kaip 5 proc. rinkimuose dalyvavusių rinkėjų balsų. Partijų koalicijoms kartelė siekia 7 proc. nuo visų dalyvavusių rinkėjų balsų. Šiemet 7 proc. kartelė aktuali Taikos koalicijai (Darbo partija, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija) bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai, sudariusiai jungtinį sąrašą.

Balsavimo laikas. Sekmadienį rinkimų apylinkės duris atvers 7 val. ir rinkėjų lauks iki 20 valandos. 

Vienmandatės pirmajame ture. Įsigaliojus Rinkimų kodekso pataisoms vienmandatėje apygardoje išrinktu laikomas daugiausia rinkėjų balsų gavęs kandidatas, bet ne mažiau kaip penktadalį visų į tos rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus įrašytų rinkėjų balsų. Per 2020 metų rinkimus kandidatas laimėjo jau pirmajame ture, jeigu rinkimuose dalyvavo ne mažiau kaip 40 proc. tos apygardos rinkėjų ir kandidatas surinko per 50 proc. balsų arba su mažiau kaip 40 proc. aktyvumu gavęs ne mažiau kaip penktadalį visų tos rinkimų apygardos rinkėjų balsų. Tuomet į Seimą jau pirmojo turo metu buvo išrinkti trys politikai.

Antrasis turas. Nė vienam kandidatui pirmajame ture nesurinkus penktadalio visų tos apygardos rinkėjų balsų, po dviejų savaičių ten rengiamas pakartotinis balsavimas. Antrasis Seimo rinkimų turas vyks spalio 27 dieną.

Priesaika. Seimo narių įgaliojimų laikas pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirenka į pirmąjį posėdį. Išrinktas Seimo narys įgaliojimus įgyja po priesaikos. Įprastai pirmas naujojo Seimo posėdis vyksta lapkričio viduryje.

[email protected], Lietuvos naujienų skyrius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder