Antanas Kalnius: „Dirbti antrą kadenciją yra lengviau“
(3)Su meru kalbėjomės be iš anksto jam pateiktų klausimų, sutikęs duoti interviu jų nepaprašė.
– Kuo pirmi antros kadencijos metai mero pareigose jums buvo ypatingi?
– Šios kadencijos startas buvo lengvesnis, nes atėjau su gerokai stipresne, gausesne savo komanda, todėl ir Savivaldybės tarybos valdančiąją koaliciją buvo daug lengviau sudaryti. Jei praeitoje kadencijoje koalicijos partneriai delegavo savo žmones į vieną ar kitą vadovo postą ir tam turėjai pritarti, šįkart man buvo suteikta laisvė pačiam sudaryti Savivaldybės vadovų komandą.
Pagal ankstesnę tvarką mero pasirinkto kandidato į Savivaldybės administracijos direktorius taryba galėjo netvirtinti. O dabar, jei Tarybos politikai ir būtų nepritarę, turėjau galimybę pats priimti galutinį sprendimą, į pareigas paskirti tą, kuris man reikalingas.
Pasisekė suburti kompetentingą vadovų komandą, džiaugiuosi, kad Povilas Černeckis tapo Savivaldybės administracijos direktoriumi. Tai žmogus, kuris administracijoje yra dirbęs įvairiose pozicijose ir turi didelę patirtį. Aš pasilikau sau statybų, investicijų reikalus, Povilas turi tuos vykdomuosius darbus.
Vicemerės Vilijos Venckutės-Palaitienės veiklos laukas – Savivaldybės strategijų klausimai, administracijos darbo koordinavimas. Vicemerei Vaidai Jakumienei teko socialinės apsaugos, švietimo, sporto ir kultūros sritys. Gerokai produktyviau dirba ir Savivaldybės taryba, nebėra tų ankstesnių „pasišpilkavimų“.
– Tai gal nebėra opozicijos, ar ji silpna?
– Oficiali opozicija yra ir sveika, produktyvi opozicija turi būti. Ar mes ją turime? Čia yra klausimas. Keli žmonės yra, kurie reiškia savo nuomonę, aš tuo tik džiaugiuosi. Šiandieną dirbti yra lengviau – jei idėją iškėlė, ją ir įgyvendinti gali, praeitoje kadencijoje to nebuvo.
Štai pavyzdys: praeitos kadencijos pirmas projektas dėl nemokamo keleivių vežimo rajone Kretingos autobusų parko maršrutais numatė nemokamą važiavimą visiems rajono gyventojams, svarstant Taryboje lengvata beliko tik Kretingos miestui. Tai buvo neteisinga viso rajono gyventojų atžvilgiu, ir mes, būdami opozicijoje, tam nepritarėme.
Dabar, Taryboje turėdami valdančiąją daugumą, tą neteisybę atitaisėme – ir nuo 2024 m. sausio 1 d. viešuoju transportu tiek mieste, tiek rajone nemokamai važiuoti galės visi. Jei bus poreikis, atsiras važiuojančiųjų, plėsime ir maršrutus. Kuo daugiau žmonių iš automobilių persės į autobusus, tuo labiau tausosime gamtą, nebus Kretinga tiek užgrūsta statomais automobiliais, transporto ir darbo neturintiems rajono gyventojams bus lengviau įsidarbinti.
– Formuojamas 2024 metų Kretingos rajono savivaldybės biudžetas. Ar jau aiškūs prioritetai skirstant naujo biudžeto lėšas?
– Esu iš tų žmonių, kurie pradėję darbus juos turi pabaigti. Ateinančių metų prioritetinių darbų sąraše yra vaikų darželių Salantuose, Vydmantuose, „Eglutės“ Padvariuose renovacija ir Kretingos centrinio stadiono rekonstrukcija, šiems darbams numatomi ir didieji pinigai. Vykdydami valdančiosios koalicijos programą pasiūlėme daugiau lėšų – 100 tūkst. eurų – skirti bendruomenėms, nes šiandieną per mažai jos gauna.
Gavę daugiau pinigų iš Savivaldybės biudžeto galės daugiau darbų padaryti ir renginiams daugiau skirti. Planuojame daugiau lėšų skirti ir sportui. Savivaldybės 2024 m. biudžetas turės centas į centą atitikti metinį Strateginį plėtros planą. Tai naujiena, iki šiol Strateginis plėtros planas buvo platesnis. Daugiau lūkesčių projektas.
– Jūsų nuomone, ar pasiteisino Gyventojų iniciatyvų projektas, kurio išlaidos jau siekia apie 600 tūkst. eurų? Ypač įvertinus tai, kad pagal gyventojų iniciatyvas pastatytus, įrengtus objektus Savivaldybei tenka prižiūrėti, atnaujinti, tai vėl kainuoja.
– Nieko nėra geriau, kai pati bendruomenė sprendžia, ką nori daryti. Tuo pačiu išsiaiškiname, ko reikia žmonėms, ir, jeigu vertingas projektas nelaimėjo lėšų iš skirtų gyventojų iniciatyvų projektams, jį įgyvendinti gali Savivaldybė. Štai iniciatyva suteikti tiltams per Akmeną Kretingoje pavadinimus nesurinko tiek gyventojų balsų, kad laimėtų lėšas, tiltams pavadinimų lenteles pagaminsime už kitas Savivaldybės biudžeto lėšas. Gyventojų iniciatyvų projektams labai riebų pliusą dedu.
– Ar imsitės Savivaldybėje naujų stambių projektų, ir kokių? Kaip antai, Kretingos sporto centro, kuris statyti buvo pradėtas, kai rajonui vadovavo Juozas Mažeika ir Virginijus Domarkas. Sklando tokia opinija, kad A. Kalnius vis dar raško svetimus vaisius.
– Mums atėjus Kretingos sporto centro statybos situacija buvo komplikuota ir prireikė nemažai pastangų šią statybą paspartinti, užbaigti. Per Kretingos sporto centro atidarymą laurų vienas neprisiėmiau, pakviečiau Juozą Mažeiką, ir jis kartu dalyvavo centro atidarymo ceremonijoje. Jis centro statybą pradėjo, aš užbaigiau. Čia tęstinumas.
Man dirbant meru buvo pradėtas ir užbaigtas Kretingos mokyklos-darželio „Žibutė“ remontas, pradėta ir baigiama renovuoti Tiekėjų gatvė Kretingoje, pradėtas Vytauto ir Melioratorių gatvių remontas, ir bus pabaigtas, pradėtas tvarkyti ir pabaigtas Simono Daukanto progimnazijos stadionas, darželis-lopšelis „Pasagėlė“ Vydmantuose pradėtas renovuoti ir bus sutvarkytas.
Rūdaičių mokykloje pertvarkėme klases ir pritaikėme „Pasagėlės“ vaikams, kuriuos čia įkurdinsime laikinai – „Pasagėlės“ renovacijos laikotarpiu. Man vadovaujant pradėtas „Pasakos“ ikimokyklinio ugdymo skyrius „Eglutė“ atnaujinimas ir bus užbaigtas, pradėtas statyti dviračių takas iš Kretingos į Vydmantus, sujungsiantis su Palanga ir, manau, kad ateinančią vasarą jau važiuosime naujuoju taku. Pradėtas statyti ir pastatytas Vilties gatvės Padvariuose dviračių takas. Vien šiemet kiek darbų padarėme!
Kretingos miesto centrinio stadiono renovacijos idėją praėjusios kadencijos pradžioje su politiniais bendražygiais iškėlėme pasiūlę stadioną renovuoti etapais: pirmiau jo sportinę dalį, po to tribūnas. Bet kadencijos eigoje susiformavusi nauja oponuojanti valdančioji dauguma kiaulę pakišo – nusprendė rengti vientisą stadiono renovacijos projektą, todėl šis projektas beveik 2 metus buvo įstrigęs.
Vyko net keli rangos darbų pirkimo konkursai, pasiūlytos darbų kainos buvo per didelės – nepakeliama našta Savivaldybės biudžetui. Dabar nusprendėme renovuoti pirmiau sportinę stadiono dalį ir šiandieną jau turime rangovą, kuris ir projektuos renovacijos darbus, ir vykdys. Šiomis dienomis su rangovu pasirašysime 3 mln. 100 tūkst. eurų darbų vertės sutartį.
Vyksta Salantų darželio rekonstrukcija, ir čia keičiame projektą, nes nežinau, kodėl buvusi Savivaldybės administracija numatė remontuoti pusę darželio koridoriaus. Su P. Černeckiu taisome šią klaidą. Vydmantų kultūros skyriaus patalpas remontuojame, atnaujinsime visą elektros instaliaciją, sudėsime naujas grindis. Esame numatę apšiltinti Vydmantų seniūnijos pastatą.
Akmenos upės pakrančių Kretingoje sutvarkymo projektas pradėtas ir bus vykdomas. Kretingos Rotušės aikštės vizualizacijos projektas pakeistas: pirmiau tvarkysime aikštės prieigas, Vytauto gatvės ruožą nuo „Britanijos“ kavinės iki parduotuvės „Laura“, V. Nagevičiaus, Trumposios gatves. Kitąmet turėtume rengti šių gatvių renovacijos projektus. Baigiamas rengti Vilniaus g. 8 pastato apšiltinimo, išorės sutvarkymo projektas, šiuos darbus planuojame ateinantį rudenį pradėti, jei sėkmingai vykdysime 2024 m. Savivaldybės biudžetą.
– Ar skirsite daugiau lėšų iš Savivaldybės biudžeto keliams, gatvėms remontuoti, statyti?
– Iš Savivaldybės biudžeto vien Tiekėjų gatvei skyrėme 5,4 mln. eurų. Gatvės, keliai tvarkomi tikrai ne vien iš Kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų, kurias Savivaldybė gauna iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos, visur prisideda Savivaldybė iš savo biudžeto. Šiemet Kretingoje sutvarkytos Telšių, Maironio gatvės, pradėti remonto darbai Klaipėdos gatvėje.
Atnaujintas beveik visas Kretingos miesto ir rajono gyvenviečių apšvietimas, sumontuoti energiją taupantys šiuolaikiniai šviestuvai. Išjudinsime dėl E. Viskonto vadovaujamos Savivaldybės administracijos įstrigusį Melioratorių gatvės ruožo nuo sankryžos su Vytauto gatve iki kelio Šiauliai–Palanga renovacijos procesą. Dėl laiku nepriimto būtino sprendimo prieš tvarkant ruožo dangą sutvarkyti nuotekų tinklus, iš Savivaldybės biudžeto gatvę renovuojančiam rangovui turėsime atseikėti 60 tūkst. eurų darbų pabrangimui kompensuoti.
– Buvo tiek daug grandiozinių planų optimizuoti Savivaldybės valdomą turtą, bet be dviejų seniūnijų, kelių administracijos skyrių kraustynių iš vieno pastato į kitą Kretingoje esminių pokyčių nematyti.
– Nuo pat pradžių mano ir mano komandos siekis buvo atsisakyti nereikalingų Savivaldybės pastatų. Manau, kad klaidingas buvo mūsų oponentų sprendimas neparduoti, pasilikti Savivaldybei pastatą Vilniaus g. 8. Artimiausiu metu pradėsime šio pastato pirmo aukšto patalpų remontą, suremontavus į jas perkelsime iš J. K. Chodkevičiaus g. 10 Socialinės paramos skyrių, dabar esantį III aukšte. Vilniaus g. 8 yra pandusai, privažiavimas neįgaliesiems, vietos automobiliams. Patalpas J. K. Chodkevičiaus g. 10 parduosime dalimis, pirmiausia, kaip ir žadėjome, III aukštą. Tą pastatą, manau, nupirks „kaip saldainiuką“, jis – miesto centre, yra vietos automobiliams statyti.
Kitąmet nugriauti turėtume pastatą Vilniaus g. 18, buvusį technikumo bendrabutį. Esame užsibrėžę atsisakyti Savivaldybės socialinių būstų, gyventojus raginsime juos išsipirkti rinkos kaina. Nenupirks, paversime socialiniais būstais. Jazminų gatvėje Kretingoje statysime 46 butų socialinį pastatą, lėšos tam pareina iš regionui skirtos ES paramos. Pasistatyti naują administracinį Savivaldybės pastatą, kuriame sutilptų ir visi administracijos skyriai, Savivaldybė šiandieną neišgalėtų.
– Savivaldybės Kontrolieriaus taryba patikrino Tarybos narių gautų išmokų teisėtumą. Ar pritartumėte išvadai, kad išmokomis kompensavę ne Tarybos nario veiklos, ir savo asmenines išlaidas, už tai gautus pinigus politikai grąžintų į Savivaldybės biudžetą?
– Grąžini pinigus – pripažįsti, kad esi kaltas. Trimituojama – visi vagys, sukčiai, bet ar tai pripažino prokuratūra, kitos teisėsaugos institucijos, kad tas ar anas Tarybos narys pažeidė tą ar aną reglamento punktą ir turi tiek ir tiek grąžinti. Ir čia toje vietoje turėtų varteliai užsidaryti. Ankstesnis Kretingos rajono savivaldybės tarybos reglamentas dėl Tarybos nario veiklos išlaidų kompensavimo buvo tikrai neblogas.
Manau, Seimas daugiau turėjo padirbėti ir parengti vieningą reglamentą visoms savivaldybėms, kaip ir kokios išmokos Tarybų politikams skiriamos, su kokia mašina jis gali važiuoti, kiek išleisti kanceliarinėms priemonėms. Nuėjo lengviausiu keliu – nustatė Tarybos nario atlyginimą ir Savivaldybės biudžetui užkrovė dar vieną didžiulę naštą: anksčiau užteko 106 tūkst. eurų metams, dabar reikės 349 tūkst. eurų.
– Kokią pridėtinę vertę sukuria Tarybos narys, už ką jis atsako?
– Kartais už papliurpimą. Dabartinis Tarybos nario atlyginimas nebent paskatins daugiau žmonių eiti į politiką, dalyvauti ateinančiuose Savivaldybės tarybos rinkimuose.
– Aktyviai dalyvaujate renginiuose, į visuomenę einate ir su šeima. Ar nepavargstate nuo viešumos? Kaip ilsitės?
– Jei darbas būtų neįdomus – nedirbčiau, būčiau nėjęs. Mero darbe nėra kasdienybės, rutinos, nuolatos bendrauji su įvairiais žmonėmis. Tarkime, versle esi labiau įspraustas į tam tikrus rėmus. Čia su bendraminčiais kuri vizijas, ieškai idėjų, jas įgyvendini.
Renginiuose džiaugiuosi, kai bendruomenės nori parodyti, ką yra nuveikusios. Patinka pabūti su žmonėmis. Nesu oratorius, turiu scenos baimę. Žmona kartais sako: „Gal aš neisiu“, nors beveik į visus renginius kartu važiuojame, stengiuosi, kad ir ji dalyvautų.
Esu šaulys, ir aktyvus. Radau dar vieną pramogą – važiuojame į šaudyklą pašaudyti, ir su vaikais. Pasivaikščiojimas po mamos tėviškę prie Minijos mane atgaivina, suteikia naujų jėgų. Žvejoti nemoku, nemedžioju, sportu neužsiimu. Jūroje rytais nebesimaudau. Deja, tam laiko nebeturiu, kelios minutės po septintos būnu darbe, o baigiu...
Rašyti komentarą