Antroji „kovidinė“ Jūros šventė: džiugino burlaiviai ir galimybė pasiskiepyti

(2)

62-oji Jūros šventė uostamiesčiui dovanojo pasiilgtų susitikimų ir gerų įspūdžių, tačiau netrūko ir kritikos, kad šventės svečiai - pernelyg atsipalaidavę augančio susirgimų koronavirusu skaičiaus akivaizdoje. Vis dėlto miesto valdžia džiaugiasi, kad šventė įvyko, nepaisant įvairių iššūkių ir nežinomybės.

Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas viešai pasidžiaugė, kad nebuvo iškelta balta vėliava - šventė įvyko, su iššūkiais susidorota, optimistiškai nuteikia ir gausus šventės metu pasiskiepijusių žmonių skaičius.

„Su lengvu romantišku grauduliu išlydint grakščiuosius burlaivius, tradicinius istorinius laivus, palydint siautulingą šventinį šurmulį bei dėkojant atlikėjams, bendruomenėms, pats sau širdyje sakau - kad jei jau drauge šiais metais įveikėme tiek ir tokius išbandymus bei iššūkius, niekas mūsų nepalauš ir nesustabdys, įveiksime juos, kad ir kokie jie bebūtų ateityje“, - socialiniame tinkle „Facebook“ sekmadienio vakarą rašė meras.

Padėkos, pasak mero, nusipelnė policijos pareigūnai bei jų pagalbininkai. Jūros šventės renginių teritorijoje patruliavo sustiprintos pareigūnų pajėgos - apie 200 pareigūnų daugiau nei įprastai, pasitelkti policijos rėmėjai, Lietuvos šaulių sąjungos nariai. Pirmą kartą Jūros šventėje patruliavo raitoji policija.

Skiepijosi keliaujantieji

Meras dėkojo ne tik šventės organizatoriams ir savanoriams, bet ir budėjusioms gausioms medikų pajėgoms, maltiečiams. Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties, Jūrininkų sveikatos priežiūros centro ir Klaipėdos miesto poliklinikos darbuotojai per tris šventės dienas teikė skubią pagalbą ir skiepijo pasirinktomis vakcinomis nuo koronaviruso.

Tokia galimybe pasinaudojo beveik 1 000 jūros šventės dalyvių.

Dauguma rinkosi vienos dozės „Janssen“ vakciną. Norintiesiems „Pfizer“ ir „AstraZeneca“ gamintojų vakcinų reikėjo luktelėti, kad būtų pakankamas skaičius norinčiųjų skiepytis - 6 žmonės, nes buteliuke yra toks vakcinos dozių skaičius.

„Daugiausia girdime, kad skiepijasi planuojantys kur nors keliauti, ir tie, kuriems reikia dėl darbo, nes jie nebenori testuotis. Visi žmonės nusiteikę geranoriškai. Ateina jaunesni ir vidutinio amžiaus žmonės“, - „Vakarų ekspresui“ sakė Atgimimo aikštėje procesą prižiūrėjusi Klaipėdos miesto poliklinikos vakcinacijos koordinatorė Jadvyga Kateivienė.

Sugrįžusi tradicija

Penktadienį Klaipėdos miesto gatvėmis nuvingiavo tradicinė Jūros šventės eisena. Praėjusiais metais šio šventės akcento buvo atsisakyta, tačiau šiemet ji sugrįžo. Kuklesnė nei „ikikovidiniais“ metais, tačiau žiūrovus džiugino kūrybiškos dekoracijos ir gerą nuotaiką spinduliavę eisenos dalyviai.

Eiseną vedė Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas ir Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Klaipėdos miesto gatvėmis žygiavo pasipuošę uosto įmonių, Klaipėdos bendruomenių, įmonių, ugdymo, švietimo įstaigų, uostamiesčio tautinių bendrijų atstovai. Į eiseną įsiliejo ir Klaipėdą lankiusių burlaivių įgulų nariai.

Dėmesio centre - laivai, burlaiviai, automobiliai

Daugiausia žmonių dėmesio sulaukė miestą papuošę burlaiviai, istoriniai ir senoviniai laivai.

Dešimtą kartą miesto širdyje plaukė „Dangės flotilės“ paradas. Šiemet tradicinių istorinių laivų paradą vedė vienas didžiausių kurėnų „Sturm-1“.

Šių metų renginyje pirmą kartą sulaukta ir 4 burlaivių, kuriais iš Kauno į uostamiestį atplaukė Lietuvos jūrų skautai ir Baltijos jūrų skautai. „Vykintas“, „Rusnietis“, „Titaniko“ valtis ir „Jūratė“, pasak Baltijos jūrų skautės vadovės Jurgitos Paškevičienės, atplukdė beveik 50 narių iš visos Lietuvos. Šis jų žygis yra priminimas apie kitąmet vyksiantį jūrų skautų šimtmetį.

Palaikymo tradiciškai sulaukė jau vienuoliktą kartą vykusių „drakonų“ valčių lenktynių dalyviai. Dėl apdovanojimų varžėsi net 35 komandos. Greičiausioms komandoms įteiktos VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos taurės.

Įnirtingose kovose Dangės upėje pirmąją vietą iškovojo teniso klubo „Kogas“ komanda. Ši komanda „drakonų“ valčių lenktynėse nenugalima jau trečius metus iš eilės. Garbingą antrąją vietą užėmė mišri komanda „Žalčiai“, o treti šiemet - komanda „Atsipūtę“.

Vyko ir tradicinė Žvejo regata - baidarių-kanojų irklavimo varžybos Dangės upėje, Kuršių marių regata, tad veiksmo vandenyje tikrai netrūko.

Vis dėlto daugiausia šventės dalyviai norėjo įsiamžinti prie burlaivių, „Baltic Regatta“ dalyvių.

Iš viso Klaipėdoje viešėjo 22 skirtingų klasių burlaiviai iš septynių šalių: Belgijos, Danijos, Estijos, Ispanijos, Lenkijos, Nyderlandų, Rusijos.

Smalsuoliai burlaivių išplaukimą sekmadienį stebėjo ir Kruizinių laivų terminale, ir ant Melnragės molo. Išplaukiančius laivus palydėjo raudonai pasipuošę „Baltic Regatta“ savanoriai su laivu „Wismar“. Burlaivių išplaukimą prižiūrėjo ne tik uosto tarnybos, bet ir netoli jūros vartų budėjęs policijos laivas.

Daug dėmesio sulaukė ir senovinių automobilių „Seni kibirai“ paroda bei paradas, taip pat akį traukė „Memel motor fest“ dalyvių transporto priemonės.

Pagerbė jūrininkus

Skulptūrų parke jūrinės bendruomenės atstovai, kaip ir kasmet, susirinko pagerbti Ramiajame vandenyne pražuvusios laivo „Linkuva“ įgulos. Šių metų birželį sukako jau 21-eri metai, kai laivas dingo patekęs į uragano akį ties Meksika. Tai viena didžiausių Lietuvos jūrininkų tragedijų, pražudžiusi 18 žmonių įgulą.

Šeštadienį prie paminklo gėlių padėjo ir „Linkuvos“ atminimą pagerbė miesto meras V. Grubliauskas, tolimojo plaukiojimo kapitonas Sigitas Šileris, asociacijos „Jūros veteranai“ nariai, uosto bendrovių atstovai, jūrininkų artimieji. Jautrų savo parašytą eilėraštį apie „Linkuvos“ žūtį perskaitė jūros veteranė, poetė Julija Montvydaitė-Samuilienė.

„Po truputį mūsiškiai išeina, bet mūsų, kaip jūros veteranų, pareiga yra prisiminti, suburti jūrininkus, kiek išeina. Mūsų gretos, deja, nedidėja“, - „Vakarų ekspresui“ sakė asociacijos „Jūros veteranai“ pirmininkas Vytautas Petrulis.

Išplaukusiųjų į jūrą ir negrįžusiųjų atminimas pagerbtas ir tradicine vainikų nuleidimo į Baltiją ceremonija. Šiame renginyje dalyvavo ir šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

Pagerbtas ne tik jūrininkų atminimas, bet ir apdovanoti veteranai, nusipelnę jūrininkai - Jūros šventės išvakarėse buvo įteikti „Albatroso“ apdovanojimai, o savaitgalį vykusiame jūrininkų susitikime Lietuvos aukštojoje jūreivystės mokykloje pagerbti veteranai.

Koncertuose pamiršo saugius atstumus

Daugiausia kritikos sulaukė šventės dalyvių elgesys koncertų metu. Per didžiuosius koncertus Kruizinių laivų terminale, regis, buvo pamiršti visi reikalavimai laikytis saugių atstumų, retas kuris dėvėjo kaukę.

Ar šventė netapo viruso židiniu, paaiškės per artimiausias porą savaičių.

Terminale įrengtoje scenoje savo hitais tapusius kūrinius publikai penktadienį dovanojo grupė „Sisters on Wire“, kurią pakeitė energingieji „Eurovizijos“ dalyviai „The Roop“. Vakaro pažiba tapo pirmą kartą Jūros šventėje pasirodęs scenos grandas Kastytis Kerbedis. Laiko patikrinti hitai šokdino visą terminale susirinkusią minią.

Skambant K. Kerbedžio dainoms sulaukta vidurnakčio, kada buvo suplanuotas šventinis fejerverkas. Reginys minutėlę vėlavo, tačiau susirinkusiuosius nudžiugino iš Smiltynės paleistas 30 salvių fejerverkas, kurį dovanojo trisdešimtmetį švenčianti Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Po fejerverko pristatyta žadėta staigmena - papildomas K. Kerbedžio koncerto laikas.

Šeštadienį koncertavo Giedrė Kilčiauskienė, Donatas Montvydas, o vakarą vainikavo Marijono Mikutavičiaus pasirodymas. Nors koncertas prasidėjo vėliau, nei planuota, nuo pat pirmų akimirkų pasigirdo plojimai ir taip pat nuo pirmos dainos akordų publika dainavo kartu su atlikėju. Koncertą užbaigė minios skanduojama žodis „ačiū“ ir ovacijos.

„Jūs buvote pats geriausias dalykas per beveik metus“, - po pasirodymo sakė M. Mikutavičius Jūros šventės dalyviams.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder