Ar įmanoma saugiai naršyti internete? Ekspertas įvardija, koks įrankis gali padėti tai užtikrinti
Saugumo ekspertas išskiria pagrindinius kibernetinio saugumo produktus ir atskleidžia kiekvieno įrankio privalumus bei trūkumus.
„Kibernetiniai įsilaužėliai nuolat bando surasti ir pasinaudoti bet kokiais technologijų trūkumais, tad siekiant užtikrinti visišką apsaugą internete, reikėtų pasitikėti ne vienu, o keliais apsaugos produktais.
Taip pat vertėtų atsakingai rinktis iš visų galimų variantų – kiekvienam vartotojui tinkamiausi saugumo įrankiai priklauso nuo to, ką veikiate internete“, – teigia Mantas Užupis, „Tele2“ IT saugumo ekspertas.
Paskyrų saugumui. Neretai vartotojai naudoja tuos pačius slaptažodžius net kelioms paskyroms, tad kibernetinės atakos atveju, įsilaužėliai gauna prieigą prie daugybės asmeninių duomenų.
Tačiau įsiminti kelis sudėtingus slaptažodžius skirtingoms paskyroms gali būti ganėtinai sunku, tad slaptažodžių tvarkyklės tampa vis populiaresnės tarp vartotojų.
Jos ne tik geba generuoti sudėtingus slaptažodžius iš atsitiktinių ženklų, bet ir leidžia juos pasiekti vienoje vietoje. Aplikacijose laikomi slaptažodžiai yra užšifruojami, o prisijungimui prie jų naudojamas pagrindinis slaptažodis, PIN kodas arba telefono biometriniai duomenys.
Programėlės taip pat gali įspėti, jeigu jūsų duomenys buvo nutekinti, taip turėsite galimybę greitai sureaguoti. Nors šis įrankis yra labai patogus naudoti, slaptažodžių laikymas vienoje vietoje gali kelti ir iššūkių – ekspertas tikina, kad internete yra gausu slaptažodžių tvarkyklių, kuriose duomenys nėra šifruojami.
Tai reiškia, kad slaptažodžius galite matyti ne tik jūs. Specialistas patikina, kad svarbu būti atsargiems ir atsakingai rinktis patikimą slaptažodžių tvarkyklę.
Saugiam prisijungimui prie „Wi-Fi“ tinklo. VPN programinė įranga vartotojams itin naudinga, kai jungiamasi prie viešo ir nemokamo „Wi-Fi“ tinklo, kuris paprastai nėra gerai apsaugotas.
Prisijungus prie tokio tinklo, įsilaužėliai gali ne tik pasisavinti jūsų duomenis, bet ir sekti jūsų veiklą internete. VPN sukuria šifruotą ryšį tarp įrenginio ir likusio interneto.
Tai reiškia, kad įrenginio IP adresas ir jūsų tapatybė yra „paslepiama“ nuo interneto tiekėjo ar užkrėsto „Wi-Fi“ ryšio, šifruojant duomenis bei nukreipiant juos per saugius tinklus į serverius kitose valstybėse.
Visas duomenų srautas yra vykdomas per VPN paslaugos serverius. Tai reiškia, kad paslaugos tiekėjas gali matyti ir rinkti visus vartotojo atliekamus veiksmus bei informaciją. Dėl šios priežasties, svarbu pasirinkti itin gerą ir patikimą VPN tiekėją.
Nelegalių svetainių blokavimui. Visi interneto tiekėjai privalo pagal nustatytas tvarkas blokuoti prieigą prie tam tikrų puslapių, kurie gali būti susiję su nelegalia ar nusikalstama veikla.
Tokį kibernetinio saugumo produktą gali pasiūlyti ir mobiliojo ryšio operatoriai. Šis įrankis paremtas DNS (angl. „Domain name service“) technologija – vedant kažkokio puslapio pavadinimą į naršyklę, jis išverčia jį į IP adresą.
Aptikus neleistiną svetainę, DNS serveris praneša, kad toks puslapis neegzistuoja. Pavyzdžiui, gavote SMS žinutę apie tai, kad turite susitvarkyti savo banko sąskaitos duomenis paspaudę ant nuorodos, būtent šis saugumo įrankis blokuos nelegalią ar kenksmingą svetainę.
Šis saugumo produktas gali būti naudojamas skirtingais lygiais – blokuoti tiekėjo sudarytus svetainių sąrašus arba suteikia galimybę sudaryti juos patiems, siekiant užtikrinti vaikų apsaugą internete.
Apsaugai nuo virusų. Ekspertas įvardija antivirusinę, kaip bazinės apsaugos priemonę turimiems įrenginiams. Šis įrankis ne tik aptinka virusus, bandančius įsiskverbti į el. paštą, sistemos aplankus ar operacinę sistemą, bet ir blokuoja tam tikrus internetinius puslapius.
Kai kurios apmokestintos antivirusinės taip pat suteikia ribotas VPN paslaugas, tėvų kontrolės priemones, slaptažodžių tvarkykles ar kitas papildomas funkcijas.
Tačiau vartotojų itin pamėgtos nemokamos antivirusinės siūlo tik ribotą funkcionalumą ir įkyrias reklamas. Specialistas įspėja, kad ši technologija yra gana pasenusi – standartinės antivirusinės turi apsaugas tik nuo jau žinomų pavojų, tad susidūrus su nauju virusu, įrankis dažnu atveju jau nebegalės padėti.
Rašyti komentarą