Ar nors kartą gyvenime laikėtės dietos? (1)

Neretai prasidėjus naujiems metams būname pasižadėję mažiau valgyti, gal net laikytis dietos, daugiau dėmesio skirti sveikai mitybai. Teiravomės Klaipėdos krašto žmonių, ar jie bent kartą gyvenime yra laikęsi dietos, ar riboja kokių nors maisto produktų vartojimą, kaip vertina dietų laikymąsi.

Eduardas BYTAUTAS, interjero dizaineris

Eduardas BYTAUTAS

Šiemet ruošiuosi laikytis dietos, bet ją reikėtų vadinti dvasine dieta: nusprendžiau mažiau šnekėti pats ir dukart daugiau klausytis žmonių.

Dietos laikiausi prieš 30 metų pačiose pirmose Dainiaus Kepenio sveikatingumo stovyklose Palangoje. Viena iš koncepcijų ten buvo, kad mėsa yra blogai, nes tai lavoniena. Buvau tuo įtikėjęs ir žmoną raginau jos nevalgyti. Ji priešinosi ir po kurio laiko vis dėlto laimėjo ji.

Vienu metu buvau prisiklausęs adventistų mokymų, kuriems kiauliena - nešvarus maistas. Manau, kad jie kokiu 70 proc. yra teisūs. Buvau paskelbęs boikotą kiaulienai, kurią pirkdavome iš žmonos pažįstamo ūkininko. Beje, ir mokslininkai sako, kad kiauliena labai palanki veistis visiems gripo virusams.

Ar žinote, kad vienas mokslininkas, atlikęs tyrimus, kai kurių žmonių garbinamas jūros gėrybes: krabus, omarus, krevetes ir visa kita, pavadino jūros tarakonais, kurie yra visokių nuodų ir brudo sugėrėjai. Skaičiau, kad buvo atrinkti savanoriai, kuriems buvo atlikti tyrimai, ar jų organizmai nėra užteršti sunkiaisiais metalais. Ir tyrėjų, ir pačių žmonių nuostabai, labiausiai užteršti cinku, švinu, gyvsidabriu buvo vadinamojo elito, turtingų ir sveikata besirūpinančių žmonių organizmai, tų, kurie valgo tas jūros gėrybes. Visokių teorijų yra apie maistą.

Mindaugas ČIAKAS, AB „Smiltynės perkėla“ generalinis direktorius

Mindaugas ČIAKAS

Manau, kad geriausia dieta - sportas. Niekada gyvenime nesilaikiau dietos, esu sporto žmogus. Sportuoti pradėjau nuo 14 metų. Praeityje esu buvęs profesionalus ilgų nuotolių bėgikas. Tas įprotis liko iki šiol. Jeigu per savaitę bent tris dienas gerai neišprakaituoju, blogai jaučiuosi. Reikia gerai išsikrauti ir galėsite valgyti bet ką ir bet kada, organizmas pats pasireguliuos.

Man nesuprantama, kodėl moterys nevalgo po 18 val., juk tai organizmo žalojimas. Valgyti reikia, žinoma, ne einant miegoti, o likus trims valandoms iki miego, ir tai turi būti baltyminis, o ne angliavandenis maistas. Tai organizmui nepakenks, netgi bus naudinga. Mat, kai jis negauna jam reikalingų medžiagų arba tam tikro kiekio kalorijų, pradeda kaupti atsargas. Ir juosmens srityje užuot nukritus nors vienai rinkei atsiranda papildoma.

Truputį prisižiūriu ir nepiktnaudžiauju blogais dalykais. Mano racione iš viso nėra cukraus, nededu nei į kavą, nei į arbatą. Kartais mano namuose jo galite iš viso nerasti. Jeigu labai reikia, jį galima pakeisti medumi. Kepant blynus galima įdėti bananą. Kai kuriuos produktus riboju, kad nevalgyčiau jų dideliais kiekiais. Labai retai valgau dešras, nepiktnaudžiauju rūkytais gaminiais.

Silva POCYTĖ, Klaipėdos universiteto istorikė

Silva POCYTĖ

Nuo vaikystės kiekvieną rytą valgau pusryčius. Nesakysiu, kad nesuprantu tų, kurie jų nevalgo, nes tai būtų nemandagu. Bet aš visada, net jeigu važiuoju į komandiruotę ir būna, tarkime, 5 val. ryto, vis tiek stengiuosi ką nors įdėti į burną.

Apie dietas esu visko prisiskaičiusi, prisiklausiusi, bet kad jų laikausi, negalėčiau pasakyti. Žinoma, visokių minčių būdavo ir studijų metais, ir vėliau, bet kad gyvenčiau pagal kažkokius gramus... Kalorijų tikrai nesu skaičiavusi. Tam nėra laiko.

Galėčiau valgyti daug ką, nesu labai išranki. Tiesiog stengiuosi šiek tiek pasižiūrėti, ką valgyti, ko tuo metu man norisi. Kartais bandau nenorėti saldumynų, nors juos labai mėgstu. O nemėgstu jūros gėrybių, ypač moliuskų. Žuvį valgau. Aš už mums labiau įprastą ir tradicinį maistą.

Artūras DRUNGILAS, Uosto direkcijos darbuotojas

Artūras DRUNGILAS

Man iki Kalėdų pernai, tiksliau, iki Kūčių vakaro, nebuvo jokių problemų, nereikėjo jokių dietų. Toks pilnas kaip per šias Kūčias dar nebuvau buvęs. Tad dabar nuo Naujųjų metų vakarais nebevalgau visai nieko. Ir tai geras jausmas. Vakare gal yra kažkoks alkis, daugiau geri vandens, bet naktį miegi geriau ir ryte jautiesi geriau.

Šiaip valgau viską, gal mėsos šiek tiek mažiau. Du mano vaikai - veganai, žmona - vegetarė, o mes su mažąja dukra valgome viską.

Jurgita CHOROMANSKYTĖ, tarnautoja

Jurgita CHOROMANSKYTĖ

Svajoju apie dietą, bet niekada nesugebu jos laikytis. Pagalvoji, kad reikėtų, bet pamatai kokį skanų saldainį, bandelę ar naują mėsos patiekalą ir pamiršti visas dietas. Kartais stengiuosi vakare nevalgyti. Tai pavyksta, ypač kai nebėra laiko po darbų, po vaikų migdymo.

Gal nesu tipiška lietuvė, nes vasarą visiškai nevalgau šaltibarščių, bet kažkokios specialios dietos neturiu. Save vadinčiau gurmane, ko gero, todėl ir nepavyksta laikytis dietos, nes norisi skaniai pavalgyti, paragauti ko nors naujo.

Vitalijus GUSIATINAS, bendrovės „Stemma management“ komercijos vadovas, šventęs apklausos dieną stačiatikių Kalėdas ir iš bažnyčios važiavęs prie jūros

Niekada gyvenime nesu galvojęs apie dietas. Ačiū Dievui, mano tėveliai perdavė man tokią kūno struktūrą, kad pragyvenęs 52 metus turiu tik nežymių pokyčių svorio atžvilgiu. Kartą paklausiau daktarų, kiek turiu sverti, jie man atsakė, kad 10 kilogramų mažiau.

Nors pats niekada nesilaikiau dietos, bet nesu prieš protingas dietas. Mano giminėje yra žmonių, kurie laikosi tam tikrų ir griežtų dietų, ir paprastų. Mes šeimoje kartkartėmis švelniai tai darome, bet tai ne dieta, mes tiesiog šiek tiek palengviname savo racioną, bet nesikankiname. Nelabai suprantu žmones, kurie save kankina, badauja, kad numestų svorį. Manau, tai padaro daugiau žalos organizmui, nei duoda naudos. Jeigu kas nors iš mūsų kompanijos žada to imtis, visada patariu pirmiausia apsilankyti pas gydytoją dietologą. Turiu vieną pažįstamą, kuris po tam tikrų dietų, atsisakymo labai daug maisto produktų, deja, tapo tikru ligoniu.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder