Artėja rinkimai, ruoškimės balsuoti

(1)

Iki išankstinio balsavimo pradžios šių metų prezidento rinkimuose lieka mažiau nei dvi savaitės. Nors priešrinkiminė kova vyksta gana vangiai ir Klaipėdoje praktiškai net su žiburiu neįmanoma rasti kandidatų agitacinių plakatų, pasiruošimas balsavimo procedūroms vyksta sklandžiai.

Jei prezidento rinkimai vyktų šiandien, už ką balsuotumėte?

Giedrimas Jeglinskas
3%
Andrius Mazuronis
1%
Gitanas Nausėda
26%
Ingrida Šimonytė
16%
Eduardas Vaitkus
13%
Ignas Vėgėlė
17%
Dainius Žalimas
4%
Remigijus Žemaitaitis
12%
Savo kandidato nematau/man neaktualu
9%

Klaipėdos miesto rinkimų komisijos pirmininkas Viktoras Greičius „Vakarų ekspresui“ sakė, kad šių rinkimų naujovė yra tai, kad jie vyksta pagal naująjį Rinkimų kodeksą, kurį patvirtinus 2022 metais nustojo galioti atskiras Prezidento rinkimų įstatymas.

Tačiau iš esmės šis pasikeitimas rinkimų eigai įtakos nepadarė.

„Lyginant su pernai vykusiais savivaldos rinkimais, apylinkių ribos Klaipėdoje liko tos pačios, tik yra papildoma Jūreivių apylinkė, kurioje balsuoja laivuose su Lietuvos vėliava dirbantys jūreiviai“, - sakė V. Greičius.

Anot jo, šiemet Klaipėdoje rinkimų apylinkėse norinčių dirbti žmonių tirai netrūko. Minimalus reikalavimas, kad vienoje apylinkėje komisijoje dirbtų 5 žmonės, o šiuose rinkimuose kai kuriose apylinkėse uostamiestyje yra net po 10-11 komisijos narių. Iš viso uostamiestyje 55 apylinkėse dirba per 450 komisijos narių. Dar yra suformuotas žmonių rezervas, kurie galėtų padėti nenumatytais atvejais.

„Šią savaitę komisijos nariai į klaipėdiečių pašto dėžutes išnešiojo informacinį leidinį su kandidatų programomis bei informacija apie rinkimus“, - teigia V. Greičius.

Jis taip pat pastebi, kad pirmajame prezidento rinkimų ture vyks ir balsavimas referendume dėl dvigubos pilietybės.

Išankstinis balsavimas

Klaipėdos rinkimų apylinkės pirmininkas primena, kad išankstinis balsavimas prasidės gegužės 7 dieną 8 val. ryte Klaipėdos savivaldybės administracijos pastate (Liepų g. 11).

Iš anksto bus galima balsuoti 3 dienas iki gegužės 9 dienos.

Rinkėjai, kuriems rinkimų dieną bus sukakę 70 metų, neįgalūs rinkėjai, neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys (teikiantys pagalbą) asmenys ar dėl ligos laikinai nedarbingi asmenys gali pareikšti pageidavimą balsuoti namuose.

Tuo reikia pasirūpinti iš anksto ir užpildyti patvirtintą formą P6, kad būtumėte įtraukti į namuose balsuojančių rinkėjų sąrašą.

Balsavimas namuose vyks gegužės 10 ir 11 dienomis nuo 8 iki 20 valandos. Rinkėjų, kurie laikinai apsistoję konkrečios rinkimų apylinkės teritorijoje ir nėra įrašyti į šios rinkimų apylinkės rinkėjų sąrašą, balsavimas namuose vyks gegužės 9 d. nuo 8 iki 20 valandos.

Rinkėjai apylinkių rinkimų komisijoms prašymus balsuoti namuose gali pateikti telefonu, elektroniniu paštu, portale Rinkėjo puslapis.

Apylinkių rinkimų komisijos prašymus baigia priimti gegužės 8 d. Rinkėjų, laikinai apsistojusių konkrečios rinkimų apylinkės teritorijoje ir neįrašytų į tos apylinkės rinkėjų sąrašą, prašymai balsuoti namuose baigiami priimti gegužės 7 d.

Rinkėjas deklaravęs išvykimą iš Lietuvos arba užsiregistravęs į užsienyje balsuojančiųjų rinkėjų sąrašą, tačiau rinkimų laikotarpiu laikinai atvykęs ir pageidaujantis balsuoti Lietuvoje tai gali taip pat nesunkia padaryti.

Iki gegužės 5 d. jie dar gali pateikti prašymą, kad būtų įtraukti į konkrečios rinkimų apylinkės pagal faktinę gyvenamąją vietą rinkėjų sąrašą. To nepadariusieji gali tiesiog ateiti balsuoti arba iš anksto arba į artimiausią rinkimų apylinkę rinkimų dieną (gegužės 12 d.). Nurodę, kad nėra balsavę užsienyje ar kitoje apylinkėje (užpildo formą F5), galės laisvai balsuoti.

Pasak V. Greičiaus, informacinės sistemos leidžia labai operatyviai patikrinti, ar žmogus nebando balsuoti antrą kartą.

Taip pat tokiu būdu yra sudaromos visos galimybės Lietuvos piliečiams išreikšti savo valią rinkimuose pagal faktinę gyvenimo vietą. Kilus klausimams dėl rinkimų visada galite skambinti tel. 1855.

Rinkėjų mažėja

Pasak V. Greičiaus, galutiniai sąrašai ir rinkėjų skaičius paaiškės tik prieš pat rinkimus. Tačiau akivaizdu, kad šiuose rinkimuose Klaipėdoje balsuojančiųjų turėtų būti mažiau nei vykusiuose prieš penkerius metus, nes „gyventojų mažėja“.

2019 metais prezidento rinkimuose teisę balsuoti turėjo 127,4 tūkstančio klaipėdiečių. Šia teise pasinaudojo 53,28 proc. Beveik 7 proc. savo valią tuomet išreiškė balsuodami iš anksto. VRK duomenimis, bendrai Lietuvoje balsavimo aktyvumas pirmajame ture prieš penkerius metus siekė 56,46 proc. (iš anksto - 10,75 proc.).

Pasak V. Greičiaus, ši rinkiminė kampanija yra labai neaktyvi.

„Sekame reklamą, mieste mačiau gal vienintelį vienos kandidatės reklaminį stendą“, - pastebi V. Greičius.

Priminsime, kad šių metų prezidento rinkimuose dalyvauja 8 kandidatai. Savo pasirinkimą jau dabar galite išreikšti simboliniame balsavime portale ve.lt.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder