Atnaujinta Juodkrantės XIX amžiaus vila „Monbijou“ vėl žavi savo grakštumu

Kuršių nerijoje atnaujinta XIX amžiaus Juodkrantės vila „Monbijou“, pranešė Neringos savivaldybė.

Istorizmo stiliaus vila Juodkrantėje iškilo 1881-aisiais, o jos ilgamečiai savininkai buvo Detat šeima iš Eitkūnų. Vilos pavadinimas „Monbijou“ prancūziškai reiškia „Mano brangenybė“. 

Vila šios šeimos nuosavybe buvo iki 1940 metų, kai ją nusavino nacionalsocialistų valdžia, perdavusi pastatą Klaipėdos miesto valdžios dispozicijai. Iš pradžių vila buvo naudojama įvairių Klaipėdos miesto svečių priėmimui, vėliau čia veikė Juodkrantės biblioteka. Lietuvai atgavus nepriklausomybę, čia įsikūrė Juodkrantės seniūnija ir medicinos punktas, veikiantis istoriniame pastate iki šių dienų.

Skirdama dėmesį Kuršių nerijos kultūros paveldo puoselėjimui, Neringos savivaldybė inicijavo vilos fasado tvarkybos darbus. 

„Didžiuojamės turtinga Kuršių nerijos istorija, apie kurią  šiandien mums byloja Neringos išskirtinumą kuriantys kultūros paveldo objektai. Būtent vila „Monbijou“ mums pasakoja apie Juodkrantės aukso amžių – laikotarpį, kai Kuršių nerijoje pradėjo kurtis kurortinės tradicijos, jau tuomet šį kraštą garsinusios Europoje“, – apie pastato svarbą kalba Neringos savivaldybės meras Darius Jasaitis.

Anot mero, saugodami ir atnaujindami kultūros paveldą, ne tik atiduodame pagarbą praeičiai, bet ir didiname kurorto patrauklumą gyvenimui ir poilsiui, atveriame Neringai naujas galimybes pristatyti išskirtinę savo istoriją. 

Neringos savivaldybės

Atsižvelgiant į tai, kad vila „Monbijou“ buvo rekonstruota daugiau nei prieš du dešimtmečius, daugiausiai restauratorių dėmesio teko skirti medinių pastato detalių, kurios buvo paveiktos drėgmės, atnaujinimui.

Kaip skelbia savivaldybė, labiausiai pažeistas medines pastato dalis teko atkurti pagal išlikusius pavyzdžius (lėkius, tekintas stogo detales ir kt). Pakeisti medienos langai, kurie buvo gaminami išlaikant jų medžiagiškumą bei sudalinimą. Taip pat išorinės durys, pagamintos pagal išlikusias.

Atnaujintos cinkuotos skardos palangės, pakeisti lietvamzdžiai. Buvo atnaujintos pastato verandos karkasinės medinės konstrukcijos bei jų elementai. Restauruotas fasadų dekoras – erkerio piliastrai, balkonas bei jį puošiančios dekoratyvinės ornamentuotos vazos.

Neringos savivaldybės

Remontuojant mūrines pastato dalis, jos buvo nuvalytos nuo purvo ir samanų. Nuo viso fasado pašalintas senas tinko sluoksnis, išlyginti pažeisti paviršiai.

Vilos fasado tvarkybos darbai buvo atlikti pasitelkiant Europos Sąjungos fondo lėšas. Neringos savivaldybė papildomai inicijavo aplinkos, dalies vidaus patalpų sutvarkymą.  Savivaldybės biudžeto lėšomis buvo sutvarkytos bendruomenės poreikiams tarnaujančios patalpos, esančios akmenų mūro cokolio priestate bei virš jo esanti stiklinė konstrukcija. Taip pat laiptai ir puošybiniai aplinkos elementai.

Rekonstrukcijos vertė siekė apie 198 tūkstančius eurų, iš jų 178 tūkstančiai – Europos Sąjungos lėšos, likusią dalį skyrė savivaldybė. 

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder