Dėkingumas stiprina sveikatą, suteikia laimės ir netgi gali pailginti gyvenimą

Kaip dėkingumo galia gali paveikti mūsų gyvenimą? 

Dėkingumas, sveikata ir ilgaamžiškumas

Naujausi tyrimai parodė daugybę teigiamų dėkingumo padarinių sveikatai, įskaitant geresnę emocinę ir socialinę gerovę, geresnę miego kokybę, mažesnę depresijos riziką ir palankius širdies ir kraujagyslių sveikatos rodiklius. 

Dabar nauji duomenys iš ilgalaikio slaugytojų sveikatos tyrimo rodo, kad tai gali pailginti gyvenimą.

„Dėkingumas buvo viena iš plačiausiai ištirtų veiklų, prisidedančių prie gerovės, tačiau, mūsų nuostabai, nepavyko rasti nė vieno ankstesnio tyrimo, kuriame būtų nagrinėjamas jo poveikis mirtingumui ir ilgaamžiškumui", – sako VanderWeele, tyrimo bendraautorius.

Į ką buvo atsižvelgta tyrime?

2024 m. liepos mėn. JAMA Psychiatry paskelbtame naujame tyrime buvo remiamasi 49 275 moterų, įtrauktų į slaugytojų sveikatos tyrimą, duomenimis. 

Vidutinis jų amžius buvo 79 metai. 2016 m. dalyviai užpildė šešių punktų dėkingumo klausimyną, kuriame įvertino savo pritarimą tokiems teiginiams kaip: „Gyvenime turiu tiek daug už ką būti dėkingas" ir „Jei turėčiau išvardyti viską, ką aš Jaučiausi dėkingas, tai būtų labai ilgas sąrašas".

Po ketverių metų mokslininkai peržiūrėjo dalyvių medicininius įrašus, kad nustatytų, kas mirė. 

Buvo 4 608 mirties atvejų dėl visų priežasčių, taip pat nuo konkrečių priežasčių, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, vėžys, kvėpavimo takų ligos, neurodegeneracinės ligos, infekcijos ir sužalojimai. 

Mirtys nuo širdies ir kraujagyslių ligų – didžiausias moterų ir vyrų žudikas Jungtinėse Valstijose – buvo dažniausia priežastis.

Ką atrado tyrėjai?

Dalyviai, kurių dėkingumo balai buvo aukščiausiajame trečdalyje tyrimo pradžioje, turėjo 9 % mažesnę riziką mirti per ateinančius ketverius metus nei dalyviai, surinkę apatiniame trečdalyje. 

Tai nepasikeitė kontroliuojant fizinę sveikatą, ekonomines aplinkybes ir kitus psichinės sveikatos bei gerovės aspektus. Atrodė, kad dėkingumas padėjo apsaugoti dalyvius nuo visų tirtų mirties priežasčių, įskaitant širdies ir kraujagyslių ligas.

Bet ką tai iš tikrųjų reiškia?

„Mirtingumo rizikos sumažėjimas 9% yra prasmingas, bet ne didžiulis", - sako VanderWeele. "Tačiau dėkingumas nuostabus yra tuom, kad beveik kiekvienas gali jį praktikuoti. Kiekvienas gali atpažinti, kas yra aplink jį, ir padėkoti kitiems už tai, kas jų gyvenime yra gera."

Nors tyrimas negalėjo tiksliai nustatyti, kodėl dėkingumas yra susijęs su ilgesniu gyvenimu, VanderWeele mano, kad tam gali prisidėti keli veiksniai.

"Žinome, kad dėkingumas verčia žmones jaustis laimingesniais. Tai savaime turi nedidelę įtaką mirtingumo rizikai", - sako jis. "Dėkingumo praktika taip pat gali paskatinti žmogų labiau motyvuoti rūpintis savo sveikata. 

Galbūt jie dažniau lankysis pas gydytoją ar mankštinsis. Tai taip pat gali padėti palaikyti santykius ir socialinę paramą, kuri, kaip žinome, prisideda prie sveikatos. "

Išbandykite tai: šeši klausimai, sužadinti dėkingumą

Šiandien nesijauti ypač dėkingas? Jūs turite galią tai pakeisti. Užduodami sau tam tikrus klausimus gali sukelti dėkingumą, pvz

Kas šiandien gero nutiko?

Ką aš laikau savaime suprantamu dalyku, už ką galiu būti dėkingas?

Už kuriuos žmones savo gyvenime esu dėkingas?

Kokią paskutinę skaitytą knygą, filmą, laidą ar socialinių tinklų klipą tikrai vertinu ir kodėl?

Ko labiausiai laukiu šią savaitę, mėnesį ir metus ir kodėl?

Koks yra maloniausias dalykas, kurį pastaruoju metu kažkas pasakė ar padarė?

Panašiai keli paprasti veiksmai gali įnešti dėkingumo į jūsų dienas. Kita gerai žinoma praktika, kuri šiame skaitmeniniame amžiuje galbūt tampa pamiršta, yra padėkos raštų rašymas savo artimiesiems.

Šaltinis: www.health.harvard.edu/blog

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder