Dėl dviračių takų Smiltynėje - trišalė sutartis

(1)

Po to, kai 2021 metų pavasarį „Vakarų ekspresas“ parašė straipsnį „Dviračiu į kurortą - pavojus išsibarškinti dantis“ ir paskelbė iškalbingą aptrupėjusio ir duobėto dviračių tako Smiltynė-Juodkrantė nuotraukų galeriją, sukruto Lietuvos valdžios instancijos ir šioje atkarpoje situacija ima kisti.

Prieš beveik mėnesį Smiltynėje buvo įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms, simboliškai žyminti dviračių tako Smiltynė-Nida rekonstrukcijos darbų pradžią, o artimiausiu metu planuojama pasirašyti trišalę sutartį dėl pėsčiųjų ir dviračių tako nuo Naujosios perkėlos Smiltynėje iki kultūros paveldo objekto - Alksnynės gynybinio komplekso statybos techninio darbo projekto įgyvendinimo.

Parengė projektą

Šią trišalę sutartį, jei pritars Klaipėdos miesto taryba, Klaipėdos savivaldybė turėtų pasirašyti su Valstybine miškų urėdija ir Valstybine saugomų teritorijų tarnyba.

Jau yra parengtas sutarties projektas.

Skelbiama, kad Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija (KNNP) dar 2021 m. inicijavo šio pėsčiųjų ir dviračių tako statybos techninio darbo projekto parengimą. Projektavimą organizavo Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys.

Lėšos projektavimui buvo gautos per Valstybinę saugomų teritorijų tarnybą iš Valstybinių miškų ir valstybės saugomų teritorijų vietinės reikšmės kelių tiesimo, rekonstravimo ir taisymo (remonto) finansavimo programą.

Pabrėžiama tai, kad šiais metais KNNP gavo kvietimą teikti paraišką finansavimui gauti. Iš viso 3,13 km ilgio tako abiejų savivaldybių teritorijoje projekto sąmatinė vertė - 519,1 tūkst. Eur.

Statybos ir infrastruktūros plėtros skyriaus vedėjas Valdas Švedas parengtame Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos sprendimo projekte pabrėžia, kad, skirstant minėtos programos lėšas, svarbus paraiškų vertinimo kriterijus - saugomų teritorijų direkcijų bendrai su kitomis institucijomis finansuojami projektai.

Pėsčiųjų ir dviračių tako statytojas - VĮ Valstybinių miškų urėdija.

VMU Kretingos padalinys atliks tako statybos darbų pirkimą, tačiau finansiškai prisidėti prie tako įrengimo darbų neturi galimybių, todėl direkcija prašo Klaipėdos miesto savivaldybės rasti galimybę prisidėti prie pėsčiųjų ir dviračių tako (Klaipėdos miesto savivaldybės ribose) įrengimo darbų, kurių vertė 179,8 tūkst. Eur.

Taip pat sutartyje numatyta, kad prireikus atlikti nenumatytus papildomus darbus Klaipėdos miesto savivaldybė finansuotų iki 15 proc. papildomų darbų, taigi maksimali finansuojama suma būtų 206 tūkst. 770 eurų.

Kita tako dalis bus finansuojama bendromis Neringos savivaldybės ir Valstybinės miškų urėdijos lėšomis.

KNNP direktorė Aušra Feser akcentuoja, kad naujai įrengtu taku daugiausia naudotųsi klaipėdiečiai, besidomintys karo istorija ir mėgstantys aktyviai leisti laiką Smiltynėje.

„Pastaruosius metus į Alksnynės gynybinį kompleksą organizuojamos ekskursijos, objektas lankomas klaipėdiečių ir turistų. Įrengus dviračių taką, šis Klaipėdos istorijai įdomus objektas būtų paprasčiau ir lengviau pasiekiamas dviračiais ir pėsčiomis su vaikais. Direkcijos nuomone, tako įrengimas prisidėtų kuriant kurortinei teritorijai būtinus infrastruktūros objektus“, - Klaipėdos savivaldybei pateiktame rašte mintis dėstė A. Feser.

Vasarą į Juodkrantę - nauju taku

„Vakarų eksprese“ jau rašėme, kad vasario 23 dieną Smiltynėje buvo įkasta kapsulė su laišku ateities kartoms, simboliškai žyminti dviračių tako Smiltynė-Nida rekonstrukcijos darbų pradžią.

Jau yra pradėti tako rekonstrukcijos darbai ruožuose nuo Smiltynės iki Juodkrantės pagal dvi sutartis, įsigaliojusias praėjusiais metais, dviejose tako atkarpose - nuo 2 iki 2,9 km ir nuo 2,95 iki 15,6 km.

Tiesiant taką, bus įrengtas naujas iki 3,5 m pločio takas, kad juo galėtų pasinaudoti ir specialiosios tarnybos (šiuo metu tako plotis kinta nuo 2 iki 2,5 m), planuojama įrengti poilsio aikšteles.

Skelbiama, kad rekonstruojamų ruožų sprendiniai parinkti siekiant išsaugoti kuo daugiau nacionalinio parko esamų želdinių, medžių. Sutvarkius tako dangą ir jį paplatinus, kelionės šiuo taku taps saugesnės ir patogesnės.

Tikimasi, kad jau šią vasarą į Juodkrantę dviračiais galėsime vykti nauju taku - tako tiesimo darbus būtent iki Juodkrantės planuojama baigti 2023 m. liepos mėn. Bendra sutarčių vertė - 5,8 mln. eurų su PVM. Kita tako dalis nuo Juodkrantės iki Preilos šiuo metu yra projektuojama. Rangos darbų konkursą numatoma skelbti šių metų viduryje. Likusią dalį planuojama sutvarkyti 2024 m.

Po tako sutvarkymo ir perdavimo naudoti Klaipėdos miesto savivaldybei priklausys 850 metrų, o Neringos savivaldybei - apie 34 kilometrus tako.

Registrų centro duomenimis, pirmasis šio tako ruožas nuo Pervalkos gyvenvietės iki Pervalkos paplūdimio įrengtas dar 1978 m. Vėliau atskiri tako ruožai buvo tiesiami skirtingu metu. Šiuo metu bendras tako Smiltynė-Nida ilgis yra apie 50 km. Didžioji jo dalis, beveik 36 km nuo Smiltynės iki Preilos, nuo 2019 m. priklauso AB Lietuvos automobilių kelių direkcijai, likusi dalis - Neringos savivaldybei.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder