Grįžkime tūkstančius kartų atgal. Dabar įsivaizduokite, kad mūsų socialiai ir emociškai nepajėgus pažįstamas gyvena glaudžioje medžiotojų-rinkėjų grupėje. Deja, gyvenimas jam ne visada puikus.
Jo retai prašoma prisijungti prie medžioklės, nes kolegos medžiotojai jį laiko labiau našta nei nauda. Jis užmezga nedaug socialinių ryšių su kitais klano nariais, nes žmonėms tiesiog sunku su juo sugyventi. Ir jo pastangos užsitikrinti romantiką nuolat žlunga.
Tam tikra prasme galime manyti, kad šis vaikinas turi palyginti žemą emocinį intelektą (Salovey ir Mayer, 1990). Emocinis intelektas iš esmės yra emocijomis pagrįstų įgūdžių rinkinys, padedantis žmonėms naršyti gyvenime. Šie įgūdžiai apima ir (a) gebėjimą efektyviai skaityti ir suprasti kitų emocijas, taip pat (b) gebėjimą efektyviai sukelti emocijas kituose socialinio bendravimo metu.
Nors emocinį intelektą galime lengvai suprasti darvinistiškais terminais – kitaip tariant, emocinį intelektą galime vertinti kaip svarbią psichologinę savybę, padėjusią mūsų protėviams išgyventi ir daugintis, tačiau mažai kas aiškiai panaudojo evoliucinę sistemą emociniam intelektui suprasti.
Šis faktas yra problemiškas iš dalies dėl to, kad (a) evoliucinė sistema puikiai įrodyta, kad naujai apšviečia visus psichologinius procesus (žr. Geher & Wedberg, 2022) ir (b) patį Darviną su savo knyga „Emocijų išraiška žmoguje“. ir Gyvūnai (1872), tvirtai įrodė, kad žmogaus emocijų sistema yra giliai įsišaknijusi mūsų evoliucijos istorijoje.
Visa tai pasakius, džiaugiuosi galėdamas pranešti, kad tyrimų grupės, New Paltz Evolutionary Psychology Lab, nariai neseniai paskelbė straipsnį, kuriame pateikiamas evoliucinio požiūrio į itin svarbų emocinio intelekto konstruktą planas (Eisenbergas). , Lombard ir Geher, 2024).
Straipsnyje „Emocinio intelekto konstrukcijos pagrįstumo vertinimas naudojant evoliucinę psichologiją“ (paskelbtame neseniai žurnale „Asmenybės ir individualūs skirtumai“) pateikiame planą, kaip pagerinti emocinio intelekto supratimą, įtraukiant šią koncepciją į evoliucinę sistemą.
Evoliuciškai informuotas emocinis intelektas
Psichologijos evoliucinė perspektyva iš esmės nagrinėja psichologinius procesus atsižvelgiant į tai, kaip ir kodėl šie procesai pirmiausia apibūdino žmones.
Evoliucinis psichologas nagrinėja kai kuriuos psichologinius bruožus ir pradeda klausdamas: kokią naudą išlikimui ir (arba) dauginimuisi ši savybė būtų buvusi naudinga žmonių protėviams? Tam tikra prasme šis klausimas kelia klausimą, kaip toks ir toks psichologinis bruožas būtų natūraliai pasirinktas per mūsų evoliucijos istoriją.
Atlikdami savo straipsnio tyrimą, greitai supratome, kad emocinis intelektas yra būtent toks psichologinis požymis, kuris turi aiškią adaptacinę vertę. Galimybė veiksmingai skaityti ir sukelti emocijas kituose turi įvairių socialinių ir galiausiai visą gyvenimą trunkančių naudos asmenims, kurie yra kvalifikuoti šioje srityje.
Nustatyta, kad žmonės, turintys aukštą emocinį intelektą, demonstruoja didesnę sėkmę įvairiose gyvenimo srityse (žr. Geher, 2004). Žvelgiant iš evoliucinės perspektyvos, galime užduoti klausimus, kaip tie patys emocijomis pagrįsti įgūdžiai būtų buvę naudingi žmonėms ne tik šiuolaikiniame pramoniniame kontekste, bet ir platesnėje žmogaus evoliucinėje patirtyje.
Mąstydami apie dalykus tokiu būdu, manoma, kad mūsų emocinio intelekto supratimas, žvelgiant iš evoliucinės perspektyvos, gali pagerėti užduodant adaptacinius klausimus. Kitaip tariant, šiai sričiai galėtų būti naudingi tyrimai, kuriuose būtų nagrinėjama, kaip emocijomis pagrįsti įgūdžiai yra susiję su evoliuciškai svarbiais rezultatais.
Siekdami šio tikslo, siūloma tyrėjams apsvarstyti galimybę įvertinti, kaip gerai emocinio intelekto rodikliai numato tokius evoliuciniu požiūriu svarbius rezultatus kaip veiksmingas bendradarbiavimas, socialinė sąveika ir poravimosi rezultatai.
Tiek, kiek emocinis intelektas yra svarbi adaptacija tokioms labai socialinėms rūšims kaip mūsų, mes tikimės, kad aukštas emocinis intelektas atitiks intuityvius gebėjimus bendradarbiauti su kitais. Aukšto emocinio intelekto žmonės turėtų puikiai suprasti, kaip socialiniame kontekste sukurti teigiamus ryšius, kurie padėtų skatinti veiksmingą komandinį darbą ir bendradarbiavimą.
Emocinis intelektas turėtų turėti įtakos veiksmingai socialinei sąveikai apskritai. Aukšto emocinio intelekto žmonėms turėtų būti gana lengva užmegzti ir palaikyti draugystę. Jie retai turėtų būti išstumti iš grupių. Ir prognozuojama, kad dėl emocinio intelekto adaptyvios naudos jie turės gana aukštą socialinį statusą, o tai gali lemti visų rūšių evoliuciškai svarbius rezultatus.
Galiausiai siūloma, kad emocinis intelektas būtų nepaprastai svarbus, kai kalbama apie evoliuciškai labai svarbią poravimosi sritį. Draugų pritraukimas, veiksmingų artimų santykių kūrimas, meilės reiškimas, kai tai tinkama, ir tt turėtų atitikti aukštą emocinio intelekto lygį.
Ir jei tai tiesa, mes tikimės, kad tie, kurie turi aukštą emocinį intelektą, užmegs sėkmingesnius intymius santykius, palyginti su mažiau emociškai protingais kolegomis.
Šaltinis: www.psychologytoday.com
Rašyti komentarą