Ekologiškam lietuviškam aliejui pirkėjų netrūksta

Gidas po aliejaus pasaulį: kaip nepasiklysti ir nepaslysti

Tikriausiai ne vienas šlakstydamas aliejumi salotas ar pildamas jo į keptuvę nepagalvojame, kad šio produkto istorijai jau tūkstančiai metų. Manoma, kad alyvuogių aliejus skaičiuoja bent šešis tūkstančius metų ir buvo sukurtas pietinėje Europos dalyje.

Tuo metu saulėgrąžų aliejus, tikėtina, buvo naudotas dar Šiaurės Amerikos indėnų genčių. Amžiams bėgant, tobulėjo ir aliejų gamyba. Šiuo metu prekybos tinkle „Maxima“ pirkėjai gali rinktis iš 200 skirtingų aliejų, tad aliejaus žinovė pataria, kaip išsirinkti labiausiai atitinkantį jūsų poreikius.

„Aliejus seniai yra daugiau nei riebalas, skirtas maistui termiškai apdoroti. Jūsų pasirinktas aliejus gali tapti viso patiekalo akcentu, suteikdamas jam papildomų skonių.

Tiesa, šiemet didžiausią pardavimų šuolį demonstruoja du aliejai – 32 proc. augęs rafinuotas alyvuogių aliejus ir 23 proc. didėjęs saulėgrąžų aliejus“, – vardija Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Jei kepsite ilgai ir kaitriai

Tiek rafinuotas alyvuogių aliejus, tiek saulėgrąžų aliejus puikiai tiks maistui kepti. Tik saulėgrąžų aliejų galite naudoti ir kepant aukštoje temperatūroje ilgesnį laiką, tuo metu rafinuotas alyvuogių aliejus tiks, jei kepsite neilgai ir žemesnėje temperatūroje – iki 200 laipsnių.

„Kai kepama aukštoje temperatūroje, pavyzdžiui, gruzdinama ar skrudinama keptuvėje, kepama ilgai, geriausia naudoti rafinuotą ar dezodoruotą aliejų, kuris savo sudėtyje turi daugiau mononesočiųjų (oleino) arba sočiųjų riebalų rūgščių.

Tokie aliejai yra stabilesni kepimo proceso metu. Didesnis oleino rūgšties procentas aliejuje rodo didesnį atsparumą terminiam ir oksidaciniam skilimui“, – aiškina Simona Šulinskytė, ekologiško maistinio aliejaus gamybos įmonės  „EKKO LT“ Kokybės padalinio vadovė.

Tinkamiausi aliejai kepimui aukštose temperatūrose: saulėgrąžų aliejus su didesniu oleino riebalų rūgšties kiekiu, rafinuotas rapsų aliejus, rafinuotas kokosų aliejus, lydytas sviestas „Ghi“.

E. Dapkienė pastebi, kad lydytas sviestas „Maximos“ pirkėjų itin mėgstamas – jo pardavimai, palyginti su pernai, šiemet jau išaugo apie keturis kartus.

„Deja, kokosų aliejus populiarumu didžiuotis negali, jo pardavimai šiemet sumažėjo 17 proc. Nors ekologiškas kokosų aliejus sulaukė daugiau pirkėjų dėmesio nei pernai, tai gali būti siejama su bendra tendencija – rinktis ekologiškus produktus“, – sako E. Dapkienė.

Alyvuogių aliejus – ne tik salotoms

Pasak aliejaus žinovės S. Šulinskytės, vis didėja susidomėjimas saulėgrąžų aliejumi, kuriame yra daug oleino rūgšties – iki 80 proc. Šis aliejus vadinamas „high olein“ saulėgrąžų aliejumi, o jo riebalų rūgščių sudėtis panaši į rapsų ir alyvuogių aliejaus sudėtį.

„Svarbu atkreipti dėmesį, kad kepimui nerekomenduotina naudoti šalto spaudimo nerafinuoto aliejaus, ypač to, kuris savo sudėtyje turi daugiau linolo ir alfa-linoleno riebalų rūgščių. Šios kepimo metu skyla į sveikatai nepalankius junginius, o esančios biologiškai aktyvios medžiagos pradeda svilti,“ – tikina aliejaus ekspertė.

Kai verdama, kepama neilgai ir žemesnėje temperatūroje iki 200 laipsnių, tinkamiausi aliejai yra ypač tyras alyvuogių, rafinuotas arba nerafinuotas saulėgrąžų su didesniu oleino rūgšties kiekiu, rafinuotas arba nerafinuotas rapsų aliejus (jei nerafinuotas tada geriausia rinktis šalto spaudimo, nes toks aliejus švelnesnis ir ne tokio aitraus skonio ir kvapo), rafinuotas arba nerafinuotas kokosų aliejus, lydytas sviestas „Ghi“.

Šalto spaudimo aliejus – šaltiems patiekalams

Šios kategorijos aliejus dažniausiai naudojamas šaltiems patiekalams – salotoms gardinti, padažams gaminti ir pan. Šalto spaudimo nerafinuoti aliejai gausūs biologiškai aktyviomis medžiagomis, vitaminais, linolo ir linoleno riebalų rūgštimis, kurių organizmas negali pats pasigaminti, tad svarbu jų gauti su maistu.

Taip pat šiuose aliejuose yra daugiau natūralių antioksidantų, tokių kaip tokoferoliai ir fenolio junginiai, nei jų rafinuotuose analoguose.

„Šiems aliejams priskirčiau linų sėmenų, kanapių, šalto spaudimo rapsų, saulėgrąžų su mažu oleino rūgšties kiekiu, ypač tyrą alyvuogių, sezamų, graikinių riešutų ir kitus šalto spaudimo aliejus.

Jie ne tik pagardins šaltuosius patiekalus dėl savo specifinio skonio ir kvapo, bet ir suteiks naudos mūsų organizmui“, – įsitikinusi S. Šulinskytė, įmonės „EKKO LT“ Kokybės padalinio vadovė.

Aliejus gali būti vartojamas ir vienas, pavyzdžiui, linų sėmenų aliejus vadinamas tiek maistu, tiek vaistu. Jis iš visų nišinių aliejų šiemet vienintelis išsiskiria augančiai pardavimais „Maximos“ prekybos tinkle.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder