Ginduliuose mėgino sunaikinti baltojo gandro lizdą

(3)

Sendvario seniūnijos Gindulių kaimo Smeltaitės gatvės, o dabar vieno svarbiausių kelių Nr. 2216 pakelėje daugybę metų ant seno nebenaudojamo pakelės elektros stulpo sukrautame lizde gandrų pora perėdavo jauniklius. Matyt, tokia kaimynystė ėmė trukdyti kai kuriems „projektų vystytojams“ ir jie sugalvojo paukščiais atsikratyti.

Stebina žiaurus išradingumas

Prieš keletą metų pamėgino išbaidyti perinčius gandrus, aplinkui iškirsdami neva menkaverčius medžius. Tuomet paukščių lizdui palikta tik minimali erdvė.

Ginti perinčių gandrų stojo keli vietos gyventojai, siūlę lizdą perkelti į jiems nuosavybės teise priklausantį greta esantį sklypą prie Vėžių upelio. Paburbėję „medkirčiai“, kurie esą tada kūrė žmonių gerovę, atsitraukė ir lizdą paliko ramybėje.

Deja, neilgam. Pernai rudenį lizdą gerokai apdraskė, matyt, tikėdamiesi, kad pavasarį grįžę gandrai ant senojo elektros stulpo lizdo nebesuks.

Pavasarį parskridusi gandrų pora rado jėgų lizdą atstatyti, tik vargu ar turės tiek jėgų mažylius apginti nuo žmogaus žiaurumo ir jo valdomos technikos galybės.

„Bangai“ gandrų lizdo griovimo darbus pristabdę gyventojai pasakojo, kad praėjusios savaitės vėlų vakarą piktadariai ėmėsi įgyvendinti savo planą. Norėdami imituoti savaiminį stulpo nugriuvimą, prie pat žemės išdaužė betoną, užritino didžiulį akmenį, kad tas pamažu verstų stulpą.

Kam trukdo gandrai, kurie nė iš vieno neatėmė nei centimetro žemės, neįmanoma suprasti. Juk tai žmonės šiose vietose pradėjo intensyviai statytis ir užėmė įprastinę gandrų buveinę, o dabar nori sunaikinti ir pačius paukščius.

Dėl šio vandališko elgesio sunerimę gyventojai kreipėsi į Klaipėdos rajono Aplinkos apsaugos inspekciją, informavo Sendvario seniūniją, Aplinkos ministeriją, apie šį poelgį pranešta ir bendruoju pagalbos telefonu.

Įstatymai saugo paukščius

Žemaitijos Nacionalinio parko direkcijos Biologinės įvairovės apsaugos skyriaus vedėja Gitana Sidabrienė „Bangai“ sakė, kad laukinės floros ir faunos apsaugą reglamentuoja Lietuvos Respublikos Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymas.

Šio įstatymo 15 straipsnyje „Laukinių paukščių rūšių apsauga“ nurodoma, kokia veikla, susijusi su laukiniais paukščiais, yra draudžiama, o būtent: tyčia žudyti ar gaudyti bet kokiais būdais; tyčia naikinti arba pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius arba sunaikinti lizdus.

Rinkti laukinių paukščių kiaušinius gamtoje, laikyti šiuos kiaušinius, net jei jie yra tušti; tyčia trikdyti laukinius paukščius, ypač jų perėjimo ir jauniklių auginimo metu, jei toks trikdymas galėtų turėti reikšmės siekiui užtikrinti atitinkamos rūšies palankią apsaugos būklę; laikyti draudžiamus medžioti ir gaudyti laukinius paukščius; parduoti, pardavimo tikslu transportuoti ar laikyti, siūlyti parduoti gyvus ar negyvus laukinius paukščius, jų lengvai atpažįstamas dalis arba gaminius iš jų.

Šio straipsnio 1 dalies nuostatų nepažeidžia tas, kas visą laukinio paukščio lizdo medžiagą ar jos dalį perkelia į kitą vietą artimoje aplinkoje arba ant artimoje aplinkoje įrengtos atitinkamai laukinių paukščių rūšiai tinkamos dirbtinės lizdavietės arba pritaiko lizdo aplinkos sąlygas siekdamas, kad laukiniai paukščiai toliau perėtų toje vietoje ar artimoje aplinkoje ir perėjimas būtų jiems saugesnis arba darytų mažiau žalos ūkinės veiklos objektams.

Taikant šią nuostatą artima aplinka laikoma vieta, esanti ne toliau kaip 100 metrų atstumu nuo pirminės laukinio paukščio lizdo vietos.

Taikant šio įstatymo 16 straipsnio numatytas išimtis dėl tyčinio baltųjų gandrų lizdų naikinimo arba pažeidimo, būtina įgyvendinti kompensacines priemones – dirbtinių lizdaviečių įrengimą artimoje aplinkoje (iki 100 metrų atstumu).

Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos savo komentarą apie mėginimą sunaikinti gandrų lizdą Ginduliuose „Bangai“ pažadėjo pateikti artimiausiu metu.

Jei Jums pasitaikytų pamatyti netinkamą elgesį gamtoje, nedelsdami praneškite bendruoju pagalbos numeriu 112, rajono Aplinkos apsaugos inspekcijai tel. + 370 661 43534 arba tiesiog paskambinkite ar parašykite Aplinkos apsaugos departamentui prie Aplinkos ministerijos [email protected] arba tel. +370 662 16 311.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder