„PsychologyToday" pranešė, kad neseniai JAV įvyko plačiai nuskambėjęs atvejis, kuris patraukė visuomenės dėmesį. Vyras iš Alabamos buvo nuteistas daugiau nei metams kalėjimo už grasinimus, paliktus balso žinutėse dviem pareigūnams iš Džordžijos. Žinutėse vyras vartojo negražius žodžius.
Teismo proceso metu trys draugai ir 19-metis sūnus bandė įtikinti teisėją, kad kaltinamasis yra geras žmogus ir jo veiksmai neatspindi tikrosios jo prigimties. Pats kaltinamasis teigė, kad buvo girtas ir nepamena paliktų žinučių. Kada jis sakė tiesą - būdamas apsvaigęs ar teismo salėje?
Kaip alkoholis veikia smegenis
Alkoholis daro įvairiapusį poveikį smegenims.
Jis mažina neuromediatoriaus glutamato aktyvumą tokiose smegenų srityse kaip hipokampas. Tai paaiškina įvykių, įvykusių apsvaigus, atminties sutrikimus.
Skatina endogeninių opiatų (endorfinų) ir dopamino išsiskyrimą - šios medžiagos sukelia euforiją, kurios siekia daugelis žmonių.
Sustiprina neuromediatoriaus GABA veikimą - tai lemia raminamąjį poveikį, sumažėjusį nerimą, sutrikusią koordinaciją ir pablogėjusį gebėjimą adekvačiai spręsti.
Labiausiai alkoholis veikia priekines skiltis - smegenų sritį, atsakingą už aukštesnes pažintines funkcijas, įskaitant savikontrolę ir elgesio vertinimą. Dėl sumažėjusios priekinių skilčių veiklos tampame kalbūs, atsipalaidavę ir linkę į vadinamąjį „slaptą elgesį“ - veiksmus, kurie paprastai slopinami, nes yra socialiai nepriimtini.
Kas yra paslėptas elgesys
Paslėptas elgesys - tai žodinė ar fizinė agresija, nepagrįstas šiurkštumas, nemandagumas, bukumas ir žodžių nefiltravimas. Vaikystėje mes visi pasižymime tokiu elgesiu, tačiau augdami ir mokydamiesi, taikydami socialines taisykles ir savikontrolę išmokstame jį pažaboti. Alkoholis laikinai išjungia šiuos sulaikymo mechanizmus ir leidžia mums reikšti mintis ir jausmus, kurie paprastai lieka paslėpti.
Ar dėl alkoholio žmonės tampa sąžiningesni
Nors alkoholis sumažina socialinius suvaržymus, tai nereiškia, kad jis automatiškai padaro mus sąžiningesnius. Veikiau jis skatina neapgalvotų pareiškimų ir ilgai slopintų emocijų nutekėjimą. Žmonės gali išreikšti tai, ką iš tikrųjų jaučia, pavyzdžiui, liūdesį ar nuoskaudas, kurios paprastai liktų paslėptos. Tačiau apsvaigę nuo alkoholio pasisakymai dažnai būna painūs ir ne visada atspindi tikruosius žmogaus įsitikinimus.
Alkoholis nekeičia pagrindinių mūsų asmenybės aspektų. Žmonės nekeičia savo religinių ar politinių įsitikinimų, netampa geresniais melagiais ar staiga nepakeičia savo moralinių principų. Tai, ką sakome būdami girti, dažnai atspindi chaotišką mūsų minčių ir jausmų mišinį tą konkrečią akimirką.
Kodėl apgailestaujame dėl žodžių, kuriuos sakome būdami girti
Alkoholio sukeltas žodinis ir fizinis palaidumas dažnai lemia veiksmus ar pareiškimus, dėl kurių žmonės gailisi būdami blaivūs. Tai gali būti įvairūs dalykai - nuo nevykusių juokelių ar agresyvių pastabų iki neapgalvotų prisipažinimų. Alkoholis atveria prieigą prie tų mūsų proto dalių, kurias paprastai kruopščiai kontroliuojame, o tai skatina konfliktus ir problemas.
Alkoholis atpalaiduoja socialinius suvaržymus, todėl žmonės gali išsakyti tai, ką paprastai sulaikytų. Tačiau tai nereiškia, kad žodžiai, ištarti apsvaigus nuo alkoholio, visada yra teisingi. Dažnai jie tėra neapgalvoti pareiškimai arba slopinamų emocijų išraiška. Jei žmogus, būdamas apsvaigęs nuo alkoholio, išreiškia agresiją ar nepriimtinas mintis, tai nebūtinai yra tikroji jo prigimtis, tačiau tai tikrai yra priežastis susimąstyti apie savo elgesį būnant blaiviam.
Todėl, nors kartais ir verta klausytis apsvaigusių žmonių, nereikėtų šių žodžių laikyti absoliučia tiesa. O svarbiausia, atminkite, kad alkoholis gali sugriauti ribas, kurias paprastai kruopščiai statome, ir tai ne visada būna mūsų naudai.
Šaltinis: tsn.ua
Rašyti komentarą