Gyvybę planetoje gali sunaikinti grybelis

Neseniai pasirodė serialas „Paskutiniai iš mūsų"(„The Last of Us"). Pagal siužetą mūsų planetą atakuoja visai ne zombiai, o baisus grybas kordicepsas, kuris prasiskverbia į sąmonę ir žmones paverčia pabaisomis žudikais. Filmo kūrėjai pasinaudojo anksčiau kurtu kompiuteriniu žaidimu bei BBC moksline programa, kurioje buvo pasakojama apie „grybą monstrą" kordicepsą ir jo poveikį vabzdžiams. Seriale šis grybas mutuoja ir puola žmones. 

Mokslininkai iš dalies sutinka su tokiu scenarijumi: dabar žmonijai reikia bijoti ne tik pandemijų, gamtos kataklizmų, pasaulinio karo, bet ir mirtinų rūšių grybelių.

16 milijonų mirčių

Jei kalbėsime apie kordicepsą, mokslininkai ramina: laimė, žmogui šis grybas kol kas nėra pavojingas. Mokslininkai net tyrinėja, kaip jį būtų galima panaudoti gydymui, nes jame gausu vitaminų ir naudingų medžiagų, o Rytų medicinoje jis jau yra naudojamas.

Tačiau, be kordicepso, yra parazitinių grybelių, kurių sukeliamos ligos (mikozės) gali pakenkti kvėpavimo sistemai, kraujotakai i net smegenims. Ypač pavojingas juodasis pelėsis, naikinantis plaučius.

Kaip rodo plačios apimties tyrimai, apie 300 mln. Žemės gyventojų yra užsikrėtę grybeliais, ir jų sukeliamos ligos kasmet nusineša per 16 mln. žmonių gyvybių. Beje, nuo maliarijos ir tuberkuliozės žmonių miršta mažiau.

PSO duomenimis žmonėms pavojingiausi yra grybeliniai patogenai Cryptococcus neoformans, kuris sukelia kriptokokozę, Aspergillus fumigatus, sukeliantis aspergiliozę (alergines plaučių ligas) bei Candida auris ir Candida albicans, dėl kurių susergama kandidoze, paveikiančia įvairias kūno vietas.

Rizikos grupė

Jau per koronaviruso pandemiją, 2021-iais, kai viso pasaulio mokslininkai tyrinėjo Covid-19, gydytojas epidemiologas iš Atlantos Tomas Čileris (Tom Chiller), stebintis grėsmę žmogui keliančius grybelius, pradėjo kelti aliarmą dėl Candida auris.

Pasirodė, kad koronavirusas padeda šiam mirtinam, vaistams atspariam grybeliui prasiskverbti į ligoninių pacientų organizmą. Šiuos duomenis patvirtino T.Čilerio kolegos iš kitų šalių - Belgijos, Austrijos, Kolumbijos, Italijos, Indijos.

O grybelis Aspergillus fumigatus yra ne mažesnė grėsmė: jeigu žmogus dėl jo jau susirgo, beveik 100 proc. atvejų liga nuvarys jį į kapus. Pavojingi grybeliai didžiausią grėsmę kelia rizikos grupės žmonėms (šachtininkai, sergantys plaučių ligomis arba labai silpnos imuninės sistemos).

Pavyzdžiui mirtinas mieliagrybis Candida auris, mokslininkų pirmą kartą aprašytas 2009 m. ir vėliau rastas trisdešimtyje šalių, nužudo būtent tuos, kas, be grybelio, serga gretutinėmis ligomis.

Į grybelius reaguoja 50 proc. astmininkų organizmas, 30 proc. žmonių su persodintais inkstais, taip pat grybelines infekcijas pasigauna apie ketvirtadalį nėščiųjų ir moterų, sergančių ginekologinėmis ligomis.

Rizikos grupėje - ir vartojantys antibiotikus, nes šie griauna natūralią bakterinę organizmo apsaugą. Parazitinių grybelinių infekcijų skaičiaus augimą specialistai sieja su atsparumu šiuolaikiniams antibiotikams. Priežastis - perteklinis tokių vaistų vartojimas.

Kuo šilčiau - tuo blogiau

Norint įveikti grybelį, svarbu laikytis sanitarinių ir temperatūros normų. Pavyzdžiui, per koronaviruso pandemiją įvairiose šalyse buvo fiksuojami grybelinių infekcijų protrūkiai. Daugiausia jų kilo Indijoje - ten visur plito juodasis pelėsis, nes tam susidarė palankios sąlygos: prisikimšusios ligoninių palatos, aukšta temperatūra, tvankumas ir drėgmė.

Nustatyta, kad aukšta temperatūra „pažadina" judrius genomo elementus transpozonus, vadinamus „šokinėjančias genais".

Mokslininkai atliko bandymus su pavojingu žmogui grybeliniu patogenu Cryptococcus deneoformans, ir paaiškėjo, kad jį auginant laboratorijoje 37 laipsnių temperatūroje (iš esmės žmogaus kūno temperatūroje), šio grybelio mutavimo greitis buvo 5 kartus didesnis negu analogiško grybelio, auginamo 30 laipsnių temperatūroje.

Be to, aukštesnėje temperatūroje dažnai keitėsi grybelio genetinis kodas ir atsirasdavo atsparumas antibiotikams. Dėl to kai kurie mokslininkai teigia, kad mirtini parazitiniai grybeliai vis labiau plinta dėl visuotinio atšilimo.

Specialistai, kurie domisi šia tema, teigia, kad gydyti grybelį yra labai sunku. Viena iš priežasčių- jo evoliucinis artumas žmogui, juk grybų ir gyvūnų karalystės biologiškai priklauso tam pačiam taksonominiam vienetui. Mokslininkai pabrėžia, kad „giminingus" organizmus gydyti yra sunkiau. Vienintelė paguoda - kad grybeliai, kitaip kaip mirtini virusai, kol kas neperduodami tiesiogiai žmogaus žmogui. Tai ir lėtina jų plitimą pasaulyje.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder