Hipnoterapijos specialistas – apie mitus, siejamus su priklausomybėmis ir efektyvius gydymo metodus

Priklausomybės iš esmės nėra neįveikiamos ar sunkiai įveikiamos. Priklausomybės tampa neįveikiamomis arba sunkiai įveikiamomis visų pirma dėl to, kad žmonės nesupranta, kaip priklausomybės formuojasi, kaip jos veikia, ir nežino tinkamų metodų, kaip su jomis kovoti.

Kokie yra pagrindiniai mitai, siejami su priklausomybėmis, kaip priklausomybės veikia, ir kaip hipnoterapija padeda jų atsikratyti? Apie tai pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas, psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.

Mitai, susiję su priklausomybėmis

Priklausomybės apipintos daugybe mitų, kurie klaidina tiek priklausomus žmones, tiek jų artimuosius, trukdo suvokti problemos esmę ir padėti jiems pasveikti. Kokie tie mitai?

Pirmasis mitas – silpno charakterio mitas. Priklausomybės dažnai siejamos su moraliniu neatsakingumu, silpna valia, atsakomybės stoka ir kt. Kaip yra iš tiesų? Priklausomais tampa įvairiausi žmonės – atsakingi ir lengvabūdžiai, turtingi ir neturtingi, gyvenimo užgrūdinti ir išlepinti. Priklausomybės, savo esme, yra demokratiškos, ir gali ištikti bet ką.

Antrasis mitas – asmeninės atsakomybės mitas. Žmogus, susidūręs su priklausomybe, savo paties arba artimųjų, šią problemą suvokia kaip asmenišką, individualią, tačiau problema yra platesnė.

Tyrėjai teigia, jog šiandien, priklausomybės yra atsakas į modernaus gyvenimo rizikas ir nežinomybes – informacinės perkrovos, ekonominis ir politinis nestabilumas, bendruomenės ryšių nykimas – nepaisant augančio gyvenimo lygio, žmonės jaučiasi vis labiau sutrikę, nesaugūs ir vieniši.

Norvegų tyrėjas Thomas Eriksenas teigia, kad priklausomybės yra šiuolaikinių visuomenių epidemija.

Priklausomybė – sutrikusi organizmo savireguliacija

Žmogaus organizmas yra save reguliuojanti ir prisitaikanti prie aplinkos sistema. Smegenys, reaguodamos į išorinius dirgiklius, duoda signalą, organizmas reaguoja, išskirdamas atitinkamus hormonus. Streso atveju išskiriamas adrenalinas ir kortizolis, organizmas pasiruošia kovoti, pulti, bėgti. Ramybės būsenoje, išsiskiria oksitocinas ir seratoninas, apima atsipalaidavimas ir pasitenkinimas.

Jei žmogus neranda būdų, kaip suvaldyti stresą, nerimą ir vienatvės jausmą, jis gali griebtis alkoholio. Alkoholis trumpam neutralizuoja streso poveikį, tačiau per ilgą laiką, sutrinka organizmo savireguliacinė sistema, o žmogus pats nebesugeba nusiraminti ir grįžti į normalią emocinės pusiausvyros būseną.

Tam, kad sustoti – žmogui reikalingas impulsas arba „blaivybės kodas“, kurį labai sunku pasiekti savarankiškai. Negavus alkoholio, prasideda krizė, taip vadinamos „lomkės“ – žmogus jaučiasi gilaus diskomforto būsenoje, tarsi įkalintas siaubingoje, skausmingoje situacijoje ir savo jėgomis, be papildomos stimuliacijos alkoholiu, negali iš jos išeiti.

Priklausomybės vyksta biologiniame, nuo mūsų pačių pasirinkimo mažai priklausančiame, arba išvis nepriklausančiame lygmenyje – biologiniame lygmenyje.

Hipnoterapija – inovatyvus ir efektyvus priklausomybių gydymas

Ilgą laiką, žmonės menkai suprato, kaip veikia priklausomybės, priklausomi žmonės buvo smerkiami, gėdinami, ar bauginami. Praėjusio amžiaus pabaigoje, fundamentalūs tyrimai neurobiologijos srityje parodė, kaip funkcionuoja emocinės savireguliacijos mechanizmai, kaip formuojasi neįveikiamas ryšys tarp alkoholio, streso įveikimo ir atsipalaidavimo, ir būtent tada pradėti taikyti nauji veiksmingi gydymo metodai.

Vienu iš tokių metodų yra kodavimas (liaudiškai) arba hipnoterapija (moksliškai). Hipnoterapijos esmė – nė gėdinimas ar bauginimas, bet siekis atkurti normalias organizmo savireguliacijos savybes. Kaip tai vyksta?

Priklausomo žmogaus sąmonėje ši savireguliacija sutrikusi, nes streso lygis reguliuojamas alkoholiu, o organizmas atpažįsta alkoholį kaip ramybės ir pasitenkinimo šaltinį. Hipnoterapija siekia performuoti šias nuostatas.

Žmogus yra įvedamas į lengvo transo būseną, jo protas nuraminamas, yra susitekęs ir neblaškomas, tada, šioje būsenoje, žmogaus sąmonėje, alkoholio vartojimas susiejamas su silpnumu, pagiriomis, bejėgyste, o pasitenkinimas susiejamas su blaivybe, savikontrole ir galia.

Senieji, disfunkciniai savireguliacijos mechanizmai atšaukiami, žmogaus protas ir organizmas nebeatpažįsta alkoholio kaip nusiraminimo ir pasitenkinimo šaltinio, ir imasi su stresu ar nerimu kovoti savo jėgomis.

Daugumai žmonių užtenka vieno hipnoterapijos seanso, esant reikalui, specialistai suteikia nemokamas konsultacijas ir palaikymą 3 ar 4 kartus per metus.

Psichoterapijos centras „Sielos veidrodis“ buvo įkurtas 2018 m. Centrui vadovauja psichoterapeutas Sergejus Gorškovas. Centre konsultuojama ir gydoma nuo įvairių priklausomybių, tokių kaip priklausomybė nuo alkoholio, nikotino, kitų psichotropinių medžiagų, priklausomybė nuo lošimo bei kompiuterinių žaidimų. Šiuo metu, centras turi biurus Vilniuje ir Klaipėdoje.

Jei jums pačiam ar jūsų artimam žmogui nutiko taip, kad darosi sunku kontroliuoti alkoholio vartojimą, kreipkitės į psichoterapijos centrą „Sielos veidrodis“. Skambučiai telefonu priimami 24/7: +370 633 11193

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder