Iš Afrikos karščio į lietuvišką pavasarį: pasveikinti iš misijos sugrįžę Klaipėdos kariai
Rugsėjo mėnesį į Malį buvo išlydėti 42 Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės kariai, 7 iš jų į Malį vyko jau antrą kartą. Tai buvo dešimtoji pamaina iš Lietuvos ir antrasis būrys iš šios rinktinės – pirmasis į Afriką vyko prieš trejus metus.
Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės vadas pulkininkas leitenantas Linas Idzelis karių sutikime pasidžiaugė, kad visi kariai grįžo sveiki.
„Kartais mes vykstame į tokias vietas, kurias žemėlapyje būtų sunku parodyti. Esame Vakarų pasaulio sudėtinė dalis ir norime padėti tiems, kurie gyvena žemiau skurdo ribos, gyvena labai prastai.
Misijų stovyklose gyvenimo sąlygos būna labai geros, gerai valgome, turime laiko sportuoti, bet tai nereiškia, kad tai poilsinė stovykla, nes gauname ir raketų. Buvo ir sunkių akimirkų, bet likote stiprūs, pasitempę ir pavyzdys kitiems kariams“, - kalbėjo L. Idzelis.
Lietuviai rytinėje Malio dalyje šešis mėnesius ir tris savaites dirbo kartu su Vokietijos kariais.
„Labai svarbu psichologinis atsparumas ir tvirtumas, nes kai reikia išbūti pusę metų uždaroje aplinkoje, vykdyti tas pačias užduotis diena iš dienos, tokia rutina išvargina fiziškai, bet dar labiau psichologiškai.
Vargina karštis, dulkės, ir, aišku, labiausiai namų ir artimųjų ilgesys. Stengėmės vieni kitus palaikyti, nes tik būdami vieningi kaip kumštis, draugiški, vienas kitą palaikydami galėjome tą laiką sėkmingai išbūti ir atlikti užduotis“, - „Vakarų ekspresui“ komentavo misijos Pajėgų apsaugos vadas, KASP Žemaičių apygardos Šilutės savanorių kuopos vadas, kapitonas Kęstutis Dembinskas.
Pasak jo, kariams teko prisitaikyti prie visiškai kitokių aplinkos sąlygų. Gruodį ir sausį buvo „vėsiau“ – dienomis apie 30-32 laipsnius, naktimis – apie 17-18 laipsnių.
„Visą likusį laiką dienomis buvo 40 laipsnių ir daugiau, naktimis apie 26 laipsnius. Grįžome į lietuvišką pavasarį, bet tikrai galiu pasakyti, kad vėsūs ir drėgni Lietuvos orai daug malonesni nei Afrikos karštis ir dulkės“, - su šypsena kalbėjo pašnekovas.
Klaipėdos karių užduotis buvo stovyklos, kurioje buvo dislokuota per 1 300 žmonių, apsauga.
„Žinojome, ko tikėtis. Buvo keletas realių situacijų, kai buvo stovykla apšaudyta. Teko reaguoti, bet tam rengėmės, buvome pasiruošę ir užduotis grėsmės akivaizdoje atlikome gerai“, - įspūdžiais dalijosi K. Dembinskas.
Karininko teigimu, tokių misijų patirtis yra naudinga, nes buvo dirbama kartu su partneriais iš Vokietijos.
„Kaip žinote, Vokietijos karių pagrindu yra sudarytas NATO pajėgų batalionas, kuris yra dislokuotas Rukloje. Kalbėdavome su jais, kad jie atvyksta pas mus į Lietuvą, mes kartu su jais vykstame į Afriką.
Vertinčiau, kad kiekviena misija yra labai svarbi, nes tarptautinis saugumas ir stabilumas pasaulyje susideda iš daug dalių.
Kiekviename kontinente kylantys iššūkiai atsiliepia visam regionui, pavyzdžiui, pabėgėlių srautai iš Afrikos. Būdami Afrikoje prisidedame prie situacijos stabilizavimo, sudarome sąlygas žmonėms saugiai gyventi savo šalyje ir taip galbūt mažiname migraciją“, - kalbėjo misijos Pajėgų apsaugos vadas K. Dembinskas.
Jungtinių Tautų operacija MINUSMA Malyje vykdoma nuo 2012 metų – dėl teroristinių grupuočių veiksmų padėtis šalyje yra nestabili. Operacijoje tarnauja apie 13 tūkstančių karių iš įvairių šalių.
Rašyti komentarą