Kaip išlaikyti artumą su vaikais, net kai jie tampa suaugę

(1)

Kiekvienas iš tėvų tikisi, kad jų vaikas užaugs ir vis dar norės su juo palaikyti artimus santykius. Tačiau artimi ryšiai neatsiranda atsitiktinai - jie kuriami per mažus, kasdienius ryšius, kurie suteikia vaikui saugumo jausmą, kad jis yra matomas ir vertinamas.

Mokslininkė ir dėmesingo auklėjimo trenerė Reem Rauda ištyrė daugiau nei 200 šeimų. Ji padarė išvadą, kad tėvų ir vaikų santykiai suaugusiame amžiuje priklauso nuo to, kaip tėvai reagavo į savo vaikus nuo pat jų gimimo.

Pasak R. Raudos, jei norite, kad jūsų vaikai visada jumis pasitikėtų, gerbtų jus ir norėtų būti šalia jūsų, nesvarbu, kiek jiems metų, pradėkite daryti šiuos septynis dalykusnuo ankstyvo amžiaus:

1. Leiskite jiems žinoti, kad jų jausmai yra svarbūs

Svarbu, kad vaikai jaustųsi saugiai ir patogiai dalydamiesi savo jausmais. Tačiau išgirdę „Tau viskas gerai“ arba „Tai nėra taip svarbu“, vaikai gali nuspręsti, kad jų jausmai nesvarbūs, ir dėl to nustoti jais dalytis.

Užuot ignoravusi emocijas, Rauda rekomenduoja jas pripažinti. Kad vaikas pasijustų išgirstas, galite pasakyti: „Tai skamba liūdnai“ arba „Matau, kad esi nusiminęs“. Emocinis saugumas - tai ne vaiko problemų sprendimas, o leidimas vaikui žinoti, kad jo jausmai yra svarbūs ir suprantami.

2. Rinkitės ryšį, o ne kontrolę

Baime, bausmėmis ar nuolatiniu taisymu grindžiamas auklėjimas formuoja atstumą. Vaikai pradeda slėpti savo asmenybės dalis, kad nenuviltų suaugusiųjų.

Tėvai, kurie išlieka artimi savo vaikams, nereikalauja paklusnumo. Vietoj to jie pirmenybę teikia pasitikėjimo stiprinimui. Bendras juokas, išklausymas be vertinimo ir empatija padeda vaikams jaustis saugiai.

Jei vaikai jaučiasi emociškai apsaugoti, jie ieškos tėvų paramos net ir suaugę.

3. Suteikite balsą jų pačių gyvenime

Jei tėvai priima visus sprendimus už vaikus, jiems gali kilti mintis: „Mano veiksmai vis tiek nieko nereiškia, tad kam reikšti nuomonę apie ką nors?“.

Užuot viską sprendę už juos, paklauskite: „Ką tu manai?“ arba „Kas tau atrodo teisinga?“. Suteikite vaikams galimybę rinktis pagal jų amžių: pavyzdžiui, rinktis drabužius, pomėgius ar maistą.

4. Pripažinkite savo klaidas

Ji pastebi, kad tėvai tikisi pagarbos iš savo vaikų, bet ne visada patys ją rodo.

Atsiprašymas moko vaikus, kad pagarba yra abipusė. Pasakymas „anksčiau aš per daug sureagavau ir atsiprašau“ parodo jiems, kad santykiai yra ne galios, o supratimo reikalas.

Vaikai, augantys šeimose, kuriose atsakomybė yra norma, nebijo klysti. Užuot slėpę savo sunkumus, jie tiki, kad gali kreiptis į jus be gėdos.

5. Padarykite kokybišką laiką kartu kasdieniu įpročiu

Tvirti santykiai kuriami ne per vieną ilgą pokalbį - jie susiformuoja mažomis, nuosekliomis akimirkomis.

„Jūsų ryšį formuoja ne tik laikas, kurį praleidžiate kartu, bet ir tai, kaip dažnai jūsų vaikas jaučiasi esąs prioritetinis. Bendras valgymas, skaitymas prieš miegą ar paprasčiausias pasiteiravimas, kaip praėjo jo diena, stiprina ryšį“, - teigia Rauda. - Vaikai, kurie jaučiasi vertinami mažuose dalykuose, natūraliai išliks jums artimi ir vėlesniame gyvenime.“

6. Leiskite jiems būti savimi be vertinimo

Jei vaikas jaučia, kad yra nuolat lyginamas ar vertinamas, jis pradeda „trauktis“, kad pritaptų. Laikui bėgant jis išmoksta slėpti savo tikrąsias mintis, interesus ir sunkumus.

„Padėti vaikams priimti save prasideda nuo to, kaip jūs į juos reaguojate. Užuot pabrėžę trūkumus, džiaukitės jų unikalumu. Skatindami jų pomėgius, net jei jie neatitinka jūsų lūkesčių, leisite jiems suprasti, kad mylite juos tokius, kokie jie yra“, - teigia ekspertė.

7. Saugokite santykius, o ne savo teisumą

„Bus akimirkų, kai jūs ir jūsų vaikas nesutarsite, - pažymi Rauda. - „Jei kiekvienoje situacijoje ginsite savo ‚teisumą‘, aukodami artumą su vaiku, jis supras, kad jūsų pritarimas priklauso nuo jo elgesio.“ Vaikai, būdami vaikai, gali paklusti tėvams, tačiau užaugę jie gali atsiriboti“.

Užuot įrodinėjusi savo nuomonę, ji rekomenduoja sutelkti dėmesį į supratimą. „Jei jūsų vaikas su jumis nesutinka, nepulkite jo užčiaupti. Atsakykite smalsiai: Papasakok man daugiau apie tai, kodėl tu taip galvoji“, - pataria ji.

Kai vaikai žino, kad gali išreikšti savo nuomonę ir vis tiek bus mylimi ir gerbiami, jie užauga suaugusiais žmonėmis, kurie pasitiki santykiais, o ne jų bijo, - apibendrina Rauda.

Vaikų psichoterapeutė ir licencijuota klinikinė psichologė Cheryl Ziegler turi daugiau nei 20 metų patirtį. Pasak jos, tikslingas tėvų vadovavimas ir modeliavimas gali padėti nutiesti kelią į sėkmingą ateitį. Ji įvardijo7 veiksmus, kurių reikia imtis ankstyvuoju vaikų gyvenimo laikotarpiu, kad jie būtų ugdomi kaip „psichiškai stiprūs“ ir „giliai kritiškai mąstantys“.

Šaltinis: dzen

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.