Daugelis atsiduria emociškai alinančiuose santykiuose, kurie didina jų nesaugumo jausmą. Šis reiškinys siejamas su „saugumo antklodės klaidingumo“ sąvoka, kuri paaiškina, kodėl žmonės prisiriša prie pažįstamo, bet nesveiko elgesio, ieškodami paguodos nuspėjamume, net jei jis yra skausmingas. Apie tai praneša „ Forbes“.
Norint ištrūkti iš šio rato, svarbu atpažinti savo priklausomybę nuo šių santykių ir išmokti ieškoti paramos sveikesnėse, stiprinančiose emocijose ir veiksmuose. Mokslininkai nustatė, kad nesveikų santykių dinamika gali būti panaši į vaikų priklausomybę nuo saugumo elementų stresinėse situacijose.
Suaugusiųjų amžiuje tai pasireiškia santykių, kurie suteikia laikiną komfortą, bet nepatenkina gilesnių emocinių poreikių, paieška.
Įprotis, maskuojantis saugumą, verčia individą ieškoti partnerių, kurie atkartoja jo ankstyvosios patirties dinamiką.
Pavyzdžiui, užaugęs sąlyginės meilės aplinkoje, žmogus gali rinktis tuos, kurie ir toliau kartoja tuos pačius elgesio modelius.
Norint atsikratyti šio nesveiko elgesio, psichologas Markas Traversas rekomenduoja praktikuoti dėmesingą įsisąmoninimą, kad padėtų žmonėms atskirti tikrąją emocinę sveikatą nuo įprastos komforto zonos. Jis pabrėžia, kad žema savivertė vaidina svarbų vaidmenį renkantis partnerius, ypač tiems, kurie kovoja su savęs vertinimo problemomis.
Dažnai šie asmenys renkasi santykius, kurie patvirtina jų neigiamą savivaizdį, užuot ieškoję sveikos paramos ir partnerystės.
Psichologas pabrėžia, kad kuriant sveikus santykius labai svarbus vaidmuo tenka savigarbos stiprinimui per pomėgius, asmeninius pasiekimus ir rūpinimąsi savimi.
Jis taip pat atkreipia dėmesį į paradoksalią nesaugumo paguodą: tokie nesaugumą atspindintys santykiai gali suteikti kontrolės jausmą, nes dėl jų dažnai kaltos išorinės aplinkybės, o ne vidinės problemos.
Norint ištrūkti iš tokių ciklų, svarbu apsupti save palaikančiais žmonėmis ir ugdyti atjautą sau, augimą vertinant kaip kelią į išgijimą, o ne silpnybių taisymą.
Kiekvienas svajoja rasti sau vertą žmogų, su kuriuo galėtų sukurti stiprią ir laimingą šeimą. Tačiau kad santykiai teiktų džiaugsmą ir pasitenkinimą, svarbu, kad abu partneriai stengtųsi, dirbtų siekdami tarpusavio supratimo, pasitikėjimo ir pagarbos.
Šaltinis; cursorinfo.co.il
Rašyti komentarą