Kaip Lietuvos miestai ketina elektrą taupyti?

(1)

Brangstant elektrai, matyt, teks pritemdyti ir šalies miestus. Ne tiek, kad pasijustume tarsi laukiantys bombonešių antskrydžio, tačiau vis vien šį rudenį ir žiemą gyvensime prieblandoje, pritemdę gatvių ir aikščių žibintus. Šiandien klausiame, kaip ruošiasi atskiri miestai?

Tamsa žaidimų aikštelėse

Savivaldybių tarybų paskutiniuose sprendimuose dar neužsimenama apie elektros taupymą. Nors dienos trumpėja.

Miestų apšvietimui kasdien sunaudojama vis daugiau elektros.

Tačiau bent vakare pasižvalgius į Kauno parkus, neatrodo, kad laikinoji sostinė jau taupo. Parkuose ryškiai šviečia visi žibintai.

Užtemę nebent tie, kuriuos išvartė chuliganai.

Viena aišku, jog miestų gatvės, nepaisant apšvietimo kaštų, vis vien nebus apšviečiamos žvakėmis.

Vilniaus UAB „Vilniaus apšvietimas" planuoja pritemdyti gatves ir tunelius, tačiau palikti ryškiai apšviestas perėjas ir pėsčiųjų takus.

Elektra taip pat bus taupoma nuo 22 val. išjungiant šviesą vaikų žaidimų aikštelėse bei kai kurių mokyklų stadionuose.

Vėliau bus įjungiamas ir anksčiau išjungiamas gatvių apšvietimas, tad vilniečiai daugiau laiko praleis prieblandoje.

Tiesa, tose vietose, kur Vilniuje jau yra modernizuoti elektros tinklai, bus sunaudojama 20 proc. mažiau elektros.

Organizatorių nuotr.

Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Dar yra laiko

Klaipėdos UAB „Gatvių apšvietimas" po reorganizacijos prijungiama prie bendrovės „Klaipėdos autobusų parkas".

Už gatvių apšvietimą atsakingo padalinio vadovas Vaidas Ramanauskas paaiškino, kad savivaldybėje nuolatinės diskusijos dėl apšvietimo taupymo vyksta ir laukiama, kokie bus pateikti sprendimai, tačiau kol ka

Organizatorių nuotr.

Redakcijos nuotr.

Dabartinė apšvietimui naudojamos elektros kaina Klaipėdoje yra fiksuota ir galioja iki gruodžio, todėl dar yra šiek tiek laiko apsispręsti, kaip taupyti.

Be to praėjusį pavasarį ir vasarą Klaipėdoje 1376 senieji šviestuvai buvo pakeisti į taupesnius LED.

Šiauliuose taupių šviestuvų 20 proc.

Šiaulių miesto savivaldybėje jau yra parengtas siūlymas miesto Tarybai skirti papildomai 1,3 milijono eurų iki metų pabaigos finansuoti savivaldybės biudžetinių įstaigų komunalines išlaidas dėl energijos kainų kilimo.

Tokia suma įvertintas ir dujų, ir elektros, ir šildymo, ir vandens brangimas.

Kiek papildomai tektų pakloti už gatvių apšvietimą rudenį-žiemą, dar skaičiuojama.

Meras Artūras Visockas elektros brangimą vadina „žiauria tema" . Miesto viešųjų erdvių ir visuomeninių pastatų apšvietimas kelia merui didelį galvos skausmą.

„Didžioji problema yra kaip šiuos metus pabaigti, nes metų biudžete nebuvo numatytos tokios išlaidos, - sakė meras „Šiaulių kraštui". - Net jeigu visas lempas gatvėse išjungtume, vis tiek reikėtų papildomų 500 tūkstančių eurų, o jeigu kas antrą trečią - 700 tūkstančių eurų.

Nieko nedarant - 900 tūkstančių eurų.

Tik sakau, kad taupyti turime protingai. Lazda turi du galus, lempų išjunginėjimas naktį gali atsiliepti nesaugumu gatvėse."

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, jog bendrovei „Šiaulių gatvių apšvietimas" yra duota užduotis skaičiuoti ir teikti pasiūlymus.

„Svarstome, į kokį režimą galėtume įeiti, kad ir taupytume, ir neišnyktų apšvietimo funkcija, kad miestui žalos nepadarytume, - teigė „Šiaulių kraštui" A.Bartulis. - Kitą savaitę laukiame skaičiavimų."

Šiaulių miesto visų gatvių ilgis - apie 250 km, o gatvių apšvietimo tinklų ilgis - 380 km, nes papildomus metrus sudaro įėjimai į šviestuvų atramas, papildomi kabeliai ir t.t.

Mieste iš viso šviečia apie 13 000 šviestuvų, iš kurių 20 proc. pakeisti į daug taupesnius LED šviestuvus.

Vykdant projektą, finansuojamą Europos Sąjungos lėšomis, kitąmet planuojama pakeisti ir kitus 80 proc. šviestuvų.

Bet kaip pavyks, dar neaišku, nes dėl buvusios pandemijos, energetinės krizės bei kitų nuo bendrovės nepriklausančių priežasčių, vėluoja tiekimas ir t.t.

Organizatorių nuotr.

Redakcijos nuotr.

UAB „Šiaulių gatvių apšvietimas" projektų vadovė Mėta Brazlauskienė sakė, kad bendrovė svarsto įvairias elektros taupymo programas, tačiau tuo pat metu ketina kiek įmanoma išlaikyti saugiai apšviestas gatvių sankryžas bei pačias pavojingiausias vietas. Ieškoma būdų, kaip pirkti elektros energijos už mažesnę kainą.

Ar bus atsisakyta naktį apšviesti miestui svarbiausius architektūros objektus?

Kol kas dar neaišku, nes šiuo metu, kaip pasakojo M.Brazlauskienė, visas priemonių planas dar ruošiamas.

Dar tik priimami pasiūlymai.

„Vilnius tik pirmasis pasiviešino, kad taupys apšvietimą, - patikino M.Brazlauskienė, - bet apie taupymą, ką daryti, galvojame ir mes, nes elektros kainos kyla.

Bus visiškai kitos sumos.

Per metus Šiaulių miesto gatvių ir viešųjų erdvių apšvietimas kainavo apie 600 tūkst. eurų, bet kiek šiemet kainuos - dar sunku prognozuoti, nes šiandien mokame 31 centą už kilovatvalandę, o rytoj gal 51 centą.

Todėl niekas nedrįstų prognozuoti.

Viena aišku, kad elektros po 6-10 centų už kilovatvalandę jau nepirksime."

Tariasi, kiek lempų gesins?

Panevėžio mieste apšvietimu rūpinasi UAB „Panevėžio gatvės". Mieste yra 291 gatvė, viso apšvietimo tinklo ilgis 287 km.

Bendrovės Apšvietimo tinklų aptarnavimo padalinio vadovas Stasys Kurulis paaiškino, kad įmonė atsakinga tik už miesto apšvietimo eksploatavimą, o įmonės turtas - Panevėžio savivaldybės, tad ir ji spręs, kaip taupyti.

„Kiek girdėjau, savivaldybė kažkokias mintis jau audžia, kiek apšvietimo sumažint, kiek lempų gesint, tačiau miestas tikrai nebus visiškai užtemdytas, ieškosime optimaliausių sprendimų.- užtikrino S.Kurulis. - Mes turime apie 000 šviestuvų, apie 85 proc jų seni, o kiti šiais metais jau pakeisti į LED, kurie yra taupesni ir sumažins elektros kainą.

Kiti šviestuvai taip pat bus keičiami į LED.

O per kitą etapą elektros apšvietimo tinklas bus prijungtas prie ESO linijos. Po šių pertvarkų sąskaitos už elektrą turėtų sumažėti 30-50 proc."

„Rytoj Aleksotą, poryt Pelemoną išjungti"

UAB „Kauno gatvių apšvietimas" vadovas Petras Švažas, paklaustas, kaip laikinoji sostinė žada taupyti elektros energiją, atsakė:

„Nežinau! Aš esu eksploatuojančios įmonės generalinis direktorius, aš vykdau savivaldybės nurodymus. Lieps išjungti visą gatvių apšvietimą - išjungsime (juokiasi - aut. past.), lieps kas trečią žibintą išjungti - išjungsime. Negaliu nieko daugiau pasakyti, ką savivaldybė nuspręs, taip ir darysime.

Kaunas jau prieš trejus metus pradėjo elektros energiją taupyti.

Beveik visose Kauno gatvėse apšvietimas pakeistas į LED, o dabar pereiname prie dekoratyvinių šviestuvų senamiestyje ir kai kurių kvartalų gatvelių, kur žmonės patys gatvių apšvietimą įsirengė ir vėliau prie mūsų prijungė.

Kaip savivaldybė lieps, taip ir taupysime. Lieps dviem- trim valandom elektrą išjungti - išjungsime, jei pasakys - rytoj Aleksotą, o poryt Pelemoną išjungti - padarysime (juokiasi - aut. past.).

Parkuose galima nuo 22 val. iki 4-val. šviesą išjungti.

Kas antrą šviestuvą išjungti nėra techninių galimybių, bet du išjungti ir vieną palikti galima.

Prieš 9-10 metų Kaune jau taupėme, kas trečią šviestuvą išjungdavome.

Bet aš nešneku apie pinigus. Kalbu tik apie kilovatvalandes".

Komentuoja Lietuvos savivaldybių asociacijos patarėja aplinkos ir energetikos klausimais Agnė KAZLAUSKIENĖ:

Asociacija rekomendacijų savivaldybėms dėl elektros energijos taupymo tiesiogiai neteikia, nes laukia Energetikos ministerijos rekomendacijų, kurias ministras greitu metu viešai ir oficialiai pateiks.

Kitas dalykas - savivaldybės pačios nusistato savo prioritetų eilę, kaip taupyti elektrą, kur pritemdyti šviesas, kur palikti tam tikrus neapšviestus ruožus ir taip toliau.

Be to, galima išjungti rekreacinėse zonose fontanus darbo dienomis ir įjungti tik savaitgaliais.

O artėjant rudeniui, naudinga prisiminti ir iš naujo įgyvendinti paprastus taupymo būdus.

Šviesti visuomenę, kad reikia taupyti, įsidiegti jutiklius, kai elektra automatiškai užsidega ir išsijungia.

Tai būtų pirmas svarbus žingsnis. Toliau - išeinant iš patalpų, ištraukti iš rozečių visus elektros prietaisus, įskaitant ir kompiuterius.

Keturių aukštų pastatuose galima atsisakyti lifto.

Žinote, savivaldybėse yra ir megaprojektų. Elektrėnų savivaldybė įsidiegė 1,1 megavatų (MW) saulės parką, kuris aprūpina elektra savivaldybės įmones, administracinį pastatą, ligonines, darželius, mokyklas.

Šiuo metu tai didžiausios galios saulės elektros parkas, priklausantis savivaldybei.

respublika.lt

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder