Kaip mes mėgstame atsiskaityti - banko kortele ar grynaisiais?

Šiais laikais, ko gero, banko kortelėmis atsiskaito kur kas daugiau žmonių nei grynaisiais. Tačiau dažnas jų vis dėlto piniginėje nešiojasi ir popierinių pinigų nenumatytam atvejui. Bankininkai pataria naudotis abiem būdais. Tokių žmonių, kurie viską perka tik už grynuosius, mažai. Klausėme Klaipėdos krašto žmonių, kokį būdą renkasi jie?

Saulius ŽUKAUSKAS, „Ąžuolyno“ gimnazijos fizikos mokytojas

Paprastai atsiskaitinėja žmona, aš nemėgstu. Bet jeigu reikia, naudojuosi banko kortele. Kol nebuvau pripratęs prie jos, atsiskaitinėjau tik grynaisiais. Mes juokiamės šeimoje, kai „atgavau“ kortelę, viskas pasidarė paprasčiau.

Grynųjų pinigų pasiimu tik tada, kai einu ten, kur žinau, kad jų reikės, pvz., kavinėje - arbatpinigiams. Šiaip kažkokios grynųjų pinigų sumos nebesinešioju. Tenka atsakyti išmaldos prašančiam „bomžui“.

Kartais atsiskaitant kortele būna nepatogumų. Paprastai, kai maži pirkiniai, priglaudi kortelę ir tavęs PIN kodo neprašo. Aš užsisakiau akinius ir man reikėjo susimokėti stambią sumą. Paprašė PIN. Man kažkas užplaukė ir du kartus surinkau ne tą kodą. Supratau, kad, jeigu neteisingą surinksiu trečią kartą, užblokuos kortelę. Prireikė skambinti žmonai.

Kai turi grynų pinigų, niekas neklausia, iš kur tu jų gavai - radai, pavogei, sumoki, ir viskas. Tai būtų pranašumas. Bet nepatogu nešiotis, nežinai, kokios sumos tau reikės. O kortelė užima mažiau vietos.

Kaip elgtis su vaikais, - kiekvienos šeimos reikalas. Jeigu duosiu vaikui ribotą sumą, jis negalės išleisti daugiau. Duosiu kortelę, galės išleisti daugiau, aš nelabai sukontroliuosiu. Jeigu ją pames, praras visus pinigus, kurie joje buvo, o jeigu grynaisiais duosiu 10 eurų, pames tik tiek. Jeigu turėčiau mažesnių vaikų, ko gero, bandyčiau abu būdus.

Ramunė STAŠEVIČIŪTĖ, architektė

Banko kortele atsiskaityti paprasčiau, nereikia pinigų nešiotis, mažiau šansų pamesti. Nors piniginėje visada turiu ir grynųjų, bet nedaug. Nepatogu, kad turguje negalima atsiskaityti kortele, reikia neštis grynųjų.

Kortelė praverčia keliaujant, kai įvairiose šalyse tenka atsisakyti skirtinga valiuta. Jeigu kas nors nori nuslėpti mokesčius, tai, ko gero, mieliau naudojasi grynaisiais.

Jaunimas dažniausiai nesinešioja pinigų. Jie net neturi pinigų jausmo, ne taip, kaip mes, kurie esame juos čiupinėję, net nelabai supranta jų vertę. Vienas iš tokių žmonių yra mano dukra.

Manau, kad vaikus reikia pratinti ir prie to, ir prie to. Jeigu jiems teks atsiskaityti pinigais, jie nemokės suskaičiuoti gautos grąžos. Paaugliai jau tikrai gali turėti kortelę.

Egidijus SKARBALIUS, Klaipėdos Pauliaus Lindenau mokymo centro direktorius

Esu įpratęs atsiskaityti banko kortele. Piniginėje turiu ir grynųjų, nes gali nebūti interneto, neveikti terminalai.

Atsiskaitant kortele nepriklausomai nuo to, ar pirkinys didesnis, ar mažesnis, nebus taip, kad neužteksi pinigų. O trūkumas tas, kad nelabai matai, kiek išleidi. Prekybininkai padaro viską, kad žmogus išleistų kuo daugiau pinigų. Ne kartą užėjęs į prekybos centrą duonos išvažiuoji su pirkiniais už 100 eurų ir užmiršęs nusipirkti duonos. Grynieji pinigai labiau drausmina nei kortelė.

Manyčiau, kad vaikams visų pirma reikia duoti grynųjų pinigų ir mokyti, kaip taupyti. Elektroninė kortelė galbūt yra patogesnė, bet mokymui blogesnė priemonė.

Emilija STRELKAUSKYTĖ, rinkodaros ir viešųjų ryšių specialistė

Pastaruoju metu buvau susidūrusi su sunkumu, kad reikėjo grynųjų pinigų, o artimiausias bankomatas buvo gana toli. Sumažėjo bankomatų, kuriuose mums būtų patogiau išsiimti grynųjų pinigų. Su kortele paprasčiau atsiskaityti, ypač dabar, kai ją turime telefonuose, gali net piniginės nesinešti. Šiek turiu ir grynųjų nenumatytam atvejui. Eidama į turgų jų pasiimu.

Atsiskaitydamas kortele nejauti, kiek pinigų išleidi, o grynaisiais - matai. Mokėdamas grynaisiais galbūt išleidi mažiau pinigų.

Mano senelis atsiskaito tik grynaisiais. Jis nepasitiki kortelėmis, yra nusistatęs prieš jas.

Kai buvau vaikas, man duodavo grynųjų, o kai paaugau, gavau kortelę.

Arūnas LIUBINAVIČIUS, komunikacijos specialistas

Aišku, kad atsiskaitinėju kortele - ir telefonu. Telefone - visas gyvenimas, visos visų bankų kortelės. Praverčia kelionėje ir kitur. Turėjau nelaimę pamesti kortelę. Dabar aš net piniginės nesinešioju - kišenėje telefonas, ir viskas. Jis - ir darbo įrankis, ir piniginė, ir pramogos.

Grynųjų kartais prireikia turguje. Bet ten yra bankomatas. Anksčiau jausdavau kompleksą. Nueini kur nors papietauti į restoraną ir norisi palikti arbatpinigių. Dabar turbūt jau visur galima ir elektroninių arbatpinigių palikt. Aš nebežinau vietų, kur tie grynieji gali būti naudojami - nebent į vokelį įdėti Kalėdų Senelio dovanai.

Neįžvelgiu jokių atsiskaitymo grynaisiais pranašumų. Netgi mane ištiko lengvas šokas, kai besisvečiuojant Vokietijoje senamiesčio kavinukėje negalėjome kortele atsiskaityti už ledus ir kavą. Kas jau kas, o Vokietija man atrodė tiek toli pažengusi šalis, ir va tau.

Tiems, kurie turi vaikų, reikia suprasti, kad grynieji jau yra negrįžtamas dalykas, kuo toliau, tuo labiau jie dings iš mūsų gyvenimų. Tad jeigu jau pratinti, tai iškart prie kortelės.

Ilona STANKEVIČIENĖ, šokių mokytoja

Atlyginimas pervedamas į mano sąskaitą, tai man patogiau atsiskaityti už paslaugas banko kortele. Bet piniginėje visada turiu iki 50 eurų grynaisiais, jeigu reikėtų arbatpinigių palikti maitinimo įstaigose, susimokėti už kavą ar bandelę.

Dabar ir kirpėjos, ir manikiūristės, kurios galvoja apie ateitį, turi daug klientų, domisi galimybėmis, kad žmonės už jų paslaugas galėtų atsiskaityti banko kortele. Ja naudotis yra saugiau. Pinigai iš sąskaitos išimami tik naudojant PIN kodą. Bankas kasmet taiko vis didesnius saugumo reikalavimus, atnaujinimus, įspėja klientus apie sukčiavimą.

Grynųjų pinigų pranašumas būna tada, kai neveikia elektronika ir banko sistemos kartais „užlūžta“. Pravartu jų turėti ne tik piniginėje, bet ir namie kažkiek, ypač dabar, kai toks neramus laikmetis. Jeigu ateis diena X, su banko kortele nieko nepavyks paimti.

Vaikus, manau, visų pirma reikėtų išmokyti naudotis grynaisiais pinigais, o paskui, kai jie mokykloje būna supažindinami su banko veikla, duoti kortelę. Tada tėvai jau gali vaiko lėšas kontroliuoti, mato, kur jis išleidžia pinigus.

Ramūnas KAUBRYS, Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro direktorius, režisierius

Mane labai erzina ir savotiškai stebina tokia situacija Lietuvoje, kad būnu priverstas išsiiminėti iš sąskaitos didžiules sumas, pavyzdžiui, buto remonto metu ar kai reikia samdyti santechniką ir pan. Meistrai nori grynų pinigų. Man keista, kad valstybė niekaip to nesureguliuoja.

Kai atsirado banko kortelė, kai buvo daromas spaudimas, kad kuo daugiau būtų atsiskaitoma ja, tada mane tai trikdė. Buvau labai pripratęs prie grynų pinigų. O dabar mieliau atsiskaitau kortele. Ir norėčiau, kad tai būtų galima daryti visose srityse. Tai turėtų būti sprendžiama vyriausybiniu lygiu.

Jeigu mes vaikų neišmokysime naudotis grynaisiais, galime kada nors istorinėje tėkmėje turėti kokių nors liapsusų.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Sidebar placeholder