Kaip reaguojame į išdaigas elektros energijos srityje?

(5)

Nuvilnijo žmonių, elektros tiekėju pasirinkusių bendrovę „Perlas energija“, pasipiktinimas. Teiravomės klaipėdiečių, kaip jie rinkosi elektros tiekėją, kaip vertina elektros brangimą ir kaip planuoja išgyventi šį sunkmetį.

Leonas MAKŪNAS, Klaipėdos pramonininkų asociacijos garbės narys ir tarybos narys

Leonas MAKŪNAS

Pasirinkau ne „Perlas energiją“, o „Ignitis“. Motyvas: jis tiekė valdišką elektrą ir ėmėsi tiekti privačią. Todėl nesukdamas galvos jį ir pasirinkau. Patikimos informacijos, kad galėtum rinktis kokį nors kitą tiekėją, nebuvo. Gyvenimas ir parodė: kas pasiūlė mažesnes kainas, paskui jų atsisakė ir tiesiog suklaidino vartotojus.

„Perlas energija“ pasielgė nesąžiningai. Esant liberalizavimo bangai verslininkai pamatė galimybę uždirbti. Kadangi tuo metu situacija elektros rinkoje buvo geresnė, galbūt jie ir pagrįstai pasiūlė mažesnes kainas manydami, kad suteiks gerą paslaugą vartotojams. Tačiau rinka nuėjo ten, kur nuėjo, kainos pakilo ir jiems toks elektros tiekimas tiesiog tapo nuostolingas. Kad ir koks sąžiningas būtų verslininkas, jis negali dirbti ilgiau nei iki savo bankroto.

Manau, kad tas elektros rinkos liberalizavimas yra perdėtas. Juo labiau kad valstybė nepaleido šitos rinkos visiškai - tiekimo kaina yra reguliuojama valstybės. Kodėl nebuvo galima likti prie valstybės reguliuojamos kainos? Reikėjo sudaryti sąlygas tiems, kurie nori, pasirinkti elektros tiekėją, o versti visus nebuvo jokios prasmės. Tai tas pats, kaip žmogų be gelbėjimosi liemenės mesti į jūrą ir sakyti: „Plauk, išplauksi.“

Juo labiau kad elektros tiekėjai nėra gamintojai. Jeigu būtų galimybė rinktis gamintoją, tai būtų kitas dalykas. O mes turime tarpininkus, kurie siekia tik uždirbti. Elektros tiekimas - sudėtingas dalykas, tai ne bulvių, tokių, kokių nori, pirkimas.

Andrejus ČERNOVAS, profsąjungos atstovas

Andrejus ČERNOVAS

Spėkite, kokį elektros tiekėją pasirinkau (juokiasi)? Taip, taip, „Perlą“. Mes darbe su nauja administratore skaičiavome ir nusprendėme rinktis jį, nenorėdami būti „pririšti“. O renkantis visus kitus viskas būtų buvę tas pats. Ir pasirašėme sutartį. Dabar dar dirbu Londone, pavaduoju atostogaujančius kolegas, bet netrukus grįšiu, reikės kažką keisti.

Dar sulaukiau sąskaitos iš bendrovės „Ignitis“ už trumpą laikotarpį, likusi iki sutarties su „Perlu“ pasirašymo. Mokėti daug nereikia. Nežinau, kas bus toliau.

Žinoma, kad dėl to jaučiuosi nesaugiai. Tokia situacija sukelia stresą. Negali planuoti savo finansų, nežinai, kokias sąskaitas gausi vėliau. Visa tai paprastam žmogui kelia nerimą. Mūsų Vyriausybė neduoda mums niekada atsipalaiduoti.

Nežinau, ką darysiu. Esu vienas iš tūkstančių, nieko naujo nesukursiu. Žiūrėsiu, ką darys kiti. Matyt, reikės ieškoti naujo tiekėjo, sudaryti naują sutartį.

Audra LENKAUSKIENĖ, režisierė

Audra LENKAUSKIENĖ

Apie elektros reikalus visai nieko nežinau ir nesidomiu. Bet žinau, kad „Perlas“ nesąmones darė, žmonės sukilo. Pas mus viską tvarko vyras: mokesčiai - jo ūkis. Girdėjau jį kalbant telefonu, kad praėjusį mėnesį buvo užrašytas didesnis suvartotos elektros kiekis, tai šį nieko nereikėjo mokėti.

Ta situacija su elektra yra nesąmonė: prigalvoja visokių dalykų, o žmogui tik blogiau. Ir kam reikėjo viską judinti, tuos operatorius kaitalioti, jie vis tiek su laiku bus keičiami. Anksčiau kažkaip ramiau būdavo, o dabar abejoju, kad tai būtų į gera. Su kolegomis pakalbame, kad per tuos pertvarkymus įvairiose srityse nebėra jokio stabilumo. Nežinai, kas bus rytoj, ką dar prigalvos ir ką dar reikės padaryti. O man jau norisi ramybės.

Rasa VILKIENĖ, sveikos gyvensenos ir judesio guru

Rasa VILKIENĖ

Būdama dar jaunas žmogus stengiuosi nekreipti dėmesio į kylančias kainas, bet jau taupau. Kol yra galimybė, tu planuoji savo darbus, savo išlaidas. Aiškiai suvokiu, kad rudeniop reikės šiek tiek susispausti.

Esu nusiteikusi optimistiškai, nes žinau dėsnius. Ar aš save graušiu, ar labai nervinsiuosi, nieko nepakeisiu, nes šioje situacijoje esu mažas žaidėjas. Šiuo metu neturime kito pasirinkimo. Man šiuo atžvilgiu svarbiau yra mano sveikata.

Šiuo metu aš nuomoju būstą. Kartu su kita nuomininke mes apsisprendėme ir abi pasirinkome tą tiekėją, kuris siūlė optimalią tuo metu kainą. Ne, pasirinkome ne „Perlas energiją“, kitą.

Kiekvienas mes turime įvertinti savo galimybes. Aš priimu tokius sprendimus, kurie manęs labai smarkiai neišderintų ir neapsunkintų. Man, dirbančiai tokį darbą, elektra yra gana aktualus dalykas, tai viena iš mano priemonių uždirbti pinigus. Dirbu ir sporto klube, ir online, ir su filmavimu bei fotografavimu.

Ramūnas KAUBRYS, švietimo ir kultūros darbuotojas

Ramūnas KAUBRYS

Dabar vasara: ir dirbi, ir atostogauji, į problemas nelendi. Esu žmogus prie meno, prie švietimo reikalų, o ūkis mane ne itin domina. Reikia, susimoku, ir viskas.

Mano daugiabutis namas priklauso bendrijai. Sena jo bėda, kad nėra kažkokios elektros skydinės ar stoties, iš seniau nebuvo susitvarkyta. Apskaičiuojama viso namo suvartota elektra ir išdalinama gyventojams lygiomis dalimis. Nėra butų skaitiklių, yra tik namo skaitikliai. Žinoma, tai išeina nepigiai. Jau kur kas anksčiau mums reikėjo susimesti pinigų ir susitvarkyti, bet mes to nepadarėme

Žmonės jokių sutarčių nesudarinėjo, tai darė bendrija. Kokį elektros tiekėją ji išsirinko, nelabai žinau, nelabai ir domiuosi. Neturiu jokios sutarties ir nieko nežinau. Tik gavau keistą žinutę, kad pernai buvo per mažai paskaičiuota, tad turiu dar primokėti, nors ir taip nemažai mes mokame.

Nelabai gilinausi ir kas su tuo „Perlu“ buvo, kad net premjerė turėjo eiti pas prezidentą aiškintis. Skaičiau tik antraštes. Viskas priklauso ir nuo paties žmogaus. Nors aš mažai išmanau šioje srityje, bet vis tiek į tokias bendroves kaip „Perlas“ nelįsčiau, rinkčiausi žinomą įstaigą, labiau patikimą.

Man atrodo, kad nekokia situacija yra su bendrijomis. Šitas sektorius turi labai daug klaustukų. Mes seniau priklausėme tokiai, kuri bankrutavo, ir buvome kokius dvejus metus išvis pakibę ore. Dabar po visų teisminių procesų lyg ir turime tvarkingą bendriją.

Kazys BAGDONAS, miesto Tarybos narys

Kazys BAGDONAS

Elektros tiekėją mes iš karto rinkomės atsakingai. Visi žinome, kad tarpininkas irgi suinteresuotas uždirbti. Nesu nusistatęs prieš kitas įmones, bet tiesiog manau, kad saugiausia yra valstybinė įmonė, kuri turėtų atstovauti paprasto žmogaus interesams.

Kažkam nepavyko pasirinkti. Žmonės yra protingi, nutraukia sutartis, ir viskas. Visi kiekvieną dieną susiduriame su įvairiomis bėdomis. O šita bėda išsprendžiama. Nereikia žmonėms panikuoti, stovėti eilėse, galima pasitvarkyti tuos dalykus internetu. Sprendimus reikia priimti nusiraminus ir viską gerai apsvarsčius. Pačiai įmonei „Perlas energija“, kuri investavo į verslą, padaryta didžiulė antireklama.

Tos kainos... Turbūt jau baigėsi pigios elektros laikai. Žinome, kokia šiandien yra geopolitinė situacija. Visa tai gali tęstis ilgai, gal atsiras kokių nors sprendimų, galbūt situacija laikui bėgant vis dėlto pasikeis.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder