Kas vyksta žmogaus smegenyse, kai jis žino, kad yra stebimas - tyrimas
Paskelbtame straipsnyje žurnale „ Neuroscience of Consciousness“ , Sidnėjaus technologijos universiteto (UTS) psichologijos tyrėjai, dirbdami su 54 dalyviais, tyrė stebėjimo poveikį gebėjimui pastebėti kito žmogaus žvilgsnį. Pasak jų, tai yra svarbi žmogaus jutiminio suvokimo funkcija.
Pagrindinė darbo autorė, Neuromokslų ir elgesio katedros docentė Kylie Seymour sako, kad ankstesni tyrimai parodė, kaip keičiasi sąmoningas žmonių elgesys, kai jie žino, kad yra stebimi, tačiau naujasis tyrimas pateikė pirmųjų tiesioginių įrodymų, kad stebėjimas taip pat sukelia nevalingas reakcijas, rašo SciTechDaily.
Tyrėjai parodė, kad keičiasi ne tik aiškus elgesys, bet ir tai, kaip mūsų smegenys apdoroja informaciją.
„Radome tiesioginių įrodymų, kad slaptas vaizdo stebėjimas pastebimai veikia žmogaus jutiminio suvokimo funkciją - gebėjimą sąmoningai atpažinti veidus“, - teigiama tyrime.
Dalyviai, kurie buvo stebimi, beveik sekundę greičiau nei kontrolinės grupės dalyviai tapo padidėjusio jautrumo veido dirgikliams.
Docentas A. Seymouras sakė, kad, atsižvelgiant į didėjantį stebėjimo lygį visuomenėje, tyrimo išvados rodo, kad reikia atlikti daugiau stebėjimo poveikio psichikos procesams ir gyventojų sveikatai tyrimų. Mat, nepaisant to, kad tyrimo dalyviai nurodė mažai susirūpinimo ar nerimo dėl stebėjimo, jo poveikis pagrindiniams socialiniams procesams buvo pastebimas, labai reikšmingas ir šiems asmenims „nepastebimas“.
Padidėjęs jautrumas būti kieno nors stebimam siejamas su tokiomis psichikos ligomis kaip psichozė ir socialinio nerimo sutrikimas, kai žmonės laikosi iracionalių įsitikinimų arba yra susirūpinę mintimi, kad yra stebimi.“
Šaltinis: unian.net
Rašyti komentarą