Mokytojų streikas

Kiek Klaipėdoje streikuos mokytojų, dar nežinia

(7)

Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga jau paskelbė streiko datas. Kiek uostamiestyje streikuos pedagogų, turėtų paaiškėti po įspėjamojo streiko, kuris vyks rugsėjo 15 d. ir truks tik 2 valandas. Kol kas dar nemažai mokytojų negrįžę iš atostogų, situacija turėtų darytis šiek tiek aiškesnė kitą savaitę, o kiek tęsis streikas, kol kas niekas negali pasakyti.

Šis Lietuvos pedagogų žingsnis visuomenės vertinamas nevienareikšmiškai. Net patys pedagogai šiuo klausimu nesutaria. Kai kuriems jų profsąjungos reikalavimai atrodo absurdiški. Šiemet nuo rugsėjo reikalaujama mokytojų atlyginimus padidinti 20 proc. Tam reikia papildomai 138 mln. eurų. Iš kur valstybė per dvi savaites paims tiek pinigų?

Kitais metais reikalaujama atlyginimus mokytojams didinti 30 proc. Iš viso šiam tikslui Lietuvai per dvejus metus reikia papildomai 1,135 milijardo eurų.

Primena Vyriausybei, ko ji neįvykdė

"Mes nieko naujo ir spontaniško nesugalvojome. Kolektyvinės derybos vyko ne tik šią savaitę, o šiemet nuo sausio planuojant biudžetą, perskirstant jį. Netgi pernai buvo apie tai kalbama. Buvo pasirašytas nesutarimų protokolas. Kai kurie reikalavimai net nereikalauja jokio finansinio pagrindimo, bet nesusitarėme.

Mes tiesiog primename Vyriausybei, kad ji turi savo įsipareigojimus vykdyti. Viskas yra paimta iš Vyriausybės programos. Jos pagrindiniai punktai yra du. Vienas - gerinti ugdymo kokybę, kad jis būtų prieinamas kiekvienam vaikui. Dabar jis yra skirtingas. Privačios gimnazijos pagal egzaminų rezultatus pirmauja, nes jų klasėse daug mažesnis mokinių skaičius. Mūsų reikalavimas mažinti mokinių skaičių klasėse nėra iš piršto laužtas, jis paremtas moksliniais teiginiais.

Kitas reikalavimas - didinti darbo užmokestį - irgi iš Vyriausybės programos paimtas punktas, kad 2024 metais mokytojų atlyginimas bus ne mažesnis kaip 130 proc. šalies vidutinio darbo užmokesčio. Lietuvos banko specialistai apskaičiavo, kiek procentų turi būti didinami atlyginimai.

Šalies prezidentas sako, kad pasakų neskaito. Jeigu paskaitytų Vyriausybės programą, suprastų, kad tokie yra šios Vyriausybės įsipareigojimai, kuriuos ji privalo įvykdyti iki kadencijos pabaigos.

Liko metai, mes primename jai, ko ji neįvykdė. Politikai pagaliau turi suprasti, kad jeigu pasakė, turi vykdyti, žodis ne paukštis, kuris kažkur nuskrenda ir jo nepagausi", - situaciją komentavo Laima Juknienė, Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos, kuri skelbia streiką, Klaipėdos miesto susivienijimo pirmininkė.

Ši profsąjunga nusprendė pasitraukti iš kolektyvinių derybų.

Tikrasis streikas - rugsėjo 29 d.

Pasak L. Juknienės, kitą savaitę rinksis profsąjungos taryba ir bus sprendžiama, kaip ir kas bus daroma.

„Pasakyti konkrečius skaičius ir kitą savaitę bus sunku. Paprastai darbdaviui įteikti reikalavimus reikia prieš 5 dienas. Daug kas gali apsispręsti ir paskutinę dieną. Juo labiau kad ir tikrajame streike dalyvaujančios mokyklos gali nutraukti streiką, nedalyvaujančios gali jį pradėti ir pan., gali ir atnaujinti streiką. Šiandien tai sunkiai nuspėjami dalykai“, - teigė profsąjungos atstovė.

Pokalbininkės manymu, įspėjamasis streikas parodys, kas gali į jį įsitraukti. Jis didelio streso nesukels, tik bus atkreipiamas dėmesys. Tikrasis streikas prasidės rugsėjo 29 d.

Paklausta, ar tada streikas tęsis tol, kol bus įvykdyti reikalavimai, profsąjungos atstovė atsakė: „Mes nieko negalime spręsti. Streiko metu yra sprendžiama, kaip iš jo išeiti, koks streiko užbaigimas. Šiandien iš anksto mes nieko negalime pasakyti.“

L. Juknienės teigimu, kita profsąjunga dar nenusprendė, ar streikuos, rinksis kitą savaitę ir tada spręs, ar prisidės.

Vieni kovoja, o naudosis visi

Yra mokytojų, kurie nepriklauso nė vienai iš trijų profsąjungų.

„Norėčiau apeliuoti į jų sąžinę. Jeigu jie nieko nereikalauja, turėtų nenorėti to, ką duos Vyriausybė iškovojus streikų metu“, - sakė L. Juknienė.

Paklausta, ar mokytojai nesiskirsto į „savų“ ir priešų stovyklas, ji atsakė: „Mes stengiamės, kad nebūtų tokio skirstymo. Mokytojai to garsiai nereiškia, bet kitą kartą gal ir pagalvoja, kad jis streikuodamas patiria didelę psichologinę įtampą, užsideda didelę atsakomybę ir prieš tėvus, ir visus kitus. O kiti rezultatais naudosis nieko nedarydami.“

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder