Savaitgalį vienintelis Lietuvos uostamiestis tapo pagrindiniu šalies miestu. Tris dienas Klaipėdoje vyko tradicinė, jau 63-ioji, Jūros šventė.
Didžiausio vasaros renginio dalyvius organizatoriai šiemet kvietė „Banguoti laisvai“.
Klaipėdiečiai ir miestą ne tik iš visos šalies, bet ir iš užsienio užplūdę svečiai šį raginimą išgirdo.
Tris dienas ir naktis Klaipėda paniro į tikrą linksmo šurmulio, trankios ar tylios muzikos bei daugybės renginių fiestą.
Tarsi iš natų
Penktadienį pamažu įsibėgėjusios linksmybės didžiausią pagreitį įgavo šeštadienį. O sekmadienį uostamiestį pamažu apgaubė įprasta ramybė.
Jūros šventė vyko lyg puikus muzikos kūrinys.
Įspūdinga, analogų neturinčia eisena prasidėjusios Jūros šventės skambiausiu akordu tapo Kruizinių laivų terminale ir Teatro aikštėje vykusių pagrindinių šventės koncertų pabaigoje, lygiai vidurnaktį, atliktas neoficialusis Klaipėdos himnas - daina „Dabartis“. Šiemet ji pakeitė tradicinius fejerverkus.
Vėlų sekmadienio vakarą Jūros šventės užsklandą tarsi nuleido paskutinis išskirtinio šokančių fontanų ir lazerių šou Jono kalnelyje. Iš pastarojo sklindanti muzika atsisveikindama nuklojo visą po linksmybių nutilusį miesto centrą.
Negailėjo pagyrų
Jūros šventė abejingų nepaliko. Nors dalis joje apsilankiusių, ko ir buvo galima tikėtis, turėjo priekaištų ar pastabų, visa tai buvo vos lašas teigiamų atsiliepimų ir įvertinimų jūroje.
Gražių žodžių Jūros šventei negailėjo ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
"Nuvilnijo, nubangavo, spalvingų ir jaudinančių emocijų bangomis užliedama ne tik Klaipėdą, ne tik Lietuvą, bet ir visų mūsų, Klaipėdą ir jūrą mylinčių žmonių, širdis.
Spalvinga, šarminga ir šauniai muzikuojanti šventinė eisena, penkių šalių kariniai orkestrai, visa flotilė karo laivų, papuošusi uostamiesčio krantines, „Dangės flotilė“ Dangėje.
Tradicinė negrįžusių iš jūros pagerbimo ceremonija jūroje, dalyvaujant Lietuvos prezidentui Gitanui Nausėdai, karinio laivo „Sūduvis“ edukacinės tarnystės pradžia, keičianti jo tarnybą KJP, įdomių diskusijų su įdomiais klaipėdiečiais erdvė Smiltynėje, vandens fontanų šokis Jono kalnelyje ir, žinoma, gausybė šarmingų koncertų visame senamiestyje, kuriuos vainikavo vienu metu atliekama legendinė G. Litinsko „Dabartis“.
Tai tik keletas tos nuostabios, spalvingos, šarmingos, muzikalios ir įspūdingos bangos, užliejusios Klaipėdą, atspalvių, o kiek jų dar nepaminėjau - tiesiog tai būtų sunkiai įmanoma.
Tikiu, kad laimingiausi yra visi tie, kurie visa tai (ar bent jau dalį to) matė ir girdėjo patys, džiaugiuosi kartu su jais.
Didžiuojuosi būdamas klaipėdietis ir gyvendamas šiame išskirtiniame ir nuostabiame mieste.
Tai mūsų šventė, tai mūsų miesto šventė, tai visos Lietuvos šventė, nes uostamiestis - vienintelis ir nepakartojamas Lietuvoje ir Lietuvai!" - negailėjo gražių žodžių Jūros šventei V. Grubliauskas.
Šeštadienį Kruizinių laivų terminale vykusiame pagrindiniame Jūros šventės koncerte Klaipėdos meras kartu su Justinu Jaručiu atliko ir neoficialų miesto himną.
Išmokome linksmintis
Jūros šventės dalyviai įsiklausė į sveiką protą ir išgirdo policijos raginimus švęsti linksmai bei saugiai. Per didžiausią Lietuvoje fiestą jokių nelaimių ar sunkesnių nusikaltimų neužregistruota.
Policininkai puikiai susitvarkė, kai teko nuraminti Jūros šventės eiseną stabdžiusį, kamufliažinę aprangą su Rusijos ginkluotųjų pajėgų emblemomis vilkintį 34 metų vyrą.
Pasak Klaipėdos apskrities VPK atstovės Andromedos Grauslienės, vertinant Jūros šventę iš kriminogeninės pusės, ji praėjo ramiai ir niekuo nesiskyrė nuo eilinio savaitgalio.
Liepos 29-31 dienomis Klaipėdos apskrities VPK pradėtas 51 ikiteisminis tyrimas. Šie nusikaltimai galimai įvykdyti ne tik uostamiestyje, bet visoje apskrityje.
Jūros šventės teritorijoje įvyko kelios nedidelės muštynės bei smulkios vagystės. Ir beveik visus šiuos nusikaltimus lėmė alkoholis. Įkliuvo ir keli neblaivūs vairuotojai.
"Kol kas negauta jokių pranešimų apie tyčia sugadintas šventines dekoracijas ar svetimą turtą. Kaip ir apie kišenvagystes.
Priešingai nei per anksčiau vykusias šventes, nuo ilgapirščių nenukentėjo ir prekybininkai.
Matyt, išmokome švęsti kultūringai. Ir tai labai jaučiasi bendroje šventės nuotaikoje.
Pirmąją šventės dieną surašyti du, antrąją - 12 administracinių nusižengimų protokolų už alkoholio vartojimą viešoje vietoje.
Anksčiau policininkų sudrausminti alkoholį viešai geriantys žmonės ginčydavosi ir pykdavo, o dabar be kalbų gėrimus išpila ir atsiprašo bei palinki gražios šventės.
Sekmadienį šventės teritorijoje esančiose policijos štabavietėse blaivumą savanoriškai pasitikrino 82 asmenys. Tikime, kad išvydę skaičius alkoholio matuoklyje dalis jų nusprendė nevairuoti ir tai padėjo apsaugoti nuo galimų nelaimių„, - “Vakarų ekspresui" pirmadienį sakė A. Grauslienė.
Jūros šventės teritorijoje Klaipėdos apskrities VPK pareigūnams viešąją tvarką ir šventės dalyvių bei svečių saugumą užtikrinti padėjo ne tik policijos rėmėjai, Šaulių sąjungos nariai ir Karo policijos pareigūnai.
Darbavosi ir keturi kolegos iš Estijos bei Latvijos policijos.
Klaipėdos greitosios medicininės pagalbos stoties vyriausiojo gydytojo pavaduotojos Nijolės Dambrauskienės teigimu, medikai savaitgalį darbo turėjo daugiau Palangoje, nei uostamiestyje.
„Pilna Klaipėda žmonių, tačiau budėjimas buvo įprastinis“, - lakoniškai Jūros šventės pradžią pakomentavo N. Dambrauskienė.
Pasak Klaipėdos priešgaisrinės gelbėjimo valdybos vyresniojo specialisto Mindaugo Jovaišos, ugniagesiai taip pat budėjo ramiai.
Rašyti komentarą