Klaipėdoje daugėja nuo karo bėgančių ukrainiečių
Kovo 14-ąją Klaipėdoje, Paryžiaus Komunos g. 16A, pradėjo veikti karo pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centras. Dar iki centro atidarymo prie jo nusidriekė eilė į jį norinčių patekti užsieniečių.
„Iš pradžių buvo techninių problemų su asmenų registracija. Jie buvo pradėti registruoti tik antroje dienos pusėje. Yra didžiulis srautas, asmenys laukia ne tik viduje, bet ir lauke. Situacija kol kas sunkiai valdoma, bet po truputėlį gerėja“, - dėstė Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Neniškis.
Per pirmąją karo pabėgėlių iš Ukrainos registracijos centro darbo dieną į centrą kreipėsi 658 Ukrainos piliečiai, iš jų - 319 nepilnamečių.
Pabėgėliams skirtose Savivaldybės patalpose laikinai buvo apgyvendinti 7 asmenys.
Įkurtame registracijos centre teikiamos visos karo pabėgėliams iš Ukrainos reikalingos paslaugos ir pagalba.
Jiems padeda Raudonojo Kryžiaus, „Maisto banko“, Vaiko teisių tarnybos ir kitų institucijų atstovai.„Absoliuti dauguma žmonių domisi galimybe įsidarbinti ir registruojasi Užimtumo tarnyboje. Klausia dėl darželių ir mokyklų. Žinoma, dar neskuba pradėti dirbti, nes nori pirmiausia susitvarkyti, apšilti kojas, o vėliau planuoja įsidarbinti“, - pasakojo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo vyriausiasis patarėjas Deividas Petrolevičius.
PAGALBA. Nuo karo bėgantiems ukrainiečiams Klaipėdoje teikiama įvairiapusė pagalba. Tačiau, Klaipėdos vicemero Arvydo Cesiulio teigimu, 95 proc. atvykusių pabėgėlių neplanuoja likti Lietuvoje, jie nori grįžti namo.
Ukrainiečiai centre bus registruojami kasdien, įskaitant savaitgalius ir šventines dienas, nuo 8 iki 22 valandos.
Centro veiklą koordinuoja Vidaus reikalų ministerija, o reikalingu aprūpinimu rūpinasi Klaipėdos miesto savivaldybė.
Numatyta, kad, esant poreikiui, pavyzdžiui, jei ukrainiečiai atvyks naktį, pabėgėliai čia galės ir pernakvoti. Registracijos centruose galima apsistoti iki 72 valandų. Iš čia ukrainiečiai vyks į naujus laikinus namus, kuriuos jiems suteikia Lietuvos žmonės per „Stiprūs kartu“ platformą arba - į savivaldybių siūlomas patalpas.
„Savivaldybės administracija artimiausiu metu siūlys ir sprendimus diskusijai - dėl ukrainiečių pabėgėlių integravimo į socialines, švietimo ir kitas struktūras. Artimiausiu metu bus sprendimas, kad jie galėtų nemokamai lankytis kultūros įstaigose, naudotis sporto bazėmis, socialiniais būstais, jog nereikėtų mokėti už nuomą“, - pasakojo G. Neniškis.
Skiriama socialinė parama
Ukrainos gyventojams, esantiems Lietuvoje dėl Rusijos Federacijos karinių veiksmų Ukrainoje, faktiškai gyvenantiems Klaipėdos miesto savivaldybės teritorijoje, gali būti skiriama 267 Eur dydžio vienkartinė materialinė parama.
„Daugiausia mums kainuos vienkartinė parama ukrainiečių pabėgėliams, kurie prisiregistruos Klaipėdos mieste. Turime apie 1 700 pabėgėlių, kurie jau prisiregistravo mūsų Migracijos departamente. Jei tokių asmenų būtų apie 5 000, tai Savivaldybei iš biudžeto kainuotų apie 1,3 mln. eurų. Išlaidos tikrai bus nemažos, reikia tai pripažinti“, - sakė administracijos direktorius.
Taip pat ukrainiečių vaikams gali būti skiriamos išmokos. Išmokos vaikams (73,50 Eur vienam vaikui ir papildomai, jei šeimoje auga 3 ir daugiau vaikų ar vaikas neįgalus, - 43,26 Eur) mokamos, jeigu vienas iš vaiko tėvų ir vaikas faktiškai gyvena Lietuvoje ir turi leidimus laikinai gyventi Lietuvos Respublikoje arba jiems yra suteiktas prieglobstis Lietuvoje.
„Savivaldybė taip pat finansuos visą registracijos centro išlaikymą, įvairiausias socialinės pagalbos, paramos, švietimo, maitinimo pagalbos priemones, tad sunku pasakyti, kokios bus galutinės sumos. Nėra aišku, kiek situacija tęsis, tačiau per kelis artimiausius mėnesius, manau, bus išleista apie 2-3 mln. eurų. Svarstoma, kad į ukrainiečio paketą įeis ir suma, kurią bus galima panaudoti nuomai ir komunalinėms išlaidoms“, - sakė G. Neniškis.
Priima į darželius
Nuo kovo 3 d. iki kovo 15 d. į Klaipėdos miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigas jau buvo priimtas 21 ukrainietis vaikas.
Dar apie 20 šeimų jau tvarkosi dokumentus priėmimui į darželius.
Absoliuti dauguma vaikų buvo priimta į laisvas įstaigų, kuriose ugdymas vyksta rusų kalba, vietas.
Rašyti komentarą