Klaipėdos universitete įamžintas Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Alfonso Žalio atminimas

(3)

Šiandien Klaipėdos universiteto (KU) miestelyje (Herkaus Manto g. 84) pažymėta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena. Pagrindiniu jos akcentu tapo vieno iš Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų, ilgamečio Klaipėdos vadovo ir miesto Garbės piliečio, KU garbės daktaro Alfonso Žalio (1929-2006) atminimui skirto biusto atidengimas.

Skulptūrinę kompoziciją su signataro biustu iš rausvo švediško granito nukaldinęs skulptorius Algirdas Bosas (architektai T. Medzelas ir L. Bogušas) "Vakarų ekspresui" sakė, kad šis kūrinį sukurti jam nebuvo sunku.

"Jau buvau sukūręs medalį Alfonso Žalio atminimui. Daug fotomedžiagos buvo, kuria rėmiausi biustą kurdamas. Reikėjo tik atsirinkti tai, kas jam būdinga. Kaip pagrindinį A. Žalio bruožą išskirčiau jo veržlumą", - sakė biusto skulptorius A. Bosas.

KU

Po šimtamečiais KU ąžuolais įkomponuoto atminties ženklo misija -  liudyti ateities kartoms su pagarba prisimenamos Alfonso Žalio asmenybės nuopelnus Klaipėdai, jo ir bendraminčių bei bendražygių kurtą kultūrinį proveržį, iš esmės pakeitusį Klaipėdos veidą.

„Tai, kad šiandien uostamiestyje turime Klaipėdos universitetą, puoselėjantį mokslą, auginantį šiam kraštui išsilavinusius jaunus žmones – taip pat vienas iš Alfonso Žalio darbų miestui, už kurį esame dėkingi“,- biusto atidengimo ceremonijoje kalbėjo KU rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas.

Alfonso Žalio atminimo įamžinimo ceremonijoje dalyvavo jo sūnūs Vytautas ir Artūras Žaliai, jų šeimų nariai, buvę kolegos, bičiuliai, Klaipėdos miesto ir Universiteto vadovai bei bendruomenė.

KU

Vytautas Žalys, ceremonijoje dalindamasis prisiminimais apie tėvą, sakė, jog jis būtų labai laimingas matydamas šiandienos Klaipėdą. Su Universitetu, su šiuolaikiškais muziejais ir gausybe kultūros įstaigų. Jo epocha buvo kitokia, niūrus sovietmetis, nors šeimoje buvo žinomas tėvo tikslas – „atlietuvinti Klaipėdą“.

"Manau, kad jo strateginis požiūris į ateitį ir buvo svarbiausias dalykas, kuris padėjo sukurti Klaipėdos pagrindą, kad ji būtų tokia, kokia mes turime dabar. Jis buvo atsidavęs miestui, atidavė jam visą širdį ir energiją. Pats gyveno kukliai, garbingai, buvo sąžiningas žmogus ir visą savo energiją skyrė darbui.

KU

Ne legenda, kad jis eidamas pasivaikščioti su mumis, vaikais, viską mieste pastebėdavo ir užsirašydavo. Taip jis ir mus auklėjo ir po to grįžęs į darbą organizuodavo susitikimus ir reikalaudavo, kad būtų atlikta kas reikia", - pasakojo V. Žalys, dėkodamas, kad praėjus 17 metų po tėvo mirties, jis ir jo darbai prisimenami.

Alfonsas Žalys mirė 2006-aisiais.

Įsipareigojimą įamžinti jo atminimą KU prisiėmė 2009-aisiais ir jį įtvirtino specialiu ženklu, tuomet pastatytu akademiniame miestelyje.

2021-aisiais KU vadovų ir Alfonso Žalio sūnų sukurto labdaros ir paramos fondo pastangomis buvo suburta A. Žalio atminimo įamžinimo organizacinė grupė, į kurią įsitraukė buvę uostamiesčio vadovai, verslininkai.

Buvo paskelbtas konkursas atminties ženklui sukurti. Grupės nariams iniciatyvai įgyvendinti pavyko surinkti reikiamas lėšas, kad konkursą laimėjusi idėja būtų įgyvendinta.

Skulptūrinės kompozicijos atidengimo ceremonijoje pagerbti visi prisidėjusieji prie šio projekto įgyvendinimo.

KU

KU

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder