Ko niekada neklauskite moters: 9 itin netaktiški klausimai

Prieš ko nors klausdami pokalbio su moterimi metu, pagalvokite, ar tai taktiškas klausimas, ar erzinantis ir įžeidžiantis. Dažnai tokie su moterimis susiję klausimai gali būti pagrįsti vien nežinojimu arba užduodami veikiami pasyvios agresijos ir vertinimo, rašo Michelle Horton straipsnyje „Yourtango“.

Pateikiame 10 itin nekorektiškų klausimų, kurių jokiomis aplinkybėmis niekada neturėtumėte užduoti moterims.

1. „Ar esi pavargusi?“

Tai, ką ji išgirsta, yra: „Oho, tu atrodai siaubingai“.

Niekas nesiekia atrodyti pavargęs. Todėl moteris, ypač jei ji nėra tokia pavargusi (galbūt dėl to kaltas prastas makiažas), pradeda galvoti: kas negerai su mano veidu?

2. „Kaip jūs viską suspėjate?“

Tai, ką ji išgirsta, yra: „Tu juk viską suspėji, ar ne? Tavo gyvenimas atrodo toks tobulas.... ar ne? Tu viską suspėji padaryti... ar ne?“

Kaip pažymi Hortonas, šis klausimas sustiprina lyčių stereotipus, sumenkina sunkumus, su kuriais moterys susiduria derindamos kelis vaidmenis, ir gali pasirodyti paniekinantis ar globėjiškas.

2013 m. atlikto tyrimo duomenimis, tai reiškia, kad įtemptas gyvenimas moterims yra kažkoks antžmogiškas dalykas, o ne bendra visų lyčių žmonių patirtis.

3. „Ko tu lauki?“

Tai, ką ji girdi, yra: „Paskubėk jau!!!“

„Kodėl tu nesi ištekėjusi? Kodėl dar neturi vaiko? Tau reikia susilaukti kūdikio, tau reikia susirasti vyrą, tau reikia pradėti verslą... Ko tu lauki?“.

Nesvarbu, ar tai būtų šeimos dydis, vaisingumo sprendimai, karjeros tikslai, ar santuokinė situacija, žmonėms nereikia teisinti ar aiškinti savo asmeninių pasirinkimų - ir tikrai nereikia jų versti juos daryti.

4. „Oho, ar dabar tas mėnesio laikas?“

Ji išgirsta: „Tavo emocijos ir mintys turi mažesnį svorį, nes, žinai, dabar mėnesinės ir panašiai.“

Niekas taip nenuvertina moters jausmų, kaip šis „protingas klausimas“, pažymi Hortonas.

2011 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad jis laikomas netinkamu, nes įtvirtina žalingus stereotipus apie moterų elgesį, leisdamas suprasti, kad moters emocijas ar reakcijas lemia tik menstruacijų ciklas. Tai dažnai laikoma būdu ignoruoti jos tikruosius jausmus ir galimai pakenkti jos gebėjimui veikti.

5. „Ką tu veiki visą dieną? (namų šeimininkei)

Ką ji išgirsta: „Oho, tavo gyvenimas atrodo nuobodus“.

Ko jūs tikitės iš šio klausimo? Jos kasdienių namų šeimininkės pareigų santraukos? Prisipažinimo, kad, taip, ji slapta visą dieną nieko neveikia?

6. „Ar ne per jauna / per sena tam?“

Tai, ką ji išgirsta, yra: „Hmm. Tu negali to daryti“.

Nereikėtų spręsti apie moters pasiekimus, tikslus ar pasirinkimus pagal jos amžių. Tai laikoma netinkamu dalyku, nes dažnai kyla iš visuomenės spaudimo, kuri vertina moterų jaunystę. 

Toks klausimas suvokiamas kaip jos išvaizdos vertinimas ir gali pakenkti jos savigarbai, nepriklausomai nuo amžiaus.

7. „Tu nesi feministė, ar ne?“

Tai, ką ji išgirsta, yra: „Nori nepatogiai pasiginčyti?“.

Kaip rašo Horton, šis klausimas iš tikrųjų nusipelno tik vieno atsakymo: „Tikiu, kad moterys ir vyrai nusipelno vienodos teisinės apsaugos, o tai techniškai ir yra feminizmas“.

8. „Ar turėtum tai valgyti / gerti?“ 

Ką ji girdi: nuosprendį.

Nereikėtų smalsauti, kai kalbama apie maistą. Nesvarbu, ar klausimą užduoda gerai nusiteikęs draugas, smerkiantis priešo draugas, ar aršus veganas, tai visada erzinantis klausimas visomis formomis, pažymi Hortonas.

9. „Ar esi nėščia?“

Ji išgirsta: „Ar tavo viduje auga žmogus, ar tu tiesiog storėji aplink pilvą?“.

2020 m. atlikto tyrimo metu nustatyta, kad šis klausimas potencialiai gali sukelti jautrių emocijų, susijusių su vaisingumo problemomis, kūno įvaizdžio problemomis ar praeityje patirtais nėštumo praradimais. 

Šaltinis: unian.net

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder