Kretingalėje įvykęs žodžio festivalis „Saliamonas“ sparčiai augina savo gerbėjų ratą

(2)

Kretingalės kultūros centro organizuojamas žodžio festivalis  „Saliamonas“ ir visas pavasaris prabėgo lyg akimirka.  Festivalio žinutę „Jūs pasaulio šviesa - Jūs žvaigždės.“

Išgirdo ir vaikai, ir jaunimas, ir pagyvenę žmonės. Kretingalės kultūros centro komanda (Violeta Lisovaitė, Jurgita Andronatij , Jolita Morkuvienė, Aija Paulauskienė, Gintarė Stankūnaitė, Egidijus Lisovoj, Sigita Bilotė) nusipelno komplimentų už puikų viso festivalio įgyvendinimą, vizualiuosius sprendimus ir sukurtą kokybišką kultūrinį produktą.

Apie scenos kalbos praktikas festivalio dalyviai susitiko pasikalbėti su aktoriais, režisieriais:  Ramūnu Abukevičiumi, Arūnu Sakalausku, Vaidotu Martinaičiu

Vyko  „Labas“ teatro spektaklis „Nedingęs“ pagal poeto A. Kalanavičiaus gyvenimą ir kūrybą,  „Labas“ teatro spektaklis „Kas apsakys tas dzūkų linksmybes“ pagal tautosakininko P. Zalansko, R. Sabaliauskienės ir kt. užrašytą tautosaką, „Labas“ teatro spektaklis „Lazdynų Pelėda“ pagal rašytojų, seserų Ivanauskaičių gyvenimą ir kūrybą.

Dviejų profesionalių aktorių – Vitalijos Mockevičiūtės ir Neringos Varnelytės tendemas nepaliko abejingų. Įvyko Klaipėdos apskrities vaikų ir jaunimo skaitovų konkursas „Saliamonas“, Vlado Bagdono ir pianisto Audriaus Balsio poetinė-muzikinė programa „Bagdoniškos dainos“, Gedimino Storpirščio ir Ainio Storpirščio koncertas vaikams „Tarakonas iš vaikystės“,  Vytauto V. Landsbergio ir žmonos R. Landsbergienės koncertas „Žiauriai gražūs romansai“.

Visą festivalį renginius lankė intelektualus, geras ir šiltas žiūrovas.  Visų renginių žiūrovų salė buvo pilnos, o vieno spektaklio metu netgi netilpo visi norintys patekti.

Ponios Alina, Janina, Loreta, Ramutė ir Laima gavo specialiuosius rėmėjų prizus, nes jos buvo ištikimos renginiams nuo pat pradžių iki pat galo ir lankė visus 10 renginių. Kūrybinė komanda išreiškia pagarbą šioms žiūrovėms.

Projektas turėjo partnerių ir rėmėjų. Tai Girkalių bendruomenė, Kretingalės bendruomenė, Plikių bendruomenė, Kretingalės seniūnija, Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka. Projekto rėmėjai: leidykla „Sofoklis“, leidykla „Baltos lankos“.

Informaciniai partneriai: Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“, internetinis portalas „Mano Gargždai“, Klaipėdos rajono turizmo ir informacijos centras, radijo stotis „Laluna“, Radijo stotis „PŪKAS“, laikraštis „Vakarų ekspresas“, internetinis  portalas „Klaipėda, aš su tavim“.

Momentų ir įsimintinų akimirkų buvo daug, kaip daug buvo ir žinučių apie žodį ir kalbą.

Projekto vadovė sako, jog gera kurti profesionalumą mažuose miesteliuose, o šis projektas yra augantis, vis labiau mylimas žmonių ir kaip daugelis atsiliepia - betampantis Kretingalės kultūros centro vizitine kortele.

Tegyvuoja lietuviškas žodis vaiko, jaunimo, tėvų ir senelių lūpose !!

Iš Kretingalės KC organizuojamo žodžio festivalio „Saliamonas“ 10 renginių vienas svarbiausių – Klaipėdos apskrities vaikų ir jaunimo meninio skaitymo konkursas.

Antrus metus jaunoji karta skatinama domėtis lietuvių kalba ir literatūra, ugdyti kūrybinius ir raiškos gebėjimus, puoselėti meninio žodžio suvokimą. Konkurse varžėsi moksleiviai trijose amžiaus grupėse.

Balandžio pabaigoje konkurse „Saliamonas“ dalyvavo 37 moksleiviai, iš jų 19 pradinukų. Jie susirinko iš Palangos ir Klaipėdos miestų, Skuodo, Kretingos, Klaipėdos rajonų.

Konkurso dalyvius vertino kompetentinga komisija, kurios pirmininkas – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos docentas, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas Romas Matulis.

Komisijos nariai – Klaipėdos rajono savivaldybės Kultūros skyriaus patarėja Jolanta Polekauskienė, aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė, lietuviško žodžio puoselėtoja ir skleidėja Virginija Kochanskytė, Klaipėdos dramos teatro aktorė Justina Vanžodytė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos scenos kalbos dėstytojas ir Klaipėdos dramos teatro aktorius Jonas Viršilas.

Po tris valandas trukusio dalyvių pasirodymo, kol komisija rinko geriausius, vaikai ir mokytojai prasmingai leido laiką dalyvaudami scenos kalbos tobulinimo užsiėmime, kurį vedė aktorė J. Vanžodytė.

Pradinukų grupėje 3-iąją vietą užėmė Timas Rakauskas iš Palangos pagrindinės mokyklos (mok. Dalia Skurvydienė), 2-ąją – Rusnė Mončiūtė iš Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos (mok. Rita Domarkienė).

Mažųjų Saliamono karūną užsidėjo Danielė Adomaitytė iš Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro (mok. Audra Lenkauskienė).

5–8 klasių moksleivių grupėje 3-iąją vietą užėmė Daniela Zabitytė iš Skuodo Bartuvos progimnazijos (mok. Aušra Ložienė), 2-ąją – Orestas Odinas iš Skuodo Bartuvos progimnazijos (mok. Aušra Ložienė).

O Saliamono karūna ir pagrindinis prizas atiteko Edgarui Petrovui iš Kretingos rajono Salantų gimnazijos (mok. Aina Stonkuvienė).

Vyriausiųjų amžiaus grupėje 3-iąją vietą užėmė Elzė Znaidauskaitė iš Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro (mok. Audra Lenkauskienė), 2-ąją vietą – Dominykas Adomaitis iš Klaipėdos karalienės Luizės jaunimo centro (mok. Audra Lenkauskienė). Konkurso Saliamonu tapo Emilija Gedvilaitė iš Kretingos rajono Salantų gimnazijos (mok. Aina Stonkuvienė).

Tris Klaipėdos rajono savivaldybės įsteigtus specialius prizus J. Polekauskienė įteikė Luknei Grigalauskaitei iš Plikių Ievos Labutytės pagrindinės mokyklos (mok. R. Domarkienė), Austėjai Lemežytei iš Skuodo Bartuvos progimnazijos (mok. Irena Statkutė) ir Monikai Dargytei iš Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos (mok. Laimutė Ronkaitienė).

Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas ir vertinimo komisijos pirmininkas Romas Matulis džiaugėsi turėjęs galimybę dalyvauti viename iš prasmingų renginių, kuriame Vakarų Lietuvos vaikai ir jaunimas, jų mokytojai, susirinkę Kretingalėje, apsupti nerealiai įtraukios meninės atmosferos, demonstravo meninio žodžio galybę, norėdami tapti karaliais Saliamonais.

Jo manymu, svarbu, kad į literatūrinį veiksmą visi įsitraukė natūraliai, tarsi savaime – tai įvyko dėl išradingų renginio režisūrinių sprendimų. Čia viskas derėjo: muzika, apšvietimas, kostiumai, meniniai sprendimai, tekstai, suvenyrai, palinkėjimai, atmosfera. „Kretingalė – tai pirmiausia „Saliamonas“.

Tai išskirtinės reikšmės, kultūrinės kokybės, prasmingai sukuriantis regiono kultūrinę vertę ir unikalumą, vienintelis tokio pobūdžio šalyje prasmingo žodžio, geros literatūros, poezijos, muzikos ir teatro festivalis.

O jo vertingumas regioninės kultūros kontekste išaugo dar ir todėl, kad jis ilgainiui sugebėjo tapti miestelio komunikacijos vizitine kortele, – dėstė R. Matulis. – Stebi ir džiaugiesi, kad visa tai susilieja į kokybišką, išliekamąją vertę turintį, miestelio išskirtinumą kuriantį, solidų savo kultūrine verte meno projektą.

Jį kuria fantastiškai kūrybinga ir energinga Kretingalės KC komanda ir šio projekto režisierė, idėjos autorė, centro direktorė, LMTA Klaipėdos fakulteto meno projektų režisūros programos magistrantė Violeta Lisovaite. Pagarba.“

Šį festivalį finansuoja LIETUVOS KULTŪROS TARYBA ir Klaipėdos rajono savivaldybė.

Projektą remia leidyklos „Baltos Lankos“ ir „Sofoklis“.

Šių rėmėjų dėka organizatoriai turėjo galimybę padėkoti ir apdovanoti ne tik visus konkurso dalyvius, bet ir parodyti dėmesį, įvertinti ir pagerbti juos ruošusius mokytojus.

Ar žinojote, kad vardo Saliamonas reikšmė yra taika, taikingas ? Taikos visiems.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder