Juodkrantės kurorto aukso amžius atgimė teatralizuotoje ekskursijoje

Rugpjūčio 14 d. 16 val. ir 18 val. Juodkrantės prieplaukoje įvyks antroji teatralizuotos ekskursijos „Juodojo kranto aukso amžius“ premjera. Šis spektaklis-ekskursija - tai teatrinė, choreografinė kelionė, gidas po svarbiausius Juodkrantės istorijos, geografijos ir architektūros taškus.

Pirmoji šio įdomaus projekto premjera jau įvyko liepos mėnesį festivalyje Juodkrantės kurorto dienos. Šio festivalio ir teatralizuotos ekskursijos „Juodkrantės aukso amžius“ idėjos autorius ir režisierius Marius Tumšys prisipažino, kad jau seniai mąstė, kaip festivalio lankytojams patraukliai papasakoti unikalią Juodkrantės istoriją, tačiau tik šiais metais pavyko suburti puikią bendraminčių komandą, kuri pagimdė tokį kūrinį, kuris pranoko lūkesčius.

Mažai žinoma

"Pastebėjau, kad žmonės dažnai pravažiuoja Juodkrantę pakeliui į Nidą taip ir neatradę, nesupratę jos unikalumo. Dažnas nustemba ir prisipažįsta nežinojęs, koks puikus tai kurortas, išsiskiriantis ypatinga gamta, nuostabia medinių vilų architektūra, gydančiu oru, vietinių žmonių svetingumu ir nuoširdumu.

Taip pat nedaugelis žino, kad nuo XIX a. iki XX a. vidurio būtent Juodkrantė buvo pagrindinis, turtingiausias kurortas Kuršių nerijoje, o Nida - tik menininkų, bohemos mėgstama vieta.

Į Juodkrantę kiekvieną dieną atplaukdavo garlaiviai, kurie gabeno į kurortą žmones iš Klaipėdos, Karaliaučiaus, Tilžės.

Tiesa, uosto, kuriame garlaiviai galėtų švartuotis, Juodkrantė neturėjo, tad poilsiautojai į juodą krantą būdavo gabenami paprastomis, dvokiančiomis žvejų valtimis.

Juodkrantė iš žvejų kaimo tapo miestu, kuriame klestėjo gintaro gavybos pramonė ir buvo statomos viena už kitą prašmatnesnės vilos, veikė telegrafas, poilsiautojai demonstravo to meto madas, gerdavo kavą be kofeino, rengdavo šokių vakarus. Čia veikė SPA centrai su karštu vandeniu ir purvo voniomis.

Per Juodkrantės mišką driekėsi promenados. Pasivaikščiojimą jomis ir kvėpavimą gydančiu Juodkrantės oru to meto gydytojai išrašydavo receptuose ligoniams, ypač sergantiesiems nervų ligomis. Šias Juodkrantės kurorto aukso amžiaus įdomybes norėjosi perteikti teatro ir judesio kalba", - sakė M. Tumšys.

Stipri komanda

Režisierius iš istorinių nuotrupų sakė sudėliojęs tik pradinį spektaklio scenarijų, kuris vystomas projekto dalyviams kartu su žiūrovais keliaujant nuo vienos Juodkrantrės vilos prie kitos, o dramaturgas Mindaugas Valiukas jį pagrindė nuostabia meilės istorija, pasakojančia apie meilės trikampį tarp mokytojos Klaros, žvejo Viliaus ir įtakingo verslininko Moriso Beckerio. Kompozitorius Marius Salynas sukūrė projektui muziką, kostiumų dailininkė Aina Zinčiukaitė sukūrė nuostabius kostiumus.

Spektaklio režisierius M. Tumšys ir choreografė Laura Geraščenko ryžosi ir patys vaidinti pagrindinius istorijos herojus.

"Tai buvo blogiausias sprendimas, kurio antrą kartą nekartočiau.

Priėmiau šį iššūkį atvira širdimi, iš meilės Juodkrantei, tačiau teko panirti į projektą su visa galva.

„Pašokdino“ mus L. Geraščenko kaip reikiant. Buvo sunku, bet verta, ir labai gera prisiminti senus studijų metus, kai repetavome tose pačiose choreografijos auditorijose, dabar LMTA Klaipėdos fakultete", - dalijosi kūrybinio proceso įspūdžiais M. Tumšys.

Spektaklyje taip pat dalyvauja Klaipėdos dramos teatro aktorius Donatas Švirėnas, šokio teatro „Judesio erdvė“ šokėjos Aistė Burkauskaitė, Elinga Serapinaitė, Valerij Goncharov, Elinga Geraščenko, Mija Strigauskaitė, Enoja Geraščenko, Liepa Bareikaitė, Ieva Pikturnaitė, Morta Gutauskaitė, Meda Drungilaitė, Vytautė Vytė Damulevičiūtė.

Spektaklyje skamba gyva muzika, kurią atlieka akordeonistas Andrius Beržonskis, skamba Klaipėdos dramos teatro aktoriaus Dariaus Meškausko, atliekančio gido vaidmenį, balsas.

„Jau repetuodami “Juodojo kranto aukso amžių„ supratome, kad tai nebus vienkartinis festivalio projektas, kad gimsta gilus šokio, dramos ir istorijos spektaklis. Ir iš tiesų labai džiaugiamės pirmaisiais itin gerais atsiliepimais ir reakcija į spektaklį ir planuojame, kad kitais metais jis Juodkrantėje bus rodomas reguliariai, taip pat spektaklį-ekskursiją bus galima užsakyti“, - sakė M. Tumšys.

Sunkus „gimdymas“

Choreografė L. Geraščenko taip pat džiaugėsi nauju projektu, kuris „Šokio erdvės“ repertuarą papildė kiek kitokio žanro, vasaros sezono kūryba.

„Jeigu galėčiau palyginti kūrybą su gimdymu ir gimimu, tai šio spektaklio “gimdymas" buvo pats sudėtingiausias, nors komanda yra visi savo srities profesionalai, tačiau buvo tikrai daug kūrybinės trinties ir šlifavimosi, daug kūrybinių kančių ir išbandymų. Šis projektas pareikalavo labai didelės kantrybės, derybų ir kompromisų, nes dažnai nesutapdavo nuomonės dėl įvairių detalių, rekvizito ir tekdavo argumentuoti, pagrįsti, ginti savo požiūrį.

Dirbome kaip šeimoje, kurioje būna ir barnių, ir trankymų durimis, ir susitaikymų, apsikabinimų, ir meilės žodžių.

O gimęs „kūdikis“ buvo viso to vertas, nes jis tiesiog nuostabus! Jis žiūrovams dovanoja vien šypsenas, džiaugsmą ir labai šiltus jausmus„, - sakė apie spektaklį “Juodo kranto aukso amžius" L. Geraščenko.

Choreografė taip pat teigė nesitikėjusi, kad Juodkrantės istorija taip toli ir giliai nuves. „Gimė personažai su savo gyvenimo istorijomis, santykiais, kuriuos stebėdamas žiūrovas ir pats gali su jais susitapatinti, atpažinti savo gyvenimo etapus, pasirinkimus, vertybes. Šiame projekte mes laikomės tradicinių vertybių. Pagrindinė spektaklio idėja yra meilė, kuri nugali viską“, - entuziastingai kalbėjo L. Geraščenko.

Įtraukė bendruomenę

M. Tumšys pasidžiaugė, kad į kūrybinį projektą aktyviai įsitraukė ir Juodkrantės bendruomenė.

„Liudviko Rėzos kultūros centras tapo projekto bendraautoriumi ir labai padėjo surinkti istorinius faktus. Gražiai rekonstruojamų medinių vilų savininkai su džiaugsmu atvėrė vartus ir įsileido menininkus bei žiūrovus ir net kava vaišino. Interaktyvaus spektaklio dalyviais tampa ir žiūrovai, kurie taip pat būna Juodkrantės kurorto aukso amžiaus atgimimo liudininkais ir kūrėjais, įsitraukdami į šokio sūkurį spektaklio pabaigoje“, - intrigavo režisierius M. Tumšys.

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder