Jurga Bardauskienė
Memelenderių archyve kiekvienas daiktas - atskira istorija

Atsižvelgdami į tai, kad šie metai yra paskelbti Archyvų metais, „Kultūros uosto“ puslapiuose pašniukštinėsime ir paieškosime įdomybių Klaipėdos archyvuose. Šįsyk apsilankėme Klaipėdos kraštiečių draugijos AdM (Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V.) archyve Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje.

Arbeitsgemeinschaft der Memellandkreise e.V. (AdM), arba lietuviškai Klaipėdos krašto darbo grupė - organizacija, įkurta 1948 m. Vakarų Vokietijoje ir vienijanti išeivius bei jų palikuonis iš keturių buvusių Klaipėdos regionų - Klaipėdos miesto, Klaipėdos apskrities, Šilutės ir Pagėgių.

Nuo įsikūrimo 1948 m. AdM nariai siekė išsaugoti ir surinkti dokumentus apie Klaipėdos kraštą - literatūrą, žemėlapius, nuotraukas, paveikslus ir kitą medžiagą; taip pat į archyvą buvo įtrauktos asmeninės kolekcijos (M. Szameitat, W. Buttkereit, W. Kwauka, G. Willowiet, W. Hilpert, H. Berger ir kt.).

AdM archyvo tematika - Klaipėda (Memel), Klaipėdos kraštas (Memelland) ir Rytų Prūsija. Per daugiau nei 60 metų AdM archyve sukaupta per 1 500 knygų, apie 400 įvairios tematikos segtuvų, apie 700 originalių iki 1945 m. leistų atvirukų, šimtai fotografijų (seniausios jų - 1864 m.), dešimtys originalių žemėlapių (XVII-XX a.), apie 100 paveikslų (taip pat H. Kallmeyer, G. Boese, M. Pechstein darbai), įvairūs periodiniai leidiniai, tūkstančiai skaidrių, asmeniniai bei įstaigų dokumentai ir kiti eksponatai.

Visas šis turtas prieš dešimtmetį buvo perduotas ilgalaikei panaudai Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešajai bibliotekai. Bibliotekoje mus pasitiko AdM archyvu besirūpinančios ir jį tyrinėjančios Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos Kraštotyros ir skaitmeninimo skyriaus vedėja Jurga Bardauskienė ir vyriausioji bibliotekininkė Viktorija Karalienė.

„Šis archyvas unikalus tuo, kad yra vienas iš nedaugelio archyvų, kuris sugrąžintas į Lietuvą iš užsienio. Dabar jau turime ir daugiau tokių pavyzdžių, bet prieš dešimtį metų tai buvo išskirtinis įvykis“, - pažymi J. Bardauskienė.

Bibliotekininkės įrengė patrauklią archyvo ekspoziciją, kurią gali apžiūrėti kiekvienas bibliotekos lankytojas. Taip pat organizuojamos ir ekskursijos, kurias lanko moksleiviai, studentai, miesto svečiai.

AdM archyvas bibliotekoje yra skaitmeninamas, tiriamas, aprašomas, rengiamos teminės parodos, straipsniai. Suskaitmeninta ir aprašyta didžiulė archyvo vaizdų (fotografijų, atvirukų) kolekcija ypač domina leidyklas, istorikus, žurnalistus ir yra nuolat naudojama įvairiuose leidiniuose.

„Vaizdų iš AdM archyvo galime atrasti ir 2020-aisiais metais išleistose knygose: Vasilijaus Safronovo parengtoje Klaipėdos istorijoje, dienraščio “Vakarų ekspresas„ išleistoje knygoje “Klaipėdos senųjų kapinių istorijos„. Mano pačios knyga “Kultūros palikimo beieškant: Klaipėdos biblioteka 1920-1945 metais„ buvo inspiruota šiame archyve aptikus prisiminimus, fotografijas, susijusias su seniausia mūsų miesto viešąja biblioteka, kuriai pernai sukako 100 metų. Prieš porą metų išleistame Klaipėdos vaizdų albume AdM archyvo medžiaga sudaro beveik 90 procentų“, - vardijo pašnekovė ir pridūrė, kad įdomiausias darbas dar laukia ateityje, nes norima iššifruoti ir išleisti archyve saugomus žmonių prisiminimus.

Raktažodžiai
Sidebar placeholder