Naujose parodose žiūrovai užtruks ilgiau

Lapkričio 15 d., penktadienį, 17.30 val., KKKC Parodų rūmuose atidaroma jubiliejinė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus menininkų paroda „Vakarų vėjai '24“, po savo skėčiu pakvietusi dar tris: Klaus Leo Richter fotografijų parodą „Kastutė“, Lino Jablonskio parodą „Linas Jablonskis pristato: Truman Capote“ ir jaunųjų menininkų parodą „(sub)titrai / (sub)titles“.

10-oji jubiliejinė Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus menininkų paroda „Vakarų vėjai '24“ šiemet tampa unikaliu vizualiojo meno ir literatūros dialogu.

Pasak parodos kuratorės, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus vedėjos Neringos Poškutės-Jukumienės, kas dvejus metus organizuojama bendra Klaipėdos dailininkų kūrybos paroda paprastai turėdavo kokią nors temą, o šiais metais menininkai nebuvo įpareigoti kurti pagal nurodytą temą, o galėjo pateikti parodai tuos kūrinius, kuriuos patys labiausiai nori parodyti žiūrovams.

Parodai pateiktų vizualiojo meno kūrinių fotografijas parodos kuratorė pateikė Lietuvos rašytojų sąjungos Klaipėdos skyriaus nariams, rašytojams, kad jie savaip interpretuotų dailės kūrinius ir sukurtų jiems tekstus.

"Rašytojams ši avantiūra labai patiko. Jie laisvai rinkosi meno kūrinį, kurį norėtų aprašyti arba sukurti literatūros kūrinį inspiruoti vizualiojo meno.

Taip rašytojai suformavo dar vieną vaizdinį turinį, su kuriuo parodos lankytojai galės susipažinti.

Sukurti įvairių žanrų literatūriniai tekstai bus pristatomi kartu su dailės kūriniais ir pakeis nuobodžius autorių arba menotyrininkų komentarus, kaip suvokti vieną ar kitą kūrinį.

Tad tikimės, kad šioje ekspozicijoje žiūrovai užtruks gerokai ilgiau nei įprastai", - vylėsi N. Poškutė-Jukumienė.

Pasak pašnekovės, paroda „Vakarų vėjai“ bus eksponuojama dviejose Klaipėdos parodų rūmų erdvėse: vienoje - aprašyti kūriniai, kitoje - neaprašyti, nes kūrinių buvo daugiau nei rašytojų.

„Toje salėje, kurioje eksponuojami neaprašyti kūriniai, kviesime tai padaryti žiūrovus. Jie galės prisėsti prie staliuko ir sukurti savo interpretaciją pasirinktam eksponatui“, - sakė N. Poškutė-Jukumienė.

Parodoje „Vakarų vėjai“ savo kūrybą pristatys dailininkai: Antanas Garjonas, Romualdas Inčirauskas, Simas Žaltauskas, Daiva Ložytė, Saulė Želnytė, Aurimas Anusas, Danutė Žalnieriūtė, Daiva Dašenkovienė, Zita Inčirauskienė, Liuda Liaudanskaitė, Dalia Kirkutienė, Aušra Mačiulaitienė, Dalia Skridailaitė, Irmina Viningienė, Žydrūnė Kriūkaitė-Juciuvienė, Inga Šmitienė, Rytas Jurgelis, Ernestas Žvaigždinas, Dalia Čistovaitė, Mindaugas Pupelis, Tatjana Simanaitienė, Jolanta Vitkutė, Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė, Toma Šlimaitė, Sergejus Plotnikovas, Danius Drulys, Audronė Adomavičienė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Angelina Banytė, Kęstutis Balčikonis, Petras Gintalas.

Tekstus jų darbams sukūrė rašytojai: Sondra Simanaitienė, Dainius Sobeckis, Nijolė Kepenienė, Sara Poisson, Elena Karnauskaitė, Diana Latvė, Rita Latvėnaitė-Kairienė, Jūratė Sučylaitė, Ieva Marija Sokolovaitė, Rosana Lukauskaitė, Dalia Tamošauskaitė, Daiva Molytė-Lukauskienė, Dominykas Matulionis, Juozas Šikšnelis.

Lietuviškoji Trumeno dokumentika

Klaipėdietišką parodą papildys galerijos „Drifts“ iš Vilniaus parengta subtili ir įtraukianti Lino Jablonskio piešinių parodą „Linas Jablonskis pristato: Truman Capote“, kuri kvies pažvelgti į vieno išskirtiniausių XX a. literatūros genijų pasaulį.

Trumeno Kapotės personažas, spalvingas ir prieštaringas, atgyja Lino Jablonskio piešiniuose, atliktuose akvarele ir pieštuku, tarsi dokumentinis kadras išblukusioje kino juostoje.

Šie mažo formato darbai atskleidžia Kapotės daugiabriaunę asmenybę bei jo laikų Niujorko aplinką, o kartu - ir paties menininko refleksiją apie maištingą ir nuolat kintantį žmogaus savasties portretą.

Laisvės kaina

Dar viena penktadienį atidaroma paroda - tai Austrijoje gimusio ir šiuo metu Lietuvoje gyvenančio ir kuriančio menininko fotografo Klaus Leo Richter paroda „Kastutė“, pasakojanti apie moterį Kastutę, kuri sovietmečiu pasipriešino ir nedalyvavo bendruomeninėje kolūkio veikloje. Už tai jai buvo atjungta elektra ir ji visą gyvenimą pragyveno be elektros.

Paroda kviečia apmąstyti individualios laisvės kainą ir pasipriešinimo prasmę, nagrinėdama atskirą gyvenimo istoriją, kurioje susipina istorinės priespaudos, gamtos ir civilizacijos, atsakomybės ir nepaklusnumo temos.

Tekstas jaunųjų menininkų kūryboje

Keturių jaunų menininkų, fotografijos, animacijos ir medijų meno studentų Alekso Jukumo, Giedriaus Satkūno, Daniel Kravčiuk ir Agotos Balčiūnaitės paroda „(sub)titrai / (sub)titles“ siekia atskleisti skirtingus virtualios, skaitmeninės ir atminties erdvių aspektus, kuriuose išnyksta ribos tarp tikrovės ir fikcijos.

Pasak N. Poškutės-Jukumienės, ši paroda gimė, kai visi studentai, gavę akademinę užduotį, netikėtai prabilo apie tekstą arba tekstas buvo jų kūriniuose. „Tai skaitmeninė, virtuali paroda, atskleidžianti jauno žmogaus požiūrį į tekstus“, - pristatė ekspoziciją kuratorė.

Visas parodas Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro Parodų rūmuose bus galima apžiūrėti iki gruodžio 15 d.

Parodos lankytojai galės prisėsti prie staliuko ir sukurti savo literatūrinę interpretaciją pasirinktam dailės kūriniui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder