Visi šalies teatrai apdovanojimus šventė Klaipėdoje

Minint Tarptautinę teatro dieną Klaipėdoje surengtos net dvi apdovanojimų ceremonijos. Kovo 27-ąją „Kultūros fabrike“ įvyko tradicinė Klaipėdos teatro apdovanojimų „Padėkos kaukėmis“ šventė, o kovo 28-ąją Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro scenoje kūrėjams už ryškiausius 2024-ųjų metų darbus išdalinti „Auksiniai scenos kryžiai“.

„Auksinių scenos kryžių“ įteikimo ceremoniją režisavo Klaipėdą ypač pamilęs Dalius Abaris, žinomas kaip didžiųjų nacionalinių šventinių renginių režisierius.

Renginį vedė talentingos aktorės Digna Kulionytė iš Klaipėdos dramos teatro, Marija Žemaitytė iš Klaipėdos jaunimo teatro ir charizmatiškasis Benas Šarka.

Apdovanojimų ceremoniją muzikiniais paveikslais iš Philipo Glasso operos „Kelionė“ ir Antano Jasenkos baleto „Legenda“ paįvairino Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro simfoninis orkestras, diriguojamas Adrijos Čepaitės.

Ryškiausi kūrėjai

Iš viso šiais metais Lietuvos teatralams įteikta 19 „Auksinių scenos kryžių“. Net penki apdovanojimai iškeliavo į Lietuvos nacionalinį dramos teatrą.

Ryškiausia 2024 teatro žvaigžde galima tituluoti spektaklį „Quanta“, kurį Lietuvos nacionalinis dramos teatras sukūrė bendradarbiaudamas su „Onassis Stegi“ menų centru Atėnuose, Antverpeno „De Singel“ teatru, tarptautiniu teatro festivaliu „Boska Komedia“, Nacionaliniu Brno teatru Čekijoje, Adomo Mickevičiaus institutu Lenkijoje.

Šis spektaklis apdovanotas už geriausią režisūrą (režisierius Łukasz Twarkowski), už scenografiją (dailininkas Fabien Lédé) už technologijų dizainą (šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas).

Kita ryški ir džiuginanti tendencija, kad dauguma apdovanotųjų teatro kūrėjų - jauni ir labai talentingi, tačiau taip pat buvo gera gyvai išvysti jau garbaus amžiaus sulaukusią, tačiau vis dar dirbančią aktorę Nijolę Mirončikaitę, kuri už Majos vaidmenį Valstybinio Šiaulių dramos teatro spektaklyje „Migla“ apdovanota „Auksiniu scenos kryžiumi“ už geriausią nepagrindinį moters vaidmenį.

Jaudinanti apdovanojimų akimirka buvo ir paskelbus, kad „Auksinis scenos kryžius“ už ilgametį indėlį į scenos meną skirtas aktorei Reginai Varnaitei. Šio apdovanojimo atsiimti atvyko aktorės anūkas su šeima.

Kartu su kryžiais įteiktas ir dar vienas tradicinis apdovanojimas „Boriso Dauguviečio auskaras“. Jis už inovatyvias muzikinio teatro priemones, kuriant mišriai kurčiųjų ir girdinčiųjų auditorijai projekte „Mes taip nesitarėm“, įteiktas aktoriui Dominykui Vaitiekūnui.

Klaipėdiečiai nesužibėjo

Klaipėdiečiai, oriai priėmę pagrindinį Lietuvos teatro apdovanojimų renginį, patys šįkart sulaukė vos vieno „Auksinio scenos kryžiaus“, ir tas pats skirtas vilnietei kostiumų dizainerei Liucijai Kvašytei už Klaipėdos dramos teatro spektaklio „Sugrįžimas“ kostiumų dizainą.

Žinoma, galime dar pasidžiaugti, kad „Auksinis scenos kryžius“ už geriausią nepagrindinį vaidmenį įteiktas Valentinui Masalskiui.

Tik apdovanotas jis ne už klaipėdietišką, o už Valstybinio jaunimo teatro ir Zalcburgo festivalio spektaklį „Užburtas kalnas“, kuriame sukūrė Daktaro Hofrato Berenso ir Minhero Peperkorno vaidmenis.

Pasakiškos „Padėkos kaukės“

Todėl labai gerai, kad Klaipėda turi savo teatro menininkams skiriamus apdovanojimus - „Padėkos kaukes“ - kuriuos kasmet organizuoja vis kitas uostamiesčio teatras ir palaiko Klaipėdos miesto savivaldybė.

Šiais metais apdovanojimų „Padėkos kaukėmis“ šventę „Kultūros fabrike“ surengė Klaipėdos jaunimo teatras ir ji išsiskyrė ypač šilta atmosfera, teatrališka estetika ir jaukumu.

Visi svečiai buvo pakviesti pasipuošti skrybėlėmis, o šventėje susėsti prie bendro stalo, pasivaišinti arbata, skanėstais ir stebėti apdovanojimus.

Renginį labai išradingai ir stilingai vedė spektaklio „Alisa stebuklų šalyje“ veikėjai Skrybėlius ir Češyro Katinas, o jiems padėjo teatralų gyvo garso grupė „Kopa“.

Apdovanojo penkis

Šventės metu įteiktos penkios „Padėkos kaukės“. Kam skirti apdovanojimus, sprendė komisija, įvertinusi visus bendruomenių pateiktus siūlymus.

Komisijos pirmininkė Sondra Simana, pasveikinusi „Kultūros fabrike“ susirinkusią teatro bendruomenę, pažymėjo, kad šiais metais dėl apdovanojimų buvo itin stiprios diskusijos, apgailestavo, kad nepavyko įteikti specialiojo „Sruogos“ prizo, nes dėl jo komisijos narių nuomonės itin išsiskyrė.

Taip pat buvo priminta, kad ne visi teatrai pateikė savo siūlymus laiku, dėl to ne visi puikūs Klaipėdoje sukurti spektakliai buvo nominuoti „Padėkos kaukėms“.

Komisijos sprendimu dvi „Padėkos kaukės“ buvo įteiktos Klaipėdos valstybiniam muzikiniam teatrui.

Geriausiu 2024-ųjų spektakliu pripažinta Philipo Glasso opera „Kelionė“, kurią sukūrė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro suburta tarptautinė menininkų grupė.

Dar viena „Padėkos kaukė“ skirta šio teatro užsakymu 2024 m. sukurto baleto „Legenda“ (choreografas Gaj Žmavc, kompozitorius Antanas Jasenka) scenografei Sigitai Šimkūnaitei už geriausią scenovaizdį.

Dar dvi „Padėkos kaukės“ įteiktos Klaipėdos dramos teatro kūrėjams.

Šio teatro aktorė Samanta Pinaitytė už Mokytojos vaidmenį Dmitrijaus Krymovo spektaklyje „Requiem“ pripažinta geriausia 2024 metų Klaipėdos aktore, o šio spektaklio režisierius D. Krymovas apdovanotas už geriausią režisūrinį darbą.

Penktoji „Padėkos kaukė“ už viso gyvenimo nuopelnus teatrui skirta Klaipėdos jaunimo teatro režisieriui ir pedagogui Valentinui Masalskiui.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.