Tradicinė Klaipėdos dramos teatro socialinė savaitė išaugo į mėnesį

Kasmet rudens viduryje Klaipėdos dramos teatre vyksta socialinės savaitės renginiai – juose koncentruotas dėmesys kuo didesniam žmonių su įvairiomis negaliomis įtraukimui į teatro veiklas

Šiemet savaitė išaugo į mėnesį, o jo centre – žymaus lenkų režisieriaus Grzegorzo Bralo vizitas.

„Kai kalbame apie socialinį mėnesį ar anksčiau apie socialinę savaitę, tai nereiškia, kad susitinkame ir šioje temoje pabūname tik kartą per metus – teatre su laiku vyksta vis daugiau įvairių socialinių projektų, jie tęstiniai ir jau tapę neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi“, – pasakojo kultūros projektų koordinatorė Lina Lencevičiūtė. Anot jos, socialinis mėnuo yra tiesiog koncentruotas paryškinimas to, kas ir taip vyksta teatre. Pavyzdžiui, jau nuo vasaros pradžios kelis kartus per savaitę teatre šurmuliuoja kūrybiškumo ugdymo studija, skirta nuo karo iš Ukrainos pasitraukusių ukrainiečių vaikams, teatro repertuare periodiškai pasirodo spektakliai su pritaikymu žmonėms, turintiems klausos negalią, teatro aktoriai jau ne kartą vyko skaityti pjesių į Lietuvos aklųjų bibliotekos Klaipėdos padalinį, šiemet pjesę skaitė net Panevėžio moterų pataisos namuose. „Nuolat plečiame pažinčių ratą su įvairiomis socialinėmis organizacijomis, matome, kad tai svarbu, ir stengiamės tai atliepti. Dažnai deklaruojame, kad esame atviras teatras, toks siekiame būti“, – sakė L. Lencevičiūtė.

Ją papildydama teatro kultūrinės veiklos ir žiūrovų aptarnavimo padalinio vadovė Kristina Žiogaitė minėjo, kad socialinė savaitė su laiku buvo proga atkreipti dėmesį į labai įvairią tematiką, „anksčiau kviesdavome po vieną ar du projektus, atidžiai su bendruomene analizavome savižudybės, klausos, regos negalios, Dauno sindromo temas. Subrandinome gražias draugystes su įvairiomis institucijomis“. Pašnekovė minėjo, kad teatro atvirumo siekiama ir praktinėje plotmėje, „norime, kad teatras būtų nuolat prieinamas visiems žmonėms, dėl to konsultavomės su regos, klausos ir judėjimo negalią turinčių organizacijų atstovais. Dažnu atveju patalpos atitinka standartą, bet standartas neatitinka realaus žmogaus su tam tikra negalia poreikio, tad stengiamės atsižvelgti į gaunamas pastabas ir sukurti patogias sąlygas kiekvienam teatro lankytojui. Taip pat kiekvieną sezoną paruošiame bent vieno naujo spektaklio surtitrus žmonėms, turintiems klausos negalią“, – lėtu, bet nuosekliu progresu džiaugėsi K. Žiogaitė.

Šiais metais socialinio mėnesio renginiai prasidės spalio 8 d. Lauros Šakurskytės-Žilinskienės spektakliu vaikams „Dantenija“. Šiame spektaklyje vaidina sutrikusio intelekto žmonių globos bendrijos „Klaipėdos viltis“ teatro „Drugelis“ ir „Taško teatro“ aktoriai. „Dantenija“ vaikų dantų priežiūrą ir jos iššūkius paverčia įspūdingu nuotykiniu pasakojimu.

Spalio 11 d. svečio iš Lenkijos, garsaus, savitą mokyklą turinčio Grzegorzo Bralo „Song of The Goat theatre“ koncertas-performansas „Kasandros pranešimas“. Svariausias dėmuo jame muzika, per garsų polifoniją su publika kalbės mitologinė realybė. „Siekdami tarptautiškumo, nuolat bendraujame ir ieškome ryšių ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Socialinius projektus organizuojame ne pirmą kartą ir matome, jog užsienyje negalios, socialinės integracijos ir kitos jautrios temos yra labai svarbios. Tad ir savo socialinio mėnesio programoje norime dalintis gerąja užsienio šalių patirtimi. Mums pasisekė, nes po tarptautinio teatro festivalio „TheATRIUM“ mums patiems paskambino „Song of the Goat Theatre“ atstovai ir pasiūlė projektą „Kasandros pranešimas“, jie gavo dalinį finansavimą iš Lenkijos institucijų kelionei ir kitoms išlaidoms, mums liko apgyvendinimo ir simbolinio honoraro išlaidų dalis. Jau turėdami patirties su minimo teatro įkūrėju, režisieriumi G. Bralu, neabejojome šio projekto sėkme“, – apie viešnagės aplinkybes pasakojo K. Žiogaitė.

Įdomi detalė – koncertas-performansas vyks vidurdienį, taip nutarta siekiant kuo didesnio prieinamumo, „taip patogiau ir žmonėms, turintiems įvairias negalias, tiems, kam reikia palydovų – bendraudami su socialinėmis organizacijomis supratome, kad vakariniai renginiai šiems žmonėms ne visada patogūs“, – neįprastą žymaus svečio renginio laiko pasirinkimą įvardino L. Lencevičiūtė.

G. Bralas Klaipėdos dramos teatre taip pat ves ir dvi kūrybines dirbtuves, vienos bus skirtos žmonėms, turintiems įvairias negalias, kitos – vaidybos ir režisūros studentams. Abiejose bus remiamasi šio režisieriaus išvystytu Bralo vaidybos metodu, kuomet koncentruojamasi į visų vaidybos aspektų aktyvinimą. Šis metodas yra pagrįstas suvokimu, kad visi vaidybos įrankiai, tokie kaip balsas, gestai, ritmas, vaizduotė bei energija, yra susiję tarpusavyje.

Spalio 13 d. socialinio mėnesio renginys už teatro ribų – Lietuvos aklųjų bibliotekos Klaipėdos padalinyje. Jo metu šeši aktoriai: Vida Kojelytė, Lina Krušnaitė, Edvardas Brazys, Eglė Barauskaitė, Vidas Jakimauskas ir Karolis Maiskis, skaitys Žemaitės pjesę „Trys mylimos“. Tokie skaitymai jau tapę tradiciniu ir laukiamu įvykiu – juose visada susiburia gausus klausytojų būrelis.

Spalio 15 d. Oskaro Koršunovo „Mūsų klasė“ (pagal Tadeuszo Słobodzianeko pjesę) bus rodoma su pritaikymu žmonėms, turintiems regos negalią. „Šį spektaklio parodymą remia Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS), taip pat jau antrus metu Kauno dramos teatras skolina spektaklio rodymui reikalingą sinchroninio vertimo įrangą, iš Kauno atvyksta aktorė, kuri skaitys LASS paruoštus garsinio vaizdavimo komentarus“, – vardijo L. Lencevičiūtė. Ji minėjo, kad spektaklio pritaikymas žmonėms, turintiems regos negalią, reikalauja nemažai pastangų – būtina paruošti garsinio vaizdavimo tekstą, turėti žmogų, gebantį tinkamai skaityti komentarus, turėti sinchroninio vertimo įrangą, be to, svarbu sudaryti sąlygas publikai prieš spektaklį susipažinti su scenografija, aktoriais.

Spalio 29 d. bus rodomas Lauros Grozos spektaklis „Saulės vaikai“ (pagal Maksimą Gorkį) su pritaikymu žmonėms, turintiems klausos negalią, tai reiškia, kad vaizdą lydės surtitrai.

Į visus spektaklius žiūrovai gali įsigyti bilietus www.bilietai.lt, o norinčius dalyvauti G. Bralo kūrybinėse dirbtuvėse kviečiame registruotis el. paštu [email protected] arba tel. + 370 659 07932

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder