Vienur į parodas laisvas įėjimas, kitur – su bilietu

Skaitytojai teigė įžvelgę nelygybę, kai už parodų lankymą vienose Kretingos miesto kultūrinėse erdvėse, tarkim Kretingos rajono ir Salantų kultūros centruose, Motiejaus Valančiaus viešojoje bibliotekoje, Pedagogų švietimo centre mokėti nereikia, o Kretingos muziejuje, norint patekti į parodą, tenka įsigyti bilietą visai ekspozicijai apžiūrėti.

Būtų sudėtinga reguliuoti srautus

„Pajūrio naujienos“ pasiteiravo Kretingos muziejaus vadovo Romando Žiubrio, kodėl muziejus apmokestina parodas, rengiamas parodų salėse, į kurias patenkama per Žiemos sodą, kavinę.

„Parodos mūsų muziejuje traktuojamos kaip muziejinė veikla, kuri yra apmokestinta. Mes siekiame, kad muziejus būtų lankomas ir kad žmonės į jį ateitų ne po vieną kartą.

Siekiame, kad būtų apsilankoma ne tik ekspozicijose, bet ir besikeičiančiose parodose, koncertuose. Ir jeigu norite tai pamatyti, kaskart reikia įsigyti bilietą, – kalbėjo R. Žiubrys. – Visai kas kita yra parodos atidarymas: tuomet kviečiami svečiai, ir, savaime suprantama, toks renginys nėra apmokestinamas.“

Vadovo žodžiais, rengiant parodas ar koncertus, naudojami muziejaus baldai, medžiagos, kiti reikmenys. Be to, į parodų sales patenkama per prieigas, kuriose jau yra išdėlioti eksponatai, taip pat – per Žiemos sodą. „Sudėtinga sureguliuoti lankytojų srautus: salių prižiūrėtojai juk nesekios parodos lankytojui iš paskos, kur jis eina. Galbūt žmogus norės pasinaudoti ir muziejaus tualetu, o priemonės, vanduo, elektra kainuoja“, – tvirtino pašnekovas.

Šiuo metu apsilankymas Kretingos muziejaus ekspozicijoje kainuoja 4,3 Eur, studentams ir moksleiviams – 1,6 Eur, senjorams – 2,4 Eur. Nuo gegužės 1 d. iki spalio 1 d. muziejaus lankymas suaugusiesiems kainuoja 5,4 Eur. „Tam, kad muziejaus lankymas būtų nemokamas, turėtų būti 100 proc. datuojama valstybės ar Savivaldybės, dabar gi patys turime užsidirbti specialiųjų lėšų įvairiems poreikiams“, – tvirtino R. Žiubrys.

Įstaigai kuria pridėtinę vertę

Tam, kad galbūt galėtų rengti nemokamas parodas, muziejui reikalinga atskira erdvė. R. Žiubrys palygino: Kultūros centras turi atskiras parodų sales, ir, kad lankytojai į jas patektų, jiems netenka eiti per didžiąją sceną.

Pasidomėjus, ar už galimybę surengti personalinę parodą kūrėjams tenka susimokėti, R. Žiubrys atsakė: „Kūrėjai pirmiausiai teikia prašymą, o mes, muziejaus specialistų komanda, apsvarstome – ar paroda atitinka muziejaus reikalavimus, meninį kūrinių lygį.

„Tuomet nuomos mokesčio iš kūrėjų neprašome, nes jų darbai įstaigai kuria pridėtinę vertę, padidindami jos lankomumą. Tačiau komerciniams renginiams, ypač – koncertams, galioja kitokia tvarka: muzikantai, kiti pramogų pasaulio žmonės naudojasi mūsų sukurta infrastruktūra, todėl privalo už ją susimokėti“, – muziejuje galiojančią tvarką dėstė R. Žiubrys.

Kretingos rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Dalia Činkienė, paklausta, kodėl vienose kultūros įstaigose vieni renginiai apmokestinti, kitose – ne, atsakė: „Kiekvienos kultūros įstaigos paslaugų įkainius nustato rajono Taryba.

Bilietų, edukacijų kainos yra iš anksto aptariamos su įstaigų vadovais, paliekant jiems teisę taikyti koeficientus į tam tikrus renginius.“ Šį kovą, teigė D. Činkienė, rajono Tarybos posėdyje vėl bus patvirtintos abiejų rajono kultūros centrų – Kretingos rajono ir Salantų, Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos, Kretingos muziejaus renginių, edukacijų kainos.

Siekia kuo gausiau pritraukti lankytojų

Kretingos rajono kultūros centro vadovė Kristina Rimienė tikino, jog jų siekis – kad kuo daugiau žmonių galėtų apsilankyti parodose, susipažintų ne vien su rajono, bet ir kitų šalies kūrėjų darbais, kad plėstų savąjį meno ir kultūros pažinimo pasaulį.

„Dėl to parodos pas mus nemokamos, specialiųjų lėšų užsidirbame iš komercinių renginių – koncertų, spektaklių, šokių vakarų, – kalbėjo ji, akcentuodama, kad centro parodų salės susidėvėjusios, reikalinga renovacija. – Į parodą atėjęs žmogus toje erdvėje turi jautis gerai: patogiai atsisėsti, pajusti meno teikiamą malonumą, o kitas, žvelgdamas į paveikslus, ir pamedituoti“.

Tačiau K. Rimienė pritarė nuostatai, kad parodos Kretingos muziejuje apmokestintos: „Muziejaus statusas kitoks, negu kultūros centrų, o ir eksponatams yra taikoma apsauga.“

Viešosios Motiejaus Valančiaus bibliotekos vadovė Birutė Karčauskienė tvirtino, kad jų įstaiga taip pat siekia pritraukti kuo gausiau lankytojų, dėl to teikia nemažai ir nemokamų paslaugų.

„Nors darbuotojams tenka patiems iškabinti ekspozicijas, parūpinti reikalingus baldus – naudojamos darbo jėgos sąnaudos, bet mūsų siekis – tarnauti Kretingos žmonėms ir svečiams, kad kuo geresnius įspūdžius išsineštų ar išsivežtų ne tik iš bibliotekos, bet ir mūsų miesto. Kuo daugiau grožio aplinkui, tuo daugiau ir gėrio mumyse“, – įsitikinusi B. Karčauskienė.

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder