Kurortinės savivaldybės skambina pavojaus varpais: situacija dėl ukrainiečių apgyvendinimo tampa vis sudėtingesnė

Kol Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) tikina, kad ras kur apgyvendinti iš kurortų perkraustomus ukrainiečius, pajūrio savivaldybės pabrėžia, jog situacija dėl apgyvendinimo vietų „tampa vis labiau komplikuota“. Pasak kurortinių savivaldybių, jau dabar absoliuti dauguma apgyvendinimo vietų – užpildytos.

 

Artėjant vasaros sezonui, iš kurortuose nuomojamų būstų iškeliami Ukrainos karo pabėgėliai. SADM teigia, kad pajūrio savivaldybėse iki birželio 1-osios iš dabartinių būstų planuojama iškelti šimtus ukrainiečių.

„Situacija dėl apgyvendinimo vietų tampa vis labiau komplikuota. Klaipėdoje absoliuti dauguma vietų užpildyta, dėl esamos situacijos nuolat ieškome naujų sprendimų, bendradarbiaujame su kitomis regiono savivaldybėmis ir dalį pabėgėlių nukreipiame ten.

Jeigu prireiktų kai kuriuos ukrainiečius perkraustyti dėl artėjančio vasaros sezono, o tokių pavienių atvejų gali būti, taip pat ieškosime optimaliausių variantų“, – Alfa.lt sakė Klaipėdos miesto savivaldybės meras Vytautas Grubliauskas.

Archyvų nuotr.

Savivaldybės turimos patalpos yra užpildytos, o privačiame sektoriuje rasti naujų vietų irgi labai sudėtinga.

Į Klaipėdos registracijos centrą nuo jų veiklos pradžios kreipėsi 8288 Ukrainos piliečiai, Klaipėdos meras teigė, kad didelė dalis jų apsigyveno privačiame sektoriuje, o dalis vyksta į kitas savivaldybes.

„Tačiau planuoti naujų srautų priėmimo savivaldybei ar savivaldybės įstaigoms priklausančiose patalpose jau nebegalime, savivaldybės turimos patalpos yra užpildytos, o privačiame sektoriuje rasti naujų vietų irgi labai sudėtinga – mūsų žiniomis „Stiprūs kartu“ jau apie mėnesį Klaipėdoje taip pat neberanda naujų gyventojų pasiūlytų vietų“, – tikino V. Grubliauskas.

Registracijos centras. BNS Foto

Apgyvendinimo sutartys baigsis, o kas toliau neaišku

Druskininkų savivaldybės vyr. komunikacijos specialistė Diana Sinkevičiūtė-Griežė Alfa.lt teigė, kad jų savivaldybėje šiuo metu yra daugiau kaip 600 ukrainiečių, visi jie gyvena privačiame sektoriuje.

„Mūsų turimais duomenimis, birželio mėn. pasibaigs 13-os šeimų sutartys su būstų savininkais, liepos mėnesį – 20-ies šeimų.

Druskininkų savivaldybėje nėra savivaldybei priklausančių objektų, tokių kaip mokyklų bendrabučiai ar pan., kur būtų apgyvendinti karo pabėgėlius iš Ukrainos po panaudos sutarčių su privačių būstų savininkais pasibaigimo“, – nuogąstavo pašnekovė.

Palangoje nuo birželio 1-osios iš dabartinių būstų planuojama iškelti apie 200 ukrainiečių

Archyvų nuotr.

Palangos savivaldybės administracijos atstovė spaudai Tamara Zaiceva teigė, kad planuojama perkraustyti penktadalį Palangoje apgyvendintų ukrainiečių.

„Palangos savivaldybėje nuo pat pirmųjų karo Ukrainoje dienų sudaryta ir veikia Pagalbos karo pabėgėliams, apsistojusiems Palangoje, koordinacinė grupė. Šio ryto duomenimis, Palangoje yra apsistoję 938 karo Ukrainoje pabėgėliai, iš jų 402 yra vaikai iki 17 metų amžiaus. Mūsų turimais duomenimis, dėl artėjančio vasaros sezono iš privačių būstų, kuriuose dabar apsistoję ukrainiečiai, teks išsikelti apie 200 žmonių“, – Alfa.lt sakė T. Zaiceva.

Archyvų nuotr.

Palanga. BNS Foto

Nė vienas į Palangą atvykęs ukrainietis gatvėje neliks.

Palangos savivaldybės atstovė tikino, kad situacija dėl karo pabėgėlių apgyvendinimo Palangoje „tikrai nėra paprasta“, tačiau kontroliuojama.

„Palangos miesto savivaldybė kartu su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija deda itin daug pastangų, kad šiems karo pabėgėliams būtų surasti kiti būstai.

Tuo tikslu ieškoma galimybių juos apgyvendinti valstybės pavaldume esančiuose poilsio namuose ar bendrabučiuose, tam panaudojamas ir Palangos savivaldybės žinioje esantis turtas.

Kiekvienu individualiu atveju yra sprendžiama ir ieškoma būdų padėti. Kiekvienam karo pabėgėliui yra ir bus pasiūlyta, kur apsigyventi.

Tuo atveju, jei visiems jau esamiems ir kasdien vis dar skaitlingai į Palangą atvykstantiems karo pabėgėliams nebeužteks vietų kurorte, siūlysime apsigyventi gretimose savivaldybėse – dėl to yra tariamasi su kitomis savivaldybėmis.

Nė vienas į Palangą atvykęs ukrainietis gatvėje neliks“, – komentuoja Palangos savivaldybės administracijos atstovė spaudai Tamara Zaiceva.

Didžioji dalis darbingo amžiaus Ukrainos pabėgėlių rado darbą Neringos savivaldybės įmonėse bei sezoninio verslo sektoriuje.

Neringos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Sigitas Šveikauskas teigė, kad šiuo metu Neringoje gyvena 164 karo pabėgėliai iš Ukrainos – 113 jau suteiktas apgyvendinimas savivaldybės pasiūlytose patalpose.

Archyvų nuotr.

Neringos meras darius Jasaitis ir Sigitas Šveikauskas (kairėje)

„Šią savaitę savivaldybės patalpose bus apgyvendinti dar 4 asmenys. Kiti Ukrainos pabėgėliai gyvena patalpose, kurias suteikė Neringos gyventojai, su kuriais sudarytos ilgalaikes nuomos sutartys“ – Alfa.lt sakė S. Šveikauskas.

Ukrainiečių apgyvendinimui Neringos savivaldybės administracija karo pabėgėlių apgyvendinimui naudoja poilsio namus „Medikas“.

„Kurorto bendruomenės pastangomis šiuos poilsio namus panaudos pagrindais vienerių metų laikotarpiui Neringos savivaldybės administracijai perdavė Sveikatos apsaugos ministerija.

Šis valstybės turtas savivaldybei laikinai perduotas būtent neatlygintinam Ukrainos piliečių apgyvendinimui.

Siekiant sudaryti kuo tinkamesnes sąlygas ukrainiečių kokybiškam ir visaverčiam gyvenimui šiose patalpose, Neringos gyventojai, verslas ir savivaldybė nupirko trūkstamus baldus ir buitinę techniką.

Didžioji dalis darbingo amžiaus Ukrainos pabėgėlių rado darbą Neringos savivaldybės įmonėse bei sezoninio verslo sektoriuje“, – tikino Neringos savivaldybės atstovas.

Archyvų nuotr.

Registracijos centras. BNS Foto

Valstybės turimas nekilnojamasis turtas apgyvendinimui bus naudojamos tik tuomet, kai „Stiprūs kartu“ neturės pasiūlyti tinkamo būsto.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tikino, kad per organizaciją „Stiprūs kartu“ jau yra apgyvendinti apie 27,2 tūkst. ukrainiečių. Šiandien „Stiprūs kartu“ gali pasiūlyti būstą dar maždaug 4 tūkst. karo pabėgėliams iš Ukrainos.

„Valstybės turimas nekilnojamasis turtas – bendrabučiai, mokyklos ir kitos patalpos – apgyvendinimui bus naudojamos tik tuomet, kai „Stiprūs kartu“ neturės pasiūlyti tinkamo būsto“, – sakė SADM komunikacijos skyrius.

Ministerija tikino, kad jeigu ukrainiečiams, gyvenantiems kurortinėse savivaldybėse, nepavyksta surasti būsto per „Stiprūs kartu“, tuomet jiems siūlomi būstai, esantys šalia kurortinių savivaldybių.

„Dalis ukrainiečių šeimų iš Palangos buvo perkelti į Kretingą, Šilutę, Pakruojį“, – sakė SADM atstovas.

Pasak ministerijos atstovo, prieš perkeliant ukrainietį į kitą savivaldybę, įvertinama, ar žmogus dirba, ar vaikai lanko švietimo įstaigą, „jei dirba, stengiamasi surasti būstą tame pačiame mieste ar bent toje savivaldybėje“.

Kretingos rajono savivaldybėje Lietuvos migracijos informacinės sistemos duomenimis gyvena 352 pabėgėliai. 8 žmonės jau gyvena Kretingos verslo ir technologijų bendrabutyje, dar 4 planuoja persikelti iš Palangos gegužės pabaigoje.

„Kol kas neturime duomenų, kad Kretingos rajono gyventojai, pas kuriuos gyvena iš Ukrainos atvykę karo pabėgėliai, norėtų nutraukti sudarytas panaudos sutartis ir dėl artėjančio vasaros sezono iškeldinti ukrainiečius. Iškilus problemoms, bus ieškoma sprendimų.

Jei būtų skirtas papildomas finansavimas, papildomai apgyvendinimui būtų galima pritaikyti šiuo metu uždarytą Piliakalnio pagrindinę mokyklą“, – teigė savivaldybės Civilinės saugos ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotoja Renata Jonauskienė.

Alfa.lt

Gemius

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder