36 metų pacientė, serganti storosios žarnos vėžiu, dalijasi "labai painiu" pirmuoju simptomu
Dauguma žmonių dėl vėžio pradeda nerimauti tik sulaukę vyresnio amžiaus, tačiau pastaruoju metu JAV gydytojai pradėjo pastebėti nerimą keliančią naują tendenciją, kad gaubtinės žarnos vėžiu serga jaunesni 20, 30 ir 40 metų suaugusieji.
Naujame interviu žurnalui "Today" antros klasės mokytoja Stefanija Frost (Stefania Frost) atskleidė, kad ji pati tapo šios nerimą keliančios tendencijos dalimi, kai jai, 36 metų amžiaus, buvo diagnozuotas storosios žarnos vėžys.
Vienintelis jos įspėjamasis ženklas? "Labai painus" pirmasis simptomas.
Frost, kuriai dabar 40 metų ir kuri dėsto Valtame, Masačusetso valstijoje, pasakojo, kad jos istorija prasidėjo 2020 m. birželį, kai kitą dieną po to, kai jos šeima susirinko į kepsnių vakarėlį, ji pastebėjo skausmą dešiniajame šone.
"Maniau, kad tai kažkas, ką suvalgiau, arba kokia nors skrandžio liga, - sakė ji "Today".
Tačiau kai po savaitės skausmas nepraėjo, Frost nusprendė užsirašyti pas gydytoją. Ji sakė, kad iš pradžių ją nusiuntė atlikti vaizdų, manydami, kad tai gali būti apendicito simptomas.
Tačiau atlikus skenavimą paaiškėjo, kad aplink gaubtinę žarną yra uždegimas, todėl gydytojas taip pat paskyrė jai kolonoskopiją.
Būtent po kolonoskopijos Frost sužinojo naujieną, kurios niekada nesitikėjo.
"Po jos gydytojas su manimi pasikalbėjo. Aš tik prabudau, o jie pasakė, kad storojoje žarnoje yra auglys", - prisiminė ji ir pridūrė, kad dėl pandemijos protokolų tuo metu kambaryje negalėjo būti jos vyras ar dukra. "Buvo tikrai sunku ir labai painu".
Jai buvo diagnozuotas trečios stadijos storosios žarnos vėžys ir pranešta, kad jis išplitęs ir į limfmazgius - visa tai buvo netikėta Frost, kuriai buvo tik 36 metai ir kuri nejautė jokių kitų simptomų.
Praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai ji pirmą kartą pastebėjo skausmą dešinėje pusėje, liepos viduryje Frost buvo operuota, kad būtų pašalintas storosios žarnos auglys ir išimti 49 limfmazgiai, rašo "Today".
Frosto istorija greičiausiai nėra tokia neįprasta, kaip galite manyti. Sausio mėnesį Amerikos vėžio draugija (ACS) išleido naują ataskaitą, kurioje atskleidė, kad didėjantis storosios žarnos vėžio (kuris gali prasidėti storojoje arba tiesiojoje žarnoje ir dažnai vadinamas tik storosios žarnos vėžiu) atvejų skaičius tarp jaunesnių suaugusiųjų "sparčiai pakeitė jaunesnių nei 50 metų suaugusiųjų mirtingumo tendencijas".
ACS duomenimis, dėl to storosios žarnos vėžys iš ketvirtos vietos tarp jaunesnių vyrų ir moterų mirties nuo vėžio priežasčių tapo pirma vieta tarp vyrų ir antra tarp moterų.
"Deja, kiekvienais metais tai tampa vis didesne problema", - "The New York Times" sakė daktaras Maiklas Čečinis (Michael Cecchini), vienas iš virškinamojo trakto vėžio centro kolorektalinės programos vadovų ir Jeilio vėžio centro gydytojas onkologas, pažymėdamas, kad ankstyvosios stadijos kolorektalinis vėžys nuo devintojo dešimtmečio vidurio kasmet didėja maždaug 2 proc.
Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kodėl šis skaičius didėja. Kai kurie nurodo genetinius, gyvenimo būdo ir mitybos pokyčius, tačiau daugelis ekspertų tvirtina, kad nė vienas iš jų negali visiškai paaiškinti ankstyvojo storosios žarnos vėžio atvejų skaičiaus didėjimo.
"Daugelį šių rizikos veiksnių, pavyzdžiui, rūkymą, reikia veikti ilgą laiką, kol išsivysto vėžys", - NYT sakė Andrea Cercek, viena iš Memorial Sloan Kettering vėžio centro jaunų kolorektalinių ir virškinamojo trakto vėžio atvejų centro direktorių.
Cercek pridūrė, kad daugelis 20-30 metų pacientų neatitinka įprastų šio vėžio rizikos grupių.
"Daugelis mūsų pacientų yra sportininkai", - sakė ji. "Daugelis jų niekada nebuvo sunkūs, net vaikystėje".
Nors ekspertai bando nustatyti, ar dėl to gali būti kalti kiti aplinkos veiksniai, gydytoja onkologė Aparna Parikh (Aparna Parikh), Frosto onkologė ir "Mass General Brigham" jaunų suaugusiųjų kolorektalinio vėžio centro medicinos direktorė, "Today" sakė, kad dar viena didelė problema - dažnai "labai vėluojama diagnozuoti" jaunų pacientų vėžį.
Kaip paaiškino Parikh, jauni žmonės gali manyti arba gydytojai jiems sako, kad jie serga kažkuo mažiau rimtu, pavyzdžiui, hemorojumi ar dirgliosios žarnos sindromu, net jei jie turi simptomų, susijusių su storosios žarnos vėžiu, kaip Frost.
Pasak Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC), nepraeinantys pilvo skausmai, skausmai ar spazmai yra dažni storosios žarnos vėžio požymiai.
Parikh sakė, kad tokio pobūdžio skausmo nereikėtų ignoruoti. Kiti galimi storosios žarnos vėžio simptomai, į kuriuos turėtumėte atkreipti dėmesį, yra nepaaiškinamas svorio kritimas, kraujas tiesiojoje žarnoje ar išmatose ir nepaaiškinama anemija, teigia onkologas.
M. Frost, kuriai beveik ketveri metai po storosios žarnos vėžio diagnozės nustatymo, sakė, kad ragina savo draugus rimtai žiūrėti į savo sveikatą.
"Stengiuosi kitiems žmonėms, ypač savo draugams, pasakyti: "Eikite atlikti kolonoskopiją, kai jums bus 45-eri", - sakė ji.
Ji pridūrė, kad jei pastebėjote susirūpinimą keliantį simptomą, kreipkitės į gydytoją greičiau, o ne vėliau - su tuo sutiko ir Parikh.
"Klausykite savo kūno. Ir ginkite save, jei nesate tikri", - patarė onkologė.
Rašyti komentarą