5 paprastos bendravimo taisyklės: kaip išmokti klausytis?

Kad pokalbis būtų įdomus, turi pasistengti ne tik pasakotojas. Juk sugebėjimas išklausyti – taip pat didelis menas.  Ir jo verta mokytis.

 

Geras pokalbis palieka pasitenkinimo ir abipusio supratimo jausmą. Norite, kad kiti jus laikytų puikiu pašnekovu? Mokykitės klausytis to, su kuriuo kalbatės. Tam reikia įsidėmėti penkias pagrindines taisykles.

1. Sukurkite saugumo atmosferą

Geras klausytojas sukuria aplink save saugią aplinką. Su juo galite būti tikri, kad jis nepakenks jums – nepasmerks, neapkaltins, nesukritikuos, nepriekaištaus ir neužmins ant „skaudamos nuospaudos“.

Tai nereiškia, kad mums reikia sutikti su viskuo, ką sako kitas, kad negalima išsakyti savo nuomonės.

Bet kai apima noras paprieštarauti, nutraukti pašnekovą ir grubiai atsikirsti, reikia prisiminti Hipokrato žodžius: „Nepakenk!“

2. Vartokite patvirtinančius žodžius: „žinoma“, „taip, tikrai“, „suprantu“

Taip parodysite žmogui, kad priimate ir suprantate jį. Tai nereiškia, kad jūs visiškai su viskuo sutinkate, tačiau tokie paprasti žodžiai padeda pasakotojui pasijusti saugiam.

3. Rodykite susidomėjimą

Tai yra maloniausia „aktyvaus klausymo“ dalis. Užuot linksėję galva ir laukę, kada ateis eilė pakalbėti, galite labai atidžiai įsiklausyti, gaudyti įdomias informacijos nuotrupas ir užduoti klausimus. Įsivaizduokite, kad esate žurnalistai.

Tikslinkite, kas įvyko, kada, kaip ir kodėl. Paprašykite pateikti pavyzdžių ir papasakoti smulkiau.

Pasiduodami savo prigimtiniam smalsumui ir klausinėdami, mes ne tik parodome, kad girdime pašnekovą, bet ir padarome jo pasakojimą tikrai įdomų mums.

4. Klausykitės visu kūnu

Klausydami kito žmogaus, mes neretai stengiamės  atlikti dar kelias užduotis. Žvilgčiojame į telefono ar televizoriaus ekraną, peržvelgiame socialinių tinklų naujienas. Ir taip atitrūkstame nuo pašnekesio. Toks elgesys yra nemandagus.

Taip mes tarsi duodame jam suprasti, kad skusti bulves ar rašyti pranešimus šiuo momentu mums yra svarbiau už pokalbį su juo.

Taip, tikrai sunku nustoti ką nors daryti pokalbio metu, nes klausymas yra pasyvus procesas.

Tenka sėdėti ir klausytis. Atrodo, kad mes nieko nedarome. Tačiau įtraukdami į pokalbį visą kūną, mes parodome savo susidomėjimą. O pašnekovas tikrai pastebės ir pajus, kad visas jūsų dėmesys dabar priklauso tik jam.

5. Ieškokite informacijos tarp eilučių

Tai jau aukštesnis komunikacijos lygis – stebėti neverbalinius kalbančiojo kūno signalus.  Pastebėti, kai pašnekovo veido išraiška „ginčijasi“ su jo žodžiais. Galbūt jis šypsosi, kol šneka apie kažką liūdno.

Galbūt jo kvėpavimas ar intonacijos staiga pasikeičia pokalbio viduryje arba jis sukryžiuoja rankas ant krūtinės ir nukreipia žvilgsnį į šalį. Ką daryti? Yra būdų, kaip elgtis tokiu atveju ir su tokia informacija, kurią gavote. 

Klausinėkite, klausykitės visu kūnu ir venkite vertinimų ir kritikos. Ir jūs tapsite tikru bendravimo meistru, rašo „Psychologies“.

 

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder