Sena patarlė, tikriausiai kilusi iš senovės Romos, sako: "Tyla yra auksas".
Publicistė Mia Zhang žurnalo "Hack Spirit" puslapiuose parengė 9 tipines situacijas, kai tikrai geriau patylėti, nei ką nors pasakyti.
1) Karšto ginčo metu
Visi esame tai patyrę. Įsitraukę į karštą ginčą, aistros verda ir balsai kyla. Tokiomis akimirkomis kyla pagunda viską išlieti ir pasakyti viską, kas tik šauna į galvą.
Tačiau patikėkite, būtent tokiose situacijose tyla gali būti geriausias jūsų draugas. Stiprių emocijų išprovokuoti ginčai retai kada duoda produktyvių rezultatų. Vietoj to jie gali peraugti į santykių suirutę, jei tokia yra, ir ilgalaikį priešiškumą.
Pasirinkimas tylėti nereiškia, kad sutinkate su pralaimėjimu. Tai reiškia, kad renkatės toliau neaštrinti situacijos ir suteikiate abiem pusėms laiko atvėsti ir iš naujo išnagrinėti problemą šaltesniu protu.
2) Kai nesate visiškai informuoti
Mia Zhang cituoja šią situaciją iš savo patirties, kai ji prisijungė prie projekto viduryje darbo ir labai norėjo prisidėti. Tačiau nebuvo pakankamai informuota apie ankstesnius darbo etapus.
"Ne iki galo suprasdamas visas detales, išsakiau keletą minčių. Kambarys nutilo. Pasirodo, mano pasiūlymai jau buvo aptarti ir atmesti dar prieš man prisijungiant prie komandos. Man buvo gėda ir esu tikras, kad tą dieną nukentėjo mano patikimumas", - prisiminė publicistas.
Taigi, iš šio pavyzdžio galima daryti išvadą, kad daug geriau klausytis, mokytis ir tik tada prisidėti, kai visiškai suprantate situaciją.
3) Kai klausytis yra svarbiau
Pokalbio metu, ypač kai kitas žmogus dalijasi asmenine patirtimi arba išreiškia savo jausmus, svarbu patylėti ir iš tikrųjų klausytis.
Taip ne tik parodysite pagarbą kalbančiam asmeniui, bet ir įsisavinsite daugiau informacijos, taip prisidėdami prie geresnio supratimo ir empatijos.
4) Kai esate sielvarto akivaizdoje
Kai kas nors, kas mums rūpi, tai išgyvena, dažnai jaučiame poreikį ką nors pasakyti, bet ką, kad palengvintume jų skausmą. Tačiau, tiesą sakant, tokiomis akimirkomis ne visada yra žodžių.
Kartais viskas, ko reikia liūdinčiam žmogui, - kad kas nors būtų šalia, dalytųsi su juo tyla. Bandymas užpildyti tylą banalybėmis ar patarimais dažnai gali atrodyti nenuoširdus ar net paniekinantis jų skausmą.
Vietoj to, jūsų tylus buvimas gali suteikti jiems jaukią erdvę liūdėti ir jaustis suprastiems, nereikalaujant atsakyti ar aiškinti savo jausmų.
5) Kai laikas netinkamas
Galbūt turite puikų atsakymą, įžvalgiausią komentarą ar juokingiausią pokštą, bet jei laikas netinkamas, geriau patylėti.
Pagalvokite apie situaciją, kai kas nors išreiškia rimtą susirūpinimą arba nusivylimą. Tai gali būti ne pats geriausias laikas praskaidrinti nuotaiką juokaujant ar paliečiant nesusijusią temą.
Jei nesate tikri, ar jūsų žodžiai bus gerai priimti, geriausia patylėti, kol ateis tinkamas laikas.
6) Kai kam nors kitam reikia dėmesio
Gyvenimas kupinas triumfo ir šventės akimirkų. Išleistuvės, paaukštinimas, sužadėtuvės - sąrašas tęsiasi.
Būtent šiais momentais dažnai jaučiame poreikį pasidalyti savo patirtimi ar patarimais.
Tačiau kartais svarbiausia yra tiesiog atsitraukti ir leisti žmogui, atsidūrusiam dėmesio centre, mėgautis savo akimirka.
Jūsų vaidmuo tokiomis akimirkomis - išklausyti, pasidžiaugti ir įvertinti jų sėkmę.
7) Kai žodžiai gali padaryti daugiau žalos nei naudos
Mia Zhang kaip pavyzdį pateikia situaciją iš savo patirties. Jos draugė išgyveno sunkų išsiskyrimą, todėl Mija bandė padėti patarimais, remdamasi savo patirtimi, tačiau galiausiai dar labiau nuliūdino draugę.
"Tuomet supratau, kad kartais, net ir turėdami geriausių ketinimų, savo žodžiais galime padaryti daugiau žalos nei naudos. Sudėtingose ir jautriose situacijose dažnai geriau išklausyti, o ne duoti neprašytų patarimų", - sakė ji.
8) Kai reikia pamąstyti
Gyvenimas gali būti greitas ir chaotiškas, todėl dažnai jaučiame poreikį nedelsiant reaguoti ir žinoti visus atsakymus.
Tačiau kartais geriausia, ką galite padaryti, tai žengti žingsnį atgal ir padaryti pauzę apmąstymams.
Rašyti komentarą