Ji - intuicija, jis - protas. Jis mėgsta arklių lenktynes, ji - sėdėti prie židinio. Jai labiau patinka vakare, o jam - ryte, apie septintą.
Visi išvardyti faktai gali tapti tiek skyrybų priežastimi, tiek erdve vienam kitą praturtinti. Sveikoje santuokoje santykiai kuriami keičiantis energija.
Nesveikoje - energetinės srovės teka nelygiai, ir kažkas kažką apvaginėja.
Ne taip svarbu, kiek kuriam metų, kiek kuris turi pinigų banke ir kuris kaip įsivaizduoja idealų poilsį. Svarbu, kad žmonės galėtų bendrauti ir efektyviai susitarti. Ir jeigu, nepaisant nieko, jiems gera kartu - jie kartu ir liks.
... žmona vyresnė
Viskas priklauso nuo to, kokiu pagrindu atsiranda santykiai. Populiariausias variantas - vadovaujanti žmona-"mama" ir pavaldinys vyras-"sūnus".
Vyras, kuris veda daug vyresnę moterį, dažnai būna užaugęs šeimoje, kur dominavo motina, ir nuo vaikystės priprato paklusti moteriai. Vesdamas jis keičia vieną globėją į kitą.
Ši santuoka gyvybinga tol, kol (ir jeigu) jaunuolis "užauga" ir užsimano pakeisti vaidmenis bei pats tapti solidžiu vyru ir tėvu.
Antrasis tokios poros vedybinio gyvenimo siužetas - "mamai" nusibos jos "motinystė" ir ji panorės vėl tapti silpna, jaunesnė ir globojama.
Teisybės dėlei reikia pasakyti, kad "sūnūs" užauga dažniau, negu "mamoms" nusibosta "motinystė". Santuokoje viskas kaip gyvenime: "vyrai-sūnūs" kur kas dažniau palieka "žmonas-motinas" pirmieji.
Trečiasis scenarijaus variantas - laimingas. Jeigu abu sutuoktinius dešimtmečiais tenkina toks vaidmenų pasiskirstymas, tai ir santuoka trunka dešimtmečius.
... vyras vyresnis
Atvirkščias amžiaus mezaljanso variantas dar gyvybingesnis. Juk vaidmenys tokioje sąjungoje panėši į standartinę schemą: vyras-tėtis daug vyresnis ir jau vien todėl viršesnis.
Jis tam tikra prasme veda dukterį - t. y. jo dukters amžiaus moterį. Jis išlaiko grynai vyrišką dominuojantį vaidmenį, taigi jokios maišaties čia nėra.
Povandeninių akmenų, žinoma, yra ir čia. Vienas didžiausių spąstų - pažeisti energijos mainai tarp sutuoktinių.
Vyras globoja, rūpinasi, padeda patarimais ir išmintingu žodžiu, atleidžia klaidas, kenčia "dukters" paikystes ir apskritai - demonstruoja kantrybės stebuklus.
Jeigu atsakomojo veiksmo nėra ir jauna žmona nenori būti atsakinga už santuoką taip pat, kiek ir vyras, jų santykiams anksčiau ar vėliau ima grėsti iširimas.
Galima ir atvirkščia situacija. Jeigu vedybos vyrui tėra priemonė pasirūpinti savo senatve, toks planas pasmerktas žlugti.
Toks vyras tarsi maitinasi gyvenimiškuoju optimizmu nieko neduodamas mainais.
Kuriam tai nusibos pirma - nežinia. Arba vyras nuvargs nuo triukšmingų vakarėlių, arba žmona pavargs nuo jo niurzgėjimo.
Jeigu moteriai tenka sulėtinti savo ritmą dėl sutuoktinio, o jam - pagreitinti dėl jos, tai vargina ir erzina abu.
Sėkmingas atvejis: kai ritmai sutampa. Jeigu vyras išties jaunas kūnu ir siela - nuostabu. Taip būna. Ir vyrai veda į dukteris tinkančią žmoną, ir laimingai su ja gyvena.
... vyras turtingas
Dėl vaidmenų tokioje santuokoje viskas gerai. Turtingas vyras ne tik viršesnis pagal lyties teises. Jis dar ir visagalis. Atrodytų, už jo - kaip už sienos. Keista, bet dažnai moteriai ji tampa raudų siena.
Materialinis indėlis, kurį atneša kiekvienas iš sutuoktinių į šeimyninį gyvenimą, toks nelygus, kad to neįmanoma nepastebėti.
Svarbi ir vertinga moteris tokioje santuokoje jaučiasi tik tol, kol yra kūdikio motina. Mat misijos, kurią ji vykdo, daugiau niekas negali įvykdyti.
Deja, vaikai (netgi savi) paprastai greitai auga. Kuo mažiau interesų turi tokia už sienos gyvenanti žmona, tuo stipresnis jos nerimas. Kas aš? Kam aš reikalinga savo vyrui? Ar aš jo verta?
Tie ir kiti dar nemalonesni klausimai kyla žmonai, likusiai šeimininke dėl išskirtinai materialinės sutuoktinio sanklodos.
Savivertė tokioje situacijoje labai šokinėja arba visiškai nunyksta. Gyventi ramiai tokioje santuokoje žmona gali tik tuo atveju, jeigu ji atras priežastį laikyti save vertinga, kad ir kokios grandiozinės būtų vyro pajamos.
Variantų nedaug. Vienas jų - užsirašyti į amžinas motinas. Gerai apsirūpinusios šeimos dažnai būna daugiavaikės. Ir tai toli gražu ne visada paaiškinama tik meile vaikams.
Begalinė atžalų kūdikystė - nuostabus būdas moteriai ilgai likti nepakeičiamai. Geras ėjimas, bet ne panacėja. Kad ir kiek būtų vaikų, jie vis tiek auga.
Antras savęs įtvirtinimo variantas - tapti asmenine vyro sekretore. Neblogas būdas tapti nepakeičiamai, jeigu, žinoma, žmona tam turi būtinų savybių: yra darbšti, punktuali, kruopšti, dėmesinga, diplomatiška ir gerai atrodo.
Trečias variantas atrasti save santuokoje su turčiumi (pats laimingiausias ir sudėtingiausias) - pradėti savo verslą.
... žmona - paika
Tokios sąjungos pavojai tie patys kaip Pigmaliono ir Galatėjos.
Investuoti savo energiją į moterį galima be galo be krašto. Dažniausiai tokie Pigmalionai nepavargsta metų metais: jie moko savo žmonas, auklėja jas ir aiškina, kaip gyventi. Galatėja gali į tai žiūrėti rimtai, gali likti ir parko skulptūra - kitaip tariant, negrąžinti į ją įdėtų energijos sąnaudų.
Pirmuoju atveju santuoka turi visas galimybes tapti harmoninga. Antruoju - yra visi šansai jai griūti. Jeigu Galatėja neatiduos energijos, kurią gavo iš Pigmaliono, šis atšals ir išeis. Pas kitą Galatėją.
Bet moterys, laimei, dažnai padarytos iš labai lanksčios medžiagos. Ypač kvailos moterys. Taigi įmanoma, kad stebuklinga metamorfozė iš tikro įvyks.
... vyras - paikesnis
Iš tiesų visiškai negyvybinga sąjunga. Galbūt toks tipas būtinas moteriai tam, kad ši save įtvirtintų: šalia protingo ir sėkmingo vyro ji jaustųsi neadekvačiai.
Nepertraukiamas rungtyniavimas ją sekina, o nusiraminti dėl to, kad kažkas už ją protingesnis, ji negali dėl savo kompleksų. Tada ji pasirenka "berniuką-bokso kriaušę", kuris jai atstoja "intelektualinės" mankštos aikštelę.
Jeigu vaikinas nevisiškai kvailas - jis greitai išeis pats.Jeigu kvailas - juo labiau išeis: juk kasdien suvokti, kad esi kvailesnis už žmoną - mažų mažiausiai skaudu.
Rašyti komentarą