Archeologai džiaugiasi "svajonių atradimu" - netoli Kairo atkastas sarkofagas

Jis tūkstančius metų gulėjo laidojimo kameroje, netrukdomas. Dabar netoli Kairo, giliai po smėliu, iškilo nepaprastas egiptietiškas sarkofagas. Archeologai jį vadina nepaprastai svarbiu "svajonių atradimu".

Ant milžiniško granito sarkofago yra užrašai, skirti Ptah-em-wia, vadovavusiam galingiausio Egipto faraono karaliaus Ramzio II iždui.

Kairo universiteto Archeologijos fakulteto profesorė emeritė Ola El Aguizy jį atrado Sakkaroje, senoviniame nekropolyje, esančiame maždaug už 20 mylių į pietus nuo Kairo.

Praėjusiais metais O. El Aguizy, kuri vadovauja archeologinei misijai šioje vietovėje, atkasė paviršinį Ptah-em-wia kapą.

Dabar ji rado jo požeminę laidojimo kamerą su sarkofagu, kuri gali atskleisti daugiau apie tuos, kurie valdė Egiptą po Tutanchamono.

Kapavietės kiemo centre El Aguizy komanda pastebėjo vertikalios šachtos viršūnę, kuri leido manyti, kad tai praėjimas į laidojimo kamerą.

Tačiau paaiškėjo, kad ši šachta yra tokia gili (8 m), kad prireikė savaitės, kol, naudojant kibirą, pritvirtintą prie rankinės virvinės gervės, pavyko ištraukti visą smėlį

. Tada El Aguizy įsispraudė į tą kibirą ir pavojingai lėtai nusileido į šachtą.

Apačioje ji apstulbo radusi sarkofagą.

Viską užfiksavo "National Geographic" kameros, filmuodamos naujausią kasinėjimų sezoną aštuonių dalių dokumentiniam serialui "Dingę Egipto lobiai", kuris pradedamas rodyti spalio 2 d.

Rasti visą sarkofagą originalioje kapavietėje yra neįtikėtinai retas dalykas. El Aguizy sakė "Observer":

"Šio sarkofago atradimas originalioje laidojimo šachtos vietoje buvo labai įdomus, nes tai yra kapo savininko sarkofagas, o taip būna ne visada.

Kartais sarkofagas būna skirtas kitam asmeniui vėlesniu laikotarpiu, kai kapavietė buvo naudojama vėlesniais laikotarpiais.

Tačiau šį kartą taip nėra."

Ji sakė, kad hieroglifuose išvardyti Ptah-em-wia titulai pabrėžia jo artumą karaliui, o tai įrodo, kad jis atliko "labai svarbų vaidmenį to meto administracijoje".

Ji pridūrė, kad ant sarkofago iškaltos dievybių emblemos, įskaitant dangaus deivę Nut ant dangčio, kuri išskleistais sparnais dengia skrynią, kad apsaugotų mirusįjį.

Dabar jos komanda jį tyrinės, kad atskleistų visą Ptah-em-wia gyvenimo istoriją.

Harvardo universiteto egiptologijos profesorius Peteris Der Manuelianas sakė: "Sakkaras yra vienas svarbiausių karališkųjų ir nekarališkųjų kapinių per visus Egipto istorijos tūkstantmečius.

Ši Egipto komanda papildė dar vieną svarbų šios vietos istorijos skyrių."

Oksfordo universiteto leidykla netrukus išleis Manueliano knygą "Pasivaikščiojimas tarp faraonų":

Dokumentinio serialo prodiuseris Tomas Kukas (Tom Cook) atidavė pagarbą El Aguizy ir jos "pasakiškam atradimui": "Ji yra močiutė, jai jau 70 metų, ir ji vis dar eina ten, kur dirba šį tikrai gana pavojingą darbą."

Pažymėdamas, kad buvo nulaužta dalis dangčio, o tai rodo, kad senovės kapų plėšikai pavogė laidojimo lobius, jis sakė: "Kapavietės buvo taip dažnai apiplėšinėjamos kapų plėšikų, kad nebuvo jokios garantijos, jog ten bus kas nors įdomaus.

Todėl tik pasiekę paskutinę kamerą jie suprato, kad ten tikrai yra kažkas įspūdingo."

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai
Sidebar placeholder