Mūsų amžiuje pinigų gali rastis tiesiog iš oro. Bitkoinai, tinklaraštininkai, vaizdo įrašų kūrėjai, pardavinėjantys kompiuterinę animaciją už milijonus dolerių...
Kai kada atrodo, kad žmonės, kaip senovėje, stropiai kepantys duoną, statantys namus ir mokantys vaikus - tiesiog kažkokie apgailėtini nevykėliai, senienos.
Tačiau anksčiau ar vėliau visi virtualūs finansiniai burbulai sprogsta - ir čia jau sunku nepajusti piktdžiugos.
Milijono verta idėja
Elizabet Holms (Elizabeth Holmes) gimė neeilinėje šeimoje. Jos tėvas buvo stambios JAV energetikos kompanijos prezidentu, vėliau dirbo valstybinėje aplinkosaugos agentūroje, mama - JAV Kongrese.
Taigi, Liz buvo aukšto rango valdininkų dukra. Visai nekeista, kad ji, baigusi mokyklą, įstojo į vieną „kiečiausių" šalies universitetų - Stanfordo, tiesa, pasirinko „neprestižinį" Chemijos technologijų fakultetą.
Ji buvo gražutė blondinė, tačiau toli gražu ne kvaila. Jau pirmaisiais studijų metais Elizabet ne tik mokėsi, bet ir mezgė labai naudingas pažintis.
Ji nuvyko į festivalį „Burning Man", į kurį vasarą suvažiuoja visas Silicio slėnis ir šiaip jaunasis Amerikos elitas, ir ten „apaugo" tikrai rimtomis pažintimis.
Netrukus E.Holms galvoje gimė drąsi idėja. Tiesa, kai kas įtarinėja, kad idėja gimė nes jos, o būsimojo meilužio Ramešo Balvanio (Ramesh Balwani), su kuriuo susipažino tą vasarą, galvoje.
Elizabet nutarė steigti nedidelį medicinos startuolį - bendrovę, kurios veiklos esmė bus mažyčio kraujo lašo tyrimai. Idėja buvo patraukli tuo, kad JAV kraujo tyrimai - uždara ir monopolizuota rinka.
Joje dirba vos dvi stambios bendrovės - „Quest Diagnostics" ir „LabCorp". Jų abiejų pelno suma per metus sudaro apie 17 mlrd. dolerių. E.Holms užsibrėžė sugriauti šią monopoliją, pradėjusi gaminti tam tikrą „stebuklingą" pleistrą, kurį naudojant tyrimams nereikės vaikščioti į laboratoriją, švirkštų ir brangios įrangos.
Idėja buvo tiesiog puiki. Išskyrus vieną „detalę" - Elizabet visiškai neįsivaizdavo, kaip ją įgyvendinti. Be to, jos mokslinis vadovas Stanforde iš karto pasakė, kad atlikti tyrimus turint labai mažą kraujo kiekį, tik lašelį, techniškai neįmanoma.
Tačiau kaip drįsta kažkoks apdiržęs profesorius stabdyti pažangą, juolab visi E.Holms draugai iš Kalifornijos sako:
„Tai bent! Vaikeli, ši idėja verta milijono!"
„Kruvini milijonai"
Dar tik entuziastingai visa tai aptarinėdama su draugais, E.Holms rado daugybę investuotojų, kurie buvo pasirengę jai duoti pinigų nuostabiam projektui įgyvendinti.
2003 m., pastudijavusi vos metus, Elizabet įsteigė kompaniją „Theranos" (angl. therapy - terapija; diagnosis - diagnozė) ir metė universitetą, kad galėtų visą laiką skirti naujam verslui.
Ką gi, kai tavo startuolis prasideda nuo milijono dolerių, kuriuos davė vieno iš vaikystės draugų tėvas, perspektyvos atrodo gana džiugios.
Stebuklingo pleistro „Theranos" idėja virto mažo buitinio prietaiso, kuriam užtenka vos lašo kraujo, kūrimu.
E.Holms pasakojo, kad nusprendė imtis kraujo tyrimų dėl kelių priežasčių: pirma, kaip ir daugelis, ji bijojo adatų ir pačios procedūros, antra, norėjo, kad ligų diagnostika taptų prieinamesnė, greitesnė ir paprastesnė.
Vietoj tradicinio būdo, kai kraujas yra imamas iš venos į iškart keletą mėgintuvėlių, E.Holms kompanija „Theranos" žadėjo mažytėlaitį neskausmingą dūrį ir kad išsamiems tyrimams užteks kraujo lašo.
Mėginiai į laboratoriją bus gabenami „nanoteineriuose", o tiriami kompanijos išradimu - prietaisu, pavadintu „Edison".
Idėja išties atrodė revoliucinga: portatyvinė laboratorija ir mažutis mėgintuvėlis (1,29 cm) be adatos kelis kartus supaprastina ir atpigina brangiai kainuojantį ir ilgą kraujo tyrimo procesą; vietoj nemalonios procedūros - greita ir neskausminga, vietoj standartinių 50 dolerių už tyrimą - vos apie tris.
„Theranos" buvo vadinama „Apple" analogu medicinoje.
Ją palaikė investuotojai, tarp jų vienas iš „Oracle" įkūrėjų Laris Elisonas (Larry Ellison), Rupertas Merdokas (Rupert Murdoch) ir prekybos centrų „Walmart" paveldėtoja Votsonų šeima.
Tokiu būdu pavyko surinkti 400 mln. dolerių. 2013 m. „Theranos" įvairiose valstijose atidarė dešimtis centrų vaistinėse ir net gavo kvotą kraujo tyrimams pagal valstybinį draudimą (spėkite, kas padėjo rasti užtarėjų ten, aukštai?).
E.Holms taip pat pasiekė, kad pacientai galėtų užsisakyti tyrimus patys, nesikreipę į gydytoją - tai turėjo papildomai sumažinti išlaidas ir taupyti laiką.
Manoma, kad organizacinis darbas „Theranos" atiteko minėtajam R.Balvaniui, kuris nuo 2005 m. gyveno su Elizabet, o 2009 m. tapo kompanijos technikos direktoriumi.
Pati E.Holms buvo „Theranos" veidas ir reklamavo savo „kūdikį". Šis amplua jai puikiai tiko. Elizabet perėmė Stivo Džobso (Steve Jobs) manierą rengtis - vilkėdavo paprastus juodus megztinius, sukurtus to paties dizainerio, atsainiai sukdavo plaukus į kuodelį kaip Šeron Stoun (Sharon Stone) ir kalbėdavo nepamirštamu žemu balsu.
Kone vyriškas blondinės balsas užburdavo. Vėliau žurnalistai kalbėjosi su Elizabet dėstytojais iš universiteto, kurie tikino, kad jaunystėje ji kalbėjo normaliu balsu, o baritoną išmoko imituoti „Theranos" reklamos tikslais.
Juk žemas moters balsas sudaro jėgos ir pasitikėjimo savimi įspūdį. Kaip ir „Apple" įkūrėjas, E.Holms kompanijoje įvedė griežtą autoritarinį režimą ir nepakentė prieštaravimų - visi darbuotojų kontaktai ir susirašinėjimas buvo tikrinami.
Demaskavimas
E.Holms neįtikėtinai iškilo 2015-aisiais. Patraukli ir charizmatiška 30-metė išradėja, didžiulės kompanijos, kuri bando įvykdyti revoliuciją medicinoje, direktorė pasirodė ant žurnalų „Fortune" ir „Forbes" viršelių kaip „jauniausia milijardierė, savarankiškai užsidirbusi savo turtą", o žurnalas „Time" įtraukė ją į įtakingiausių 2015 m. žmonių šimtuką.
„Theranos" buvo įvertinta 9 milijardais, kompanija pardavė akcijų už 400 mln. dolerių. Tačiau tų pačių metų spalį E.Holms laukė smūgis į paširdžius.
„Wall Street Journal" žurnalistai susidomėjo ne tik jos išvaizda, baritonu ir gražiomis kalbomis apie „revoliuciją sveikatos apsaugos sistemoje", bet ir faktine „Theranos" veikla.
Tada paaiškėjo stebėtinų dalykų. Pirma, tyrimai, kuriuos E.Holms laboratorijos neva darė inovacine įranga „Edison", iš tiesų buvo atliekami standartine medicinos laboratorijų įranga.
O antra... joks prietaisas kraujui tirti, sukurtas pagal ateities technologijas, net darbinis jo prototipas, tiesiog neegzistavo!
Elizabet įtūžo. Žurnalą ji išvadino bulvariniu leidiniu ir tą pačią savaitę pasirodė CNBC televizijos šou, kur pareiškė: „Štai kas vyksta, kai bandai pakeisti sistemą. Iš pradžių jie sako, kad tu beprotė, paskui pradeda rimtai su tavimi kovoti, o tada visiškai netikėtai tu pakeiti pasaulį!"
Deja, pasaulio pakeisti nepavyko. Šios temos griebėsi ir kitų leidinių žurnalistai, o 2016 m. į „Theranos" laboratorijas atvyko valstybės inspekcija, kuri nustatė, kad bulvarinis leidinys rašė tiesą.
Žlugimas
2017 metus Silicio slėnio, jau pelniusio pasaulį pakeisti svajojančių jaunų ir drąsių žmonių rojaus reputaciją, gyventojai įsiminė kaip garsiausio kada nors šiame miestelyje vykusio skandalo metus.
Biotechnologijų startuolis, vadovaujamas jo įkūrėjos E.Holms, su didžiuliu triukšmu žlugo, nusitempdamas į dugną ne tik pačią Liz, bet ir daugybę buvusių šalia.
Su projektu buvo susiję ne tik garsių fondų veikėjai, bet ir buvę bei esami senatoriai, buvęs valstybės sekretorius ir net buvęs prezidentas Bilas Klintonas (Bill Clinton).
Vėliau paaiškės, kad garsūs profesoriai ir patyrę investuotojai bei politikai ne tik nesugebėjo užkirsti kelio projekto kolapsui, bet ir neperprato vienos iš akiplėšiškiausių ir painiausių XXI a. aferų.
Tai buvo spartus skausmingas kritimas. „Theranos" atleido visus darbuotojus ir pasiskelbė bankrutavusi.
Tačiau to buvo maža. 2018 m. E.Holms ir R.Balvaniui, su kuriuo verslininkė tuo metu jau buvo išsiskyrusi, pateiktas valstybės ieškinys, jie buvo apkaltinti sukčiavimu.
Sunkiausias kaltinimas - kraujo tyrimų klastojimas ir manipuliavimas jų rezultatais.
Taip pat Liz kaltinama finansinių ataskaitų klastojimu. Ji melavo tiesiog visiems: nuo investuotojų iki potencialių partnerių.
Pradėjus tyrimą, projekto vertė nuo 9 milijardų nukrito iki nulio, Elizabet buvo skirtas namų areštas, jai gresia 20 metų kalėjimo.
Tyrimas truko dvejus metus, teismas turėjo vykti 2020-aisiais, tačiau dėl koronaviruso buvo perkeltas į 2021-ųjų vasarą.
Per posėdžius, surengtus Zoom, pirmininkaujantis teisėjas iš pradžių nukėlė bylos nagrinėjimą į 2020 m. spalį, o vėliau jį dar kartą atidėjo iki 2021 m. kovo mėn.
2021 m. kovą Holmes paprašė dar kartą atidėti bylos nagrinėjimą, nes buvo nėščia. Ji paprašė nukelti bylos nagrinėjimą į rugpjūčio 31 d., ir jos prašymas buvo patenkintas.
Pranešama, kad Holms pagimdė vaiką liepos mėn.
Teismo procesas prasidėjo rugsėjo mėn. Per įžanginius pareiškimus prokurorai teigė, kad "neturėdama laiko ir pinigų Elizabeth Holmes nusprendė meluoti".
Tuo tarpu gynyba teigė, kad nors "Theranos" galiausiai žlugo, "nesėkmė nėra nusikaltimas. Stengtis iš visų jėgų ir nesėkmė nėra nusikaltimas".
Galimų teismo proceso liudytojų sąraše įvardijama maždaug 200 žmonių, tarp jų tokie kaip Rupertas Murdochas, Henry Kissingeris, Jamesas Mattisas ir pati E. Holmes.
Per šiuos metus pasirodė aferą demaskavusio žurnalisto bestseleris apie E.Holms, buvo sukurti keli dokumentiniai filmai, o Adamas Makėjus (Adam MCKay) kuria vaidybinį filmą su Dženifer Lorens (Jennifer Lawrence) pagrindiniame vaidmenyje.
O Elizabet nenukabina nosies ir veltui negaišta laiko. 2019-aisiais E.Holms susižadėjo, o paskui ištekėjo už turtingo viešbučio tinklo Kalifornijoje paveldėtojo Viljamo Evanso (William Evans).
Porelė vėl nuvyko į „Burning Man" ir į instagramą įkėlė nuotraukas, kuriose jie spindi laime. Regis, dailiai moteriai iš bet kokios nemalonios padėties visada yra bent viena išeitis - ištekėti.
2022 m. sausio 3 d., San Chose, Kalifornijoje, prisiekusieji pripažino ją kalta dėl keturių kaltinimų apgaudinėjant investuotojus, už kiekvieną iš jų numatyta maksimali 20 metų kalėjimo bausmė.
Holmeso bylos teisėjas paskyrė posėdį liepos mėn. jos apeliacijos prašymui apsvarstyti.
Investuotojus apgaudinėjusi E. Holmes bausmę turėtų išgirsti 2022 metų rugsėjį.
Rašyti komentarą