Įspūdingiausi astronominiai įvykiai, kuriuos bus galima išvysti 2024 metų danguje

Mėgėjai grožėtis naktiniu dangumi 2024 m. tikisi daugybės astronominių įvykių, kuriuos verta pamatyti. Tarp jų – visiškas Saulės užtemimas ir įspūdingi meteorų lietūs. Leidinys „National Geographic“ sudarė įvykių tvarkaraštį su nurodytais laikais ir vietomis.

Sausio 18 d.: Jupiteris ir Mėnulis šoka kartu

Metai prasideda patraukliu dviejų ryškių kaimyninių pasaulių – Mėnulio ir Jupiterio – deriniu.

Didžiausia Saulės sistemos planeta sausio 18 d. dominuos vakariniame danguje, pasirodžiusi šalia spindinčio pusmėnulio.

Jei netikėtai praleisite šį sausio mėnesio derinį, nesijaudinkite – Jupiteris ir Mėnulis danguje vėl susitiks vasario 14, kovo 13 ir balandžio 10 d.

Tokių derinių, kurie seka Mėnulio ciklus aplink Žemę, serija.

Kiekviena pora bus savaip unikali, o Mėnulis šalia milžino Jupiterio bus pristatomas skirtingomis fazėmis ir orientacijomis.

Nukreipę žiūronus į Jupiterį, galėsite stebėti jo paties palydovų palydą – keturis didelius palydovus, išsirikiavusius vienas šalia kito.

Balandžio 8 d. per Šiaurės Ameriką praslinks visiškas Saulės užtemimas

Svarbiausias metų dangaus įvykis bus stulbinantis visiškas Saulės užtemimas, kuris užtemdys dangų milijonams stebėtojų visoje Šiaurės Amerikoje, nes Mėnulis visiškai uždengs Saulę.

Visiško užtemimo kelias, kai visą Saulės diską uždengs Mėnulis, drieksis per keturias Meksikos valstijas, 15 JAV valstijų nuo Teksaso iki Meino ir penkias Kanados provincijas rytinėje šalies dalyje.

Balandžio mėn.: netoli Žemės praskries ryški kometa

Milžiniška kometa, tris kartus didesnė už Everesto kalną, vadinama 12p/Ponce Brooks, sparčiai keliauja Saulės sistemos viduriu.

Krioklio kometa, sudaryta daugiausia iš ledo, dulkių ir dujų, 2023 m. patyrė kelis išsiveržimus ir nustebino astronomus savo sparčiai didėjančiu ryškumu.

Tikimasi, kad kovo mėn. kometa iš tikrųjų pagreitės, nes artėdama prie Saulės dėl didėjančios mūsų žvaigždės gravitacijos.

Balandžio mėnesį ji gali būti net matoma plika akimi iškart po saulėlydžio vakarinėje dangaus dalyje.

Ieškokite jos balandžio 12 d., kai kometa praskries pro spindintį Jupiterį, todėl ją bus lengviau stebėti.

O po devynių dienų, balandžio 21 d., Ponso-Brukso kometa bus arčiausiai Saulės ir gali pasiekti didžiausią ryškumą, todėl bus viena geriausių progų ją pamatyti.

Taip pat būtinai ieškokite kometos per visišką Saulės užtemimą balandžio 8 d., kai ji pasirodys netoli patamsėjusios Saulės ir gali būti matoma per žiūronus ar net plika akimi, jei ji sužibės – tai retas dangaus duetas, žadantis nepamirštamą dangaus šou!

Gegužės 4 d.: Eta Aquaridae meteorų lietaus pikas

2024 m. sąlygos meteorų srautui žada būti idealios.

Geriausių vaizdų tikimasi gegužės 4 d. prieš aušrą, kai silpnėjantis pusmėnulis pakils tik prieš pat aušrą, o tai reiškia, kad ypač tamsus dangus leis žvaigždžių stebėtojams pamatyti net silpniausias krintančias žvaigždes.

Srauto radiantas, iš kurio, atrodo, kyla atskiri meteorai, bus netoli pietryčių horizonto to paties pavadinimo Vandenio srauto žvaigždyne.

Dėl šios vietos dangaus reginys šiek tiek palankesnis Pietų pusrutulio stebėtojams.

Rugpjūčio 12 ir 13 d.: Perseidų pikas

Šie metai žada būti ypač palankūs Perseidams, nes meteorų lietaus pikas sutampa su tamsiu, be mėnulio dangumi.

Besileidžiantis Mėnulis nusileis apie vidurnaktį, todėl vakare ir prieš aušrą bus puikios stebėjimo sąlygos.

Šiaurinis pusrutulis yra palankus šiam srautui, nes meteorai praslinks netoli Persėjo žvaigždyno, kuris toli pietinėse platumose gyvenantiems žmonėms yra arti horizonto.

Rugsėjis ir spalis: kometos C / 2023 A3 (Tsuchinshan-Atlas) pasirodymas

Dangaus kūnas A3 Tsuchinshan-Atlas pirmą kartą buvo pastebėtas 2023 m. vasario mėn.

Tikimasi, kad 2024 m. pabaigoje jis pateiks įspūdingą reginį.

Vasaros pradžioje jis bus matomas vakariniame danguje ir galės būti stebimas mėgėjiškais teleskopais.

Artėjant rugsėjui, kometos orbita pirmą kartą per 80 000 metų priartins ją prie Saulės ir Žemės.

Astronomai tikisi, kad ji gali tapti ryškesnė ir galbūt matoma per žiūronus ar net plika akimi, o pietinėse platumose pasirodys žemai rytiniame danguje prieš saulėtekį.

Jei kometa išgyvens savo kelionę aplink Saulę, geriausias laikas šiaurinio pusrutulio stebėtojams prasidės apie spalio 12 d.

Kiekvieną naktį ji kils vis aukščiau vakariniame danguje, todėl kometa palaipsniui taps vis geriau matoma.

Rugsėjo 17 d. Saturnas susidraugaus su Mėnuliu

Paskutiniai keturi metų mėnesiai pasiūlys išskirtinę dangaus orientacijų seką, nes Mėnulis ir Saturnas suartės kartą per mėnesį, pradedant rugsėjo 17 d.

Nuostabus plika akimi matomas reginys pasikartos spalio 14 ir 15 d., lapkričio 11 d. ir gruodžio 8 d.

Abu ryškūs pasauliai bus matomi netrukus po saulėlydžio, o tarpas tarp jų idealiai tiks žiūronams su nedideliu didinimu, todėl abu objektus bus lengva stebėti kartu, nors jie nebus pakankamai arti, kad būtų galima juos kartu stebėti teleskopu.

Dėl spalvų kontrasto pora taip pat bus vizualiai įspūdinga, nes Mėnulis sidabriškai švytės šalia milžiniškos planetos geltono atspalvio.

Spalio 2 d.: ugnies žiedas danguje

Laimingieji stebėtojai Vakarų pusrutulyje pamatys antrąjį 2024 m. Saulės užtemimą. Ugnies žiedo, arba žiedinio užtemimo, kelias daugiausiai kirs Ramųjį vandenyną, todėl matomumas iš sausumos bus ribotas tik keliose vietose.

Pirmasis užtemimo stebėjimas iš sausumos vyks vaizdingoje Velykų saloje 14:07 vietos laiku (19:07 UTC).

Šios vietovės gyventojai stebės įspūdingą 6 minučių ir 23 sekundžių trukmės žiedą – didžiausią užtemimo dalį, kai Mėnulis atsiduria priešais Saulės diską, palikdamas saulės šviesos žiedą aplink jo kraštą.

Šis reiškinys atsiranda, kai Mėnulis yra toliau nuo Žemės nei visiško Saulės užtemimo metu, todėl danguje atrodo mažesnis.

Tuomet užtemimas apims pietinę Čilę ir greitai persikels per Andus į Argentiną.

Tuo tarpu dalinis Saulės užtemimas bus matomas milijonams stebėtojų didžiojoje pietų Pietų Amerikos dalyje.

Gruodžio 4 d.: Venera ir pusmėnulis susitiks po saulėlydžio

Žvaigždžių stebėtojų laukia ankstyva šventinė dovana, nes du ryškiausi objektai po Saulės – Mėnulis ir Venera – suvienys jėgas ankstyvame vakaro danguje.

Šie du pasauliai bus pakankamai arti, kad juos kartu būtų galima stebėti per žiūronus, be to, mėgėjiškuose teleskopuose Venera atrodys kaip miniatiūrinė Mėnulio ketvirčio versija.

Viskas, ką jums reikia padaryti, kad galėtumėte pasigrožėti dangaus šviesulių susilyginimu, tai ieškoti Mėnulio iškart po saulėlydžio gruodžio 4 d.

Skaitomiausi portalai

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder