Jūros šventę Lietuvos jūrų muziejus pasitinka ypatingais – jūrine dvasia alsuojančiais – renginiais

Prasminga tradicija pagerbti jūrinę bendruomenę prie „Albatroso“ paminklo Smiltynėje, šiemet išaugo jau į didesnės apimties renginį – ceremoniją „JŪRĄ LIETUVAI ATVĖRUSIEMS“. Ji rengiama ateinantį ketvirtadienį, liepos 22 d. 16.00 val., kartu su Klaipėdos miesto savivaldybe.

Ceremonijos metu bus ne tik pagerbti jūrininkai, jūrą Lietuvai atvėrę, išplaukę ir negrįžę. Šiemet būtent prie „Albatroso“ paminklo bus įteikti Klaipėdos miesto jūrinės kultūros „Albatroso“ apdovanojimai, kasmet teikiami siekiant pagerbti jūrinės kultūros srityje dirbančius žmones ir organizacijas.

Apdovanojimu įvertinami reikšmingiausi praėjusių kalendorinių metų darbai jūrinės kultūros srityje: jūriniai socialiniai projektai, jūriniai kultūriniai projektai, jūrinės grožinės, mokslinės literatūros leidiniai, marinistinės žurnalistikos darbai.

Iškilmingo renginio metu bus pagerbti ir jūrininkai. Lietuvos jūrininkų sąjungos pirmininkas kapitonas Petras Bekėža ir asociacijos „Jūros veteranai“ pirmininkas Vytautas Petrulis įteiks garbingus Jūros veteranų ženklus.

Ženklu „Jūros veteranas“ jūrininkai apdovanojami už nuoširdų ir ilgametį darbą jūrinėse organizacijoje, uosto krovos kompanijose, laivų statybos, remonto ir kitose įmonėse, jūrinių tradicijų puoselėjimą, jūrinės dvasios stiprinimą ir jūrinės estafetės perdavimą jaunajai kartai.

Po ceremonijos bus aplankytas ir Lietuvos jūrų muziejuje esantis paminklas „Lietuvos jūrininkams, jūrą mums atvėrusiems“, pristatyta naujausia ekspozicija „Nuo žagrės iki šturvalo. Jūrinė Lietuva 1900-1940 m.“.

Na, o tradicinių ir istorinių laivų paradas „Dangės flotilė“, šiemet atplaukiantis į Klaipėdą jau dešimtą kartą, tampa vienu svarbiausiu Jūros šventės renginiu – ašimi ir jungtimi, aplink kurią suksis visi kiti renginiai.

„Dangės flotilė“ uostamiestį pasveikins penktadienį, liepos 23 dieną: 19 val. bus keliamas Pilies tiltas ir pro jį atplauks trylika senųjų laivų replikų.

Flotilę  ves  antram gyvenimui atgimęs Lietuvos jūrų muziejaus kurėnas „SüD.1“. Šeštadienio vakarą bus galima apžiūrėti senuosius laivus ir pabendrauti su įgulomis, ant kranto – susipažinti su edukacine paroda „Ateities kapitonai“, pristatančia dešimt tarpukario kapitonų.

Šiemet „Dangės flotilė“ žiūrovams prisistatys dviejuose paraduose:  be jau įprasto laivų parado šeštadienį 19 val., tarp Biržos ir Pilies tiltų, žiūrovų laukia ir naktinis istorinių laivų paradas „Vėjo genami“, kuris prasidės šeštadienį 23 val.

Lietuvos jūrų muziejaus direktorė Olga Žalienė sako, kad vėjo įtemptos burlaivių drobės jau tapo neatsiejamu Jūros šventės atributu ir simboliu, jungiančiu senąsias ir šiandienines žvejiškas ir jūrines tradicijas. Šių metų flotilės tema – „Sielą – jūrai!“.

Laivų kapitonai, įgulos nariai, buriavimo entuziastai  kvies pažinti medinį burinį laivyną, saugoti ir puoselėti išskirtines pamario krašto senųjų žvejų tradicijas. Šiemet šventę praturtins ir graži sukaktis – Lietuvos jūrų muziejaus kurėnui „SüD.1“  jau – 20 metų. Kurėno statyba ir kelionės bus pristatytos lauko parodoje prie „Žvejo“ paminklo.

Istorinių laivų paradą „Dangės flotilė“ parėmė Klaipėdos miesto savivaldybė.

Jūros šventės svečiai susitiks ir su Lietuvos jūrų muziejaus kolektyvu – Jūros šventės eisenoje plevėsuos projekto, kurį parėmė Lietuvos kultūros taryba „Geltona. Žalia. Raudona. MĖLYNA!”, vėliava „Su jūra mes didesni!”.

Visos jūros šventės metu lankytojai laukiami ir Jūrų muziejaus ekspozicijose: akvariume, atnaujintose istorinėse ekspozicijose bei delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymuose.

Sidebar placeholder