Ką žinome apie magišką spalio akmenį – opalą

Opalo akmuo laikomas galingiausiu magišku amuletu. Jį dievino žiaurusis Kaligula ir Napoleono Bonaparto mylimoji Žozefina. Be to, tai ir stebuklingas spalio mėnesio akmuo. Kokias dar paslaptis slepia šis visomis vaivorykštės spalvomis brangakmenis?

Organizatorių nuotr.

Kas yra opalas?

Išvertus iš senovės kalbų opalo pavadinimas reiškia akmenį. Graikai jį vadino „krintančiu į akis” akmeniu, o romėnai – „žavia vizija” dėl žaižaruojančio tviskėjimo.

Opalas priklauso mineralams. Iš esmės tai net ne akmuo, o hidrogelis be struktūros. Jis gali prarasti vandenį kaitinamas ir būti visiškai sunaikinamas ugnies ir šarmų.

Pagal sudėtį opalas yra silicio dioksido hidratas, kvarco rūšis, turinti štai tokias savybes:

vidutinio stiprumo, įvairaus blizgesio ir tankio iki 2,20 g / cm³.

Įvairūs skaidrumo laipsniai – nuo beveik matinio iki skaidraus kaip ašara. Viskas priklauso nuo vandens kiekio, kurio opale gali būti net iki 20 %.

Skirtingas lūžii, geležies, magnio ir kalcio priemaišos turi įtakos opalo spalvai.

Legendos ir įdomūs faktai

Apie tikslią akmens kilmę ir jo atradimo datą nėra žinoma, tačiau yra daug nuostabių legendų, skirtų opalui:

nugalėjęs titanus Dzeusas verkė iš laimės, o ašaros virto opalais.

Australijoje opalai laikomi žmonių civilizacijos kūrėjo pėdsakais.

Indijoje sklando legenda, kad Vaivorykštės deivė, pabėgusi nuo ją persekiojusių vyrų, virto žaižaruojančiu akmeniu – opalu.

Senovės Romos senatorius Nonijus, didžiausio pasaulyje opalo savininkas, buvo ištremtas iš savo tėvynės imperatoriaus Antonino Pijaus įsakymu tiesiog dėl to, kad valdovas senatoriui pavydėjo šio akmens.

Išleidus Walterio Scotto romaną „Gėjeršteino Ana” juvelyrikos namai, parduodantys opalus beveik bankrutavo – žmonės staiga nustojo juos nešioti.

Anglijos karalienė Viktorija reabitavo stebuklingą akmenį: dažnai nešiojo papuošalus su juo.

Aišku tik viena, opalas yra toks gražus, kad turi mažai bendro su kitais mineralais. Pjaustydami juvelyrai stengiasi jam suteikti neįprastą formą, kad pabrėžtų kiekvieno akmens unikalumą.

Tai savotiškas miniatiūrinis kosmosas, į kurį galima žiūrėti be galo.

Kur randama opalų ir kaip juos tinkamai prižiūrėti?

Dideli opalai aptinkami retai, dažniau – plonų sluoksnių pavidalu. Opalų randama daugelyje pasaulio vietų, bet jų kiekis mažėja.

Daugiausiai jų randama Rytų Afrikoje (Etiopijoje) ir Australijoje. Be to, akmuo randamas Brazilijoje, Hondūre, Gvatemaloje ir JAV, Meksikoje, Rusijoje, Ukrainoje, Čekijoje, Slovakijoje ir Japonijoje.

Rasi Meksikoje opalai laikomi vertingiausiais: jų kaina siekia 10 tūkst. JAV dolerių už karatą. Tokie akmenys naudojami išskirtiniuose papuošaluose.

Įdomu tai, kad uolienos, kuriose yra opalų intarpų, tampa cemento mišinių sudedamosiomis dalimis, kartą iš jų net buvo gaminamas dinamitas.

Magiškas opalo akmuo yra labai trapus. Jį lengva sugadinti ar net sunaikinti. Todėl juvelyrinius dirbinius su opalais rekomenduojama laikyti specialioje dėžutėje. Saugoti nuo aukštos temperatūros ir nelaikykite per daug sausoje vietoje. Neikite su tokiais papuošalais į baseiną ar dušą, nenaudokite agresyvių ploviklių.

augokite opalą nuo kvepalų ir kosmetikos priemonių poveikio. Nedėvėkite su kitais papuošalais, kad nesusibraižytų.

Magiškas ir gydomasis poveikis

Opalas buvo vertinamas daugelyje kultūrų. Indijoje jis laikomas amuletu, greitinančiu vaikų augimą, meilės, santuokos ir dieviškojo nušvitimo simboliu. Europoje opalas simbolizavo vienybę, draugystę ir meilę.

Alternatyviojoje medicinoje opalas gali būti taikomas nervų ligoms ir nevaisingumui gydyti, nuo nemigos ir košmarų, depresijos ir streso.

Rožinis opalas naudojamas, siekiant išvengti širdies problemų ir alpimo, pagerinti virškinamojo trakto veiklą. Mėlynas opalas esą padeda išlaikyti stiprius plaukus ir jų spalvą, todėl ypač naudinga nešioti opalinius plaukų segtukus ir sages.

Papuošalai iš opalo neva padeda normalizuoti akių spaudimą. Rekomenduojamas gimusiems spalio mėnesį.

Organizatorių nuotr.

Organizatorių nuotr.

Gemius

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder