Kai katės taip elgiasi, jos jaučiasi vienišos

(1)

Mitas apie kačių savarankiškumą jau seniai įsišaknijęs mūsų sąmonėje. Įpratome manyti, kad šios grakščios būtybės yra tikros eremitės, puikiai išsiverčiančios be žmonių ar artimųjų draugijos. Šį klaidingą įsitikinimą daugiausia lėmė jų medžioklinis elgesys: katės mieliau medžioja vienos, o ne būriais.

Tačiau iš tikrųjų katės yra labai socialios būtybės. Tai nereiškia, kad kiekviena katė, gyvenanti be partnerio, yra pasmerkta psichinei kančiai. Jei per pirmuosius gyvenimo mėnesius ji užmezgė sveikus santykius su žmonėmis, jos socialinius poreikius gali visiškai patenkinti šilta šeimininko draugija ir rūpestis.

Tačiau, deja, ne visi augintiniai sulaukia reikiamo dėmesio. Daugelis kačių, ypač gyvenančių butuose, kenčia nuo slegiančio nuobodulio ir vienatvės. Ilgainiui šios neigiamos emocijos sukelia depresiją ir rimtas elgesio problemas, kurias šeimininkai dažnai pastebi per vėlai.

Žinojimas, kaip atpažinti katės vienatvės požymius, gali būti raktas į jos gyvenimo pagerinimą. Kitoje šio straipsnio dalyje atidžiau apžvelgsime, kaip katės signalizuoja apie savo būseną ir ką galite padaryti, kad jūsų katės pasaulis taptų šviesesnis ir įdomesnis.

5 įspėjamieji ženklai: kada jūsų katė kenčia nuo vienatvės

Katės, kaip ir žmonės, savo emocijas išreiškia įvairiais būdais. Kiekviena katė yra unikali, todėl jų reakcija į vienatvę gali būti visiškai netikėta. Todėl svarbu atidžiai stebėti savo katės elgesį ir į bet kokius pokyčius žiūrėti rimtai. 

Nepamirškite, kad už išorinės išvaizdos taip pat gali slypėti sveikatos problemos. Jei abejojate, visada pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju, kad jis atmestų medicinines priežastis ir duotų vertingų patarimų, kaip pagerinti katės elgesį.

Štai penki įspėjamieji ženklai, kad jūsų katė gali kentėti nuo vienatvės:

1. Hiperaktyvumas: tyli panika

Ar jūsų paprastai rami katė staiga tapo panaši į susijaudinusią spyruoklę? Ji nuolat juda, tarsi kažko ieškotų ir negalėtų nusiraminti? Tai gali būti jos būdas pasakyti: „Man vieniša ir nuobodu!“. Tai ypač būdinga katėms, kurios anksčiau gyveno lauke, o dabar turi prisitaikyti gyventi tarp keturių sienų.

Žinoma, nereikėtų iš karto panikuoti. Jaunos katės turi daug energijos ir jų laukiniai žaidimai yra normalus reiškinys. Tačiau hiperaktyvumas taip pat gali signalizuoti apie tokias problemas kaip hipertirozė ar hiperestetiškos odos sindromas.

2. Agresija: pagalbos šauksmas

Įsivaizduokite: grįžtate namo ir jūsų paprastai meili katė staiga jus puola. Arba pradeda įnirtingai draskyti baldus ir sienas, nepaisydama specialių draskyklių. Toks elgesys gali būti ne tik užgaida, bet ir gilios vienatvės ir nuobodulio ženklas.

Staigi agresija visada kelia nerimą. Ją gali sukelti ne tik emocinės problemos, bet ir fizinis skausmas, parazitai ar net augliai. Be to, katės elgesiui didelę įtaką daro aplinkos pokyčiai. Todėl neatidėliokite vizito pas veterinarą.

3. Depresija: kai pasaulis praranda spalvas

Esame įpratę, kad mūsų katės didžiąją dienos dalį miega. Tai normalu: miegas padeda joms atgauti energiją aktyviems budrumo periodams. Bet ar žinojote, kad net jų miego poza gali daug pasakyti apie jūsų katės būklę?

Atkreipkite dėmesį, jei jūsų katė tapo neįprastai rami. Ar jis miega daugiau nei įprastai, beveik nežaidžia arba visai atsisako žaisti? Ar ji atrodo mieguista, tarsi jai niekas nerūpėtų? Tai gali būti požymiai, kad jūsų katė grimzta į vienatvės ir nuobodulio sukeltą depresiją.

Tokios būsenos katės dažnai praranda apetitą ir nustoja šukuoti kailį. Jų pasaulis tarsi praranda savo spalvas. Į šiuos pokyčius reikėtų žiūrėti rimtai. Pirmiausia apsilankykite pas veterinarijos gydytoją, kad būtų atmestos fizinės priežastys. Tada sutelkite dėmesį į tai, kad į katės kasdienybę sugrąžintumėte džiaugsmą ir susidomėjimą.

4. Ekstremalus prieraišumas: meilė ties apsėdimo riba

Įsivaizduokite, kad jūsų katė, paprastai nepriklausoma, staiga tampa nepajudinamu šešėliu. Ji nuolat trinasi į jūsų kojas, nė sekundei nenuleisdama nuo jūsų akių. Net valgio metu ji numeta dubenėlį, kai tik išeinate iš kambario. Tai ne tik prieraišumas - tai vienišos sielos pagalbos šauksmas.

Kai išeinate iš namų arba tiesiog užmiegate, ji pradeda garsiai miauksėti, tarsi protestuodama, o kai grįžtate, reakcija gali būti paradoksali: iš pradžių pasipiktinimas ar net agresija, o paskui vėl nepaliaujamas sekimas. 

Tokia stipri priklausomybė nuo šeimininko yra nerimą keliantis ženklas. Ilgainiui tai kenkia katės psichinei sveikatai ir, atvirai kalbant, gali labai sunervinti net kantriausią šeimininką.

5. Nešvara: nerimą keliantis SOS

Kai jūsų katė nustoja naudotis kraiko dėže, tai ne tik nepatogumas - tai pavojaus signalas. Pirmiausia reikia įsitikinti, kad kraiko lovelis atitinka visus jos poreikius. Tačiau dažnai už staigaus švaros nebuvimo slypi fizinė problema, pavyzdžiui, šlapimo pūslės infekcija. Tokiais atvejais kiekviena uždelsta diena gali būti lemiama.

Nepamirškite kruopščiai išvalyti „nelaimingo atsitikimo“ vietos nuo katės šlapimo kvapo. Tačiau, be fizinių priežasčių, netvarkingumas dažnai turi ir psichologines šaknis:

Stresas.

Depresija.

Baimė.

Nuobodulys.

Vienatvė.

Tokiais atvejais svarbu greitai pakeisti situaciją. Ir prisiminkite pagrindinę taisyklę: niekada nebauskite katės už atsisakymą naudotis kraiko dėže. Ji tai daro ne iš piktos valios, o norėdama išreikšti jums savo skausmą.

8 būdai, kaip padėti savo katei nustoti jaustis vienišai

Jei jūsų augintinis dažnai paliekamas vienas arba jau rodo vienatvės požymius, laikas imtis veiksmų. Pradėkite nuo pagrindinių savo katės gyvenimo sąlygų peržiūrėjimo:

1. Vertikali karalystė: suteikite prabangų katės medį, aukštas pakylas ir daug galimybių laipioti, šokinėti ir slėptis. Leiskite katei pasijusti savo aukštumų valdove!

2. Langas į pasaulį: sukurkite saugų išėjimą į balkoną arba įrengkite „katės televizorių“ - saugų langą, pro kurį ji gali stebėti įdomų gyvenimą lauke ir mėgautis naujais potyriais.

3. Aromamagija: sukurkite savo katei nedidelį kvepalų sodą su katžolėmis ir valerijonais. Šie kvapai ne tik malonūs katėms, bet ir stimuliuoja.

4. Kokybė viršija kiekybę: skirkite savo katei dėmesio - trumpus, bet reguliarius žaidimus, glostymus, mokymus ir intelektines užduotis. Tai gilesnis dalykas nei tiesiog ilgas pasisėdėjimas.

5. Draugas visam laikui: apsvarstykite galimybę įsigyti antrą augintinį. Žinoma, tai rimtas žingsnis. Įsitikinkite, kad naujokas atitinka asmenybę, kad išvengtumėte pavydo.

6. Medžioklės instinktai: šėrimą paverskite nuotykiu. Paslėpkite sausą maistą specialiuose žaisluose-dėlionėse. Leiskite savo katei pasijusti didžiu medžiotoju!

7. Jauki netvarka: nesiekite sterilios švaros. Katės mėgsta „organizuotą chaosą“. Palikite neseniai dėvėtą megztinį ant grindų ar kėdės - jo kvapas ir jaukios klostės taps mėgstamiausia poilsio vieta.

8. Gamtos „vaistinė“: jei katė apskritai yra naminė - parneškite namo gamtos turtų: plunksnų, spurgų, kaštonų, akmenų, lapų, šaknų, šieno, samanų, šakelių. Kiekvienas daiktas - tai naujas kvapų ir tekstūrų pasaulis, stimuliuojantis visus pojūčius.

Nepamirškite, kad antros katės įsigijimas yra galimas, bet nebūtinas sprendimas. Svarbiausia sukurti pasaulį, kuriame jūsų augintinis niekada nesijaustų vienišas.

Šaltinis: dzen

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.