Kai kuriems žmonėms uodai įkanda dažniau nei kitiems, ir štai kodėl

(1)

Tam įtakos gali turėti keli veiksniai.

Prasidėjus vasarai uodai tapo "aktyvesni". Tačiau atrodo, kad kai kurie žmonės to nepastebėjo, nes šie vabzdžiai jiems beveik niekada neįkando.

Iš tiesų kai kuriems žmonėms uodai įkanda dažniau nei kitiems.

Yra keletas veiksnių, kurie gali turėti įtakos, kodėl taip atsitinka, rašo Huffpost.

Pavyzdžiui, viename žurnale "Journal of Medical Entomology" paskelbtame tyrime uodai ant I kraujo grupę turinčių žmonių tūpė beveik du kartus dažniau nei ant II kraujo grupę turinčių žmonių.

Tyrėjai pažymėjo, kad taip yra dėl mūsų gaminamų išskyrų, kurios uodams nurodo žmogaus kraujo grupę.

Floridos universiteto entomologijos profesorius Džonatanas F. Dėjus (Jonathan F. Day) teigė, kad reikia atlikti daugiau tyrimų apie uodų galimą "troškulį" tam tikroms kraujo grupėms.

Tačiau jis sutiko, kad uodai fiksuoja tam tikrus mūsų skleidžiamus signalus, dėl kurių vabzdžiai labiau linkę "medžioti" tam tikrus žmones.

"Šie signalai leidžia jiems suprasti, kad jie eina link kraujo šaltinio. CO2 yra bene svarbiausias (...) Kuo daugiau jo skleidžiate, tuo patrauklesni esate šiems nariuotakojams", - sako Dėjus.

Tačiau kuo mes skiriamės nuo daiktų, kurie taip pat išskiria anglies dioksidą, pavyzdžiui, automobilių?

Uodai ieško pirminių požymių kartu su tuo, ką Dėjus vadina "antriniais požymiais".

Pavyzdžiui, pieno rūgštis - medžiaga, dėl kurios mūsų raumenis sutraukia mėšlungis fizinio krūvio metu - yra vienas iš tokių antrinių signalų.

Pieno rūgštis išsiskiria per odą, o tai uodams signalizuoja, kad esame taikinys, aiškina Day.

Uodai turi ir kitų savybių, padedančių jiems pastebėti antrinius signalus.

Visų pirma, tai puikus regėjimas. Jei dėvite tamsius drabužius, labiau pritrauksite uodus, nes išsiskirsite horizonto fone, o apsirengę šviesiomis spalvomis - ne taip stipriai, sako Džonatanas F. Dėjus (Jonathan F. Day).

Be to, šie vabzdžiai suvokia "lytėjimo ženklus", kai ant jūsų nusileidžia.

"Kūno šiluma yra tikrai svarbus lytėjimo signalas. Tai susiję su genetiniais ar fiziologiniais skirtumais.

Tai reiškia, kad tie, kurių kūno temperatūra yra šiek tiek aukštesnė, turi didesnę tikimybę sulaukti įkandimo", - pažymi F. F. Day.

Gyvenimo būdas ir kiti sveikatos veiksniai taip pat gali turėti įtakos, sako Klivlendo klinikos dermatologė Melissa Piliang.

"Jei jūsų kūno temperatūra yra pakilusi, daug judate arba vartojate alkoholį, tampate patrauklesni uodams", - pažymi ji.

Vieno tyrimo metu nustatyta, kad žmonės, kurie išgėrė tik vieną skardinę alaus, turėjo didesnę riziką prisivilioti uodus nei tie, kurie to nedarė.

Žinoma, gėrimas lauke yra populiarus užsiėmimas vasarą ir rudenį.

Kaip apsisaugoti nuo uodų įkandimų

Tai, kad galite būti labiau linkę į uodų įkandimus, nereiškia, kad jie turi būti neišvengiami.

"Geriausia vengti uodų aktyvumo piko laikotarpių. Yra labai, labai nedaug rūšių, kurios yra aktyvios vidury dienos. Didžiausias aktyvumas būna saulėtekio ir saulėlydžio metu", - aiškina Džonatanas F. Dėjus.

Žinoma, šis patarimas jums nepadės, jei, tarkime, vėlai vakare rengsite draugų kepsninę. Tokiomis progomis stenkitės uždengti kuo daugiau odos, ypač tose vietose ar tuo metu, kai labiausiai tikėtina, kad uodai bus.

Jums pravers žvejybiniai marškinėliai ir ilgos kelnės, kurios gerai praleidžia orą, bet ir apsaugo nuo uodų. Taip pat galite naudoti vabzdžius atbaidantį purškalą.

Raktažodžiai

Rašyti komentarą

Plain text

  • HTML žymės neleidžiamos.
  • Linijos ir paragrafai atskiriami automatiškai
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Sidebar placeholder